drzwi cal Jak zaaranżować garderobę szytą na miarę? Sprawdź!
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jak zaaranżować garderobę szytą na miarę?

8 lutego 2021
Udostępnij wpis

Podsumowanie: wydzielenie miejsca na garderobę i jej aranżacja potrafią być wyzwaniem. Jak uporać się z tym zdaniem i dobrać odpowiednie drzwi?

Sukienki, T-shity, kurtki, garnitury, buty, bielizna, biżuteria, zegarki, krawaty… To tylko niewielka część wyposażenia standardowej garderoby, która zazwyczaj rozrzucona jest po całym domu. Aby oszczędzić sobie stresu i czasu, warto wydzielić oddzielne pomieszczenie, w którym znajdzie się miejsce na całą odzież, obuwie i dodatki. Jak znaleźć miejsce na garderobę i funkcjonalnie je urządzić?

Aranżacja garderoby – w sypialni, a może na poddaszu?

Urządzenie w domu garderoby wymaga kreatywności nie tylko jeśli chodzi o funkcjonalne wyposażenie jej wnętrza, ale często także w kwestii odpowiedniego jej umiejscowienia. Zazwyczaj miejsce do przechowywania odzieży wydzielamy samodzielnie z części sypialni lub w jej pobliżu. Garderoba w sypialni zazwyczaj jest niewielkim pomieszczeniem, umiejscowionym wzdłuż jednej ze ścian pokoju. Nawet mała garderoba w sypialni urządzona z głową może być funkcjonalna i ergonomiczna. Najważniejsze to m.in. zadbać o odpowiednie oświetlenie. Najlepsze będzie to naturalne, wsparte dodatkowymi punktami świetlnymi w postaci np. listew LED w szafkach czy doświetlających moduł na wieszaki, dzięki czemu z łatwością wszystko odnajdziemy. Bardzo ważna jest również wentylacja – w zamkniętym na głucho pomieszczeniu ubrania mogą przejść zapachem potocznie nazywanym stęchlizną. Aby zapewnić wentylację w garderobie bez okna wystarczy wykonać podcięcie wentylacyjne w drzwiach lub wstawić drzwi ze szczeliną wentylacyjną, bądź kratkę wentylacyjną w ścianę między garderobą a pomieszczeniem obok.

Jeśli dysponujemy poddaszem, możemy spełnić marzenie o oddzielnej, przestrzennej garderobie.  Poddasze jest idealnym miejscem na rzędy półek, szafek i szuflad – najlepiej tych wykonanych na wymiar, którym nie straszne są duże skosy i niskie ścianki kolankowe. Urządzając garderobę na poddaszu na wymiar, można maksymalnie wykorzystać każdy skrawek przestrzeni, a nawet pokusić się o kącik, w którym umieścimy kosz na pranie czy deskę do prasowania. W tym przypadku również należy pamiętać o dobrym oświetleniu i wentylacji.

Meble i akcesoria w garderobie

Pomieszczenie, w którym mamy przechowywać całą naszą odzież, obuwie i wszelkie niezbędne dodatki musi być przede wszystkim ergonomiczne i funkcjonalne – w końcu dzięki złożeniu wszystkiego w jednym miejscu mamy zyskać komfort i oszczędzać cenny czas. Aranżacja garderoby to nie tylko wygospodarowanie na nią miejsca, ale przede wszystkim odpowiednie jej wyposażenie. W nowoczesnej, praktycznej garderobie oprócz otwartych szafek, szuflad czy drążka na wieszaki czy spodnie powinien znaleźć się również szereg przydatnych gadżetów i akcesoriów. Jednym z nich jest oddzielna, wentylowana szafka na obuwie z prawidłami, dzięki czemu nasze buty będą suche, świeże i zadbane. Co najmniej jedną lub dwie szuflady warto wyposażyć w wewnętrzne organizery na skarpetki, krawaty, spinki, biżuterię i inne dodatki, dzięki czemu oszczędzimy czas na poszukiwaniu pary identycznych skarpetek czy rozplątywaniu łańcuszków. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie zamiast zwykłego drążka na wieszaki pantografu, czyli drążka który obniżamy i wysuwany z szafy za pomocą specjalnego uchwytu, dzięki czemu mamy lepszy wgląd do wnętrza szafy, a sam drążek zawieszony jest wyżej, dzięki czemu powieszenie długiej sukni czy płaszcza nie sprawia problemu.

Drzwi do garderoby

system-przesuwny-ergon-drzwi cal

System przesuwno-obrotowy ERGON.

Aranżując garderobę należy przemyśleć sprawę drzwi do niej prowadzących. Bardzo często w garderobach wydzielanych z innego pomieszczenia są to po prostu duże skrzydła przesuwane na szynach, przypominające skrzydła szafy. Jednak drzwi do garderoby nie muszą być szablonowe. Jeśli wejście do garderoby znajduje się w sypialni lub wchodzi się do niej z innego pomieszczenia warto przemyśleć zakup tzw. drzwi ukrytych. Są to skrzydła z aluminiową, niewidoczną ościeżnicą ukrytą w ścianie, a samo skrzydło może być wykończone identycznie jak ściana, dzięki czemu jest niewidoczne. Skrzydło zlicowane ze ścianą może oczywiście podkreślać piękno pomieszczenia swoją naturalną okleiną (np. dąb wędzony, jesion, eukaliptus). Warto wówczas wybrać ościeżnicę ukrytą, w której aluminium zastąpiono odpowiednim drewnem (ościeżnica UI).

W pomieszczeniach w których zależy nam na miejscu idealne sprawdzą się drzwi w systemie obrotowo-rozwiernym Ergon, które dzięki swojej budowie zabierają po otwarciu o połowę mniej miejsca, niż standardowe skrzydła drzwiowe. Wszystkie te rozwiązania znajdują się w ofercie CAL prawdziwe drzwi i są dostępne w szerokiej gamie wykończeń.

Aranżacja garderoby nie jest zadaniem łatwym, prostym i szybkim. Jednak, jeśli możemy sobie na nią pozwolić, warto poświęcić czas i podjąć się wysiłku jej urządzenia. Dobrze wykonana garderoba to nasz codzienny komfort, a przede wszystkim bardzo duża oszczędność nerwów i czasu, który jest na wagę złota we współczesnym, zabieganym świecie.  

 

Dowiedz się z czego wynika cena drzwi wewnętrznych?

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE