Drzwi CAL a społeczna odpowiedzialność biznesu - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Drzwi CAL a społeczna odpowiedzialność biznesu

10 października 2018
Udostępnij wpis

Na przekór dominującej często doktrynie, że istotny jest tylko zysk i nic ponadto, od lat aktywnie działamy na rzecz środowiska i człowieka, nie tylko lokalnie. Ofiarom powodzi tysiąclecia (1997 r.) przekazywaliśmy nieodpłatnie drzwi CAL. Nasza dewiza brzmi: „Wkładaj serce nie tylko w pracę – miej również serce dla ludzi”.

Społeczną odpowiedzialność biznesu (ang. Corporate Social Responsibility – CSR) można rozumieć jako nową filozofię prowadzenia działalności gospodarczej, która zobowiązuje przedsiębiorstwa do zrównoważonego rozwoju z respektowaniem zasad ekonomii, ekologii i etyki[1].

Firma CAL, jako przedsiębiorstwo wykorzystujące surowiec pozyskiwany ze ściętych drzew, od lat działa zgodnie z tą doktryną i daje temu świadectwo poprzez działania mające na celu zrekompensowanie naturze jej strat.

odsadzanie drzew

Pracownicy CAL podczas corocznej akcji odsadzania drzew „Drzewo za drzwi”, 2018 r.

Dla nas społeczna odpowiedzialność biznesu to nie jest tylko marketingowe hasło. To realna misja naszej firmy, którą realizujemy poprzez cztery główne typy działań:

  • produkcję drzwi z najbardziej ekologicznego i bezpiecznego dla człowieka surowca – drewna,
  • pokrywanie drzwi ekologicznymi wodorozcieńczalnymi lakierami,
  • akcję odsadzania lasów: „Drzewo za drzwi”,
  • aktywne wsparcie materialne organizacji społecznych,
  • poszanowanie pracowników i partnerów.

Najbardziej ekologiczny surowiec na świecie

Drzwi produkujemy z najbardziej ekologicznego materiału na świecie – z drewna. Nasze produkty nie zaśmiecają planety i są biodegradowalne. Drewno do produkcji drzwi CAL pozyskiwane jest z lasu certyfikowanego według międzynarodowych zasad FSC – oznacza to, że na jego terenie nie stosuje się pestycydów i chroni się rzadkie gatunki zwierząt oraz roślinność.

społeczna odpowiedzialność biznesu

Odsadzanie drzew w corocznej akcji „Drzewo za drzwi”, 2018 r.

Lasy Certyfikowane są zarządzane poprawnie na każdym etapie – od wysiania nasion w szkółkach leśnych, poprzez wszelkie zabiegi hodowlane i ochronne prowadzone w drzewostanach, do wycinki i sprzedaży drewna włącznie.

Do pokrycia drzwi CAL używamy wodorozcieńczalnych, przyjaznych środowisku lakierów i wosków, które ponadto na żadnym etapie (ani produkcji, ani użytkowania) nie wydzielają toksycznych oparów niebezpiecznych dla ludzi.

Drzewo za drzwi – oddajemy naturze to, co jest jej

Lasy zajmują prawie 30% powierzchni naszego kraju[2]. Jako producent drewnianych drzwi, firma CAL żywo interesuje się losem polskich drzewostanów. Wiemy, że takie naturalne bogactwo leśne wymaga troski, planowania, ochrony, mądrego oszczędzania i użytkowania. Jest to ogromnie ważne zarówno dla obecnych, jak i przyszłych pokoleń. Jak szacuje ONZ, od lasów uzależniony jest byt ok. 1,6 mld ludzi na świecie oraz istotna część globalnej gospodarki.

społeczna odpowiedzialność biznesu

Załoga CAL podczas akcji odsadzania drzew „Drzewo za drzwi”, 2018 r.

W związku z tym w 2017 roku firma CAL zainicjowała akcję „Drzewo za drzwi”. Jest to model produkcji, zgodnie z którym rozpoczęliśmy odsadzanie lasu. Każdej wiosny, przy zaangażowaniu pracowników firmy oraz partnerów z całej Polski, w miejsce jednego ściętego drzewa sadzimy nawet 2 sadzonki. Dzięki temu możemy poprawić los drzewostanu w Polsce, który jest źródłem naszego surowca. Tę inicjatywę będziemy kontynuować również w kolejnych latach.

Drzwi odpowiedzialne społeczne to także realne wsparcie finansowe

Czy można mówić o byciu odpowiedzialnym społecznie bez realnego, finansowego wsparcia? Od lat wspieramy rzeczowo organizacje non-profit, np. w 2017 roku podarowaliśmy nasze drzwi ​​Stowarzyszeniu Pomocy Bliźniemu „Mar-Kot” oraz Fundacji Samotnych Matek z Dziećmi i Rodzin. Finansowo pomogliśmy Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci „Jesteśmy Razem” oraz wsparliśmy akcję pomocy chorej na raka Blanki.

Poza wyżej wymienionymi działaniami stricte pomocowymi zadbaliśmy także o inwestycję w przyszłość, jaką są dzieci i ich rozwój – wsparliśmy Fundację Bullerbyn w organizacji Festiwalu Edukacji Demokratycznej EUDEC 2017. Każdego roku fundujemy nagrodę na XVI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek”.

Szacunek przede wszystkim

Społeczna odpowiedzialność to także budowanie długookresowych relacji. Ponad 30% załogi CAL pracuje w zakładzie ponad 20 lat, w tym kadra zarządzająca. Pracownicy są włączani w rozwiązywanie problemów i zachęcani do zgłaszania pomysłów. Elastyczny czas pracy uwzględnia potrzeby osobiste i rodzinne.


1/ https://pressto.amu.edu.pl/index.php/rpeis/article/view/12645/12450

2/ https://www.drewno.pl/artykuly/9167,polskie-lasy-warte-prawie-bilion-zlotych.html

Możliwość komentowania została wyłączona.

UE