drzwi cal Dzwi z ozdobną kratą. Sprawdź prawdziwe drzwi od CAL!
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Drzwi zewnętrzne z ozdobną kratą – hit czy kit?

8 lutego 2023
Udostępnij wpis

Drzwi zewnętrzne to nie tylko portal przez który codziennie wchodzimy i wychodzimy. To także bardzo ważny, często wyróżniający element elewacji domu. Inspiracji na piękne i designerskie drzwi wejściowe można znaleźć na pęczki, jednak coraz trudniej wymyślić coś, co wyróżni nas z topowych, modnych czy klasycznych rozwiązań. Dziś proponujemy elegancki dodatek, które na 100% wyróżni Twoje drzwi – kratę ozdobną. Sprawdź, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie!

Drzwi zewnętrzne z ozdobną kratą – dlaczego warto? 

Niezaprzeczalną zaletą drzwi wejściowych z kratami ozdobnymi jest ich nadzwyczajny design i wyrazisty charakter. Poza starymi budynkami i kamienicami nie ma ich zbyt wiele, więc z pewnością zwrócą na siebie uwagę gości. Drugą ich zaletą jest funkcja ochronna. Kraty zakłada się zazwyczaj na szkloną część skrzydła, co zmniejsza szansę przypadkowego jej zbicia np. w wyniku uderzenia piłką. Dodatkowo dobrej jakości drzwi zewnętrzne będą procentowały w przyszłości jak dobra lokata, ale o tym później.

Styl domu, a krata w drzwiach

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że skrzydło z kratą jest na tyle specyficzne, że nie będzie pasowało do każdego domu. Do jakich styli wnętrzarskich będą pasowały drzwi zewnętrzne z kratą? Możemy je z powodzeniem zastosować w domach w stylu vintage (świetnie sprawdzą się kraty z fantazyjnymi zawijasami i motywem liści), klasycznego (cienkie pręty w klasyczną kratkę), loftowego (dopasuj czarną kratę do długiej czarnej antaby), francuskiego i angielskiego (w połączeniu z ozdobnymi ramkami i kasetonami). Drzwi zewnętrzne z kratą raczej nie będą pasowały do domu z stylu glamour, minimalistycznego i skandynawskiego (które z założenia nie lubią rzucać się w oczy), eko, boho czy nowoczesnego. Więcej inspiracji wnętrzarskich szukaj na naszym blogu: https://www.drzwi-cal.pl/blog/. Znajdziesz tam pomysły na aranżacje przestrzeni w różnych stylach, a także ciekawe porady, takie jak np. jak dopasować drzwi do okien czy podłogi w domu.

Krata ozdobna do drzwi – gdzie kupić?

Może się wydawać, że kuta, stylizowana krata to coś luksusowego, a więc również drogiego. Nic bardziej mylnego. Owszem, można zamówić personalizowaną kratę u rzemieślnika i zapłacić za nią kwotę czterocyfrową. Jednak można również znaleźć kratę z odzysku i dzięki temu zyskać unikatowy produkt w bardzo przyzwoitej cenie. Taką kratę z odzysku można kupić już za bagatela 300 zł. Zazwyczaj wymagają one odnowienia, jednak jak zaraz pokażę, nie taki diabeł straszny jak go malują. Gdzie szukać kraty poużytkowej? Najlepiej na mniejszych lokalnych portalach ogłoszeniowych lub ogólnopolskich tj. Olx czy Allegro. Warto cierpliwie czekać, by znaleźć wyjątkową, metalową ozdobę z duszą i historią.

 

drzwi zewnętrzne z ozdobną kratą
ozdobna krata w drzwiach
drzwi ozdobna krata

Jak samodzielnie odnowić ozdobną kratę do drzwi?

Sposób renowacji zależy od stopnia jej zniszczenia (np. tego czy zaczęła rdzewieć), materiału z którego została wykonana (stal nierdzewna, ocynkowana, inna) oraz rodzaju farby, którą zastała wykończona. Niezależnie od powyższych warunków odnawianie kraty składa się z dwóch podstawowych etapów: dokładnego oczyszczenia z zanieczyszczeń i ewentualnej rdzy (najszybciej przy pomocy szlifierki ręcznej i szczotki drucianej) oraz zabezpieczenia powłoką antykorozyjną i odnowienia powłoki lakierniczej (farbą odpowiednią do warunków użytkowania oraz materiału kraty). Wszystkie te produktu bez problemu dostaniemy w każdym markecie budowlanym. Minusem samodzielnego odnawiania jest czasochłonność procesu, która zwiększa się wykładniczo wraz ze stopniem skomplikowania i ozdobności.

Do jakich modeli drzwi zewnętrznych CAL pasuje krata ozdobna?

Montaż kraty w drzwiach nie jest procesem skomplikowanym, ale nie jest to też takie oczywiste jak może się wydawać. Zazwyczaj krata ma do mocowania zewnętrzne elementy w postaci prostokątnych wypustek z otworem na wkręt. Elementy te trzeba zakryć, tak aby finalnie łączenie kraty z drzwiami nie było widoczne. Może to wymagać zmiany konstrukcji drzwi, w tym ramek do szklenia. Stąd zazwyczaj drzwi, które wykonujemy pod montaż krat są to modele spoza katalogu, projektowane i produkowane ściśle pod wytyczne klienta/konserwatora zabytków. W naszym słowniku jest takie hasło jak „drzwizjologia”, która doskonale oddaje wyznawaną przez nas zasadę: one (drzwi CAL) są takie jakie chcesz.

 

drzwi zewnętrzne z ozdobną kratą

 

Zdobione, retro, designerskie, a przede wszystkim ciepłe!

Dlaczego na początku padło stwierdzenie, że dobrej jakości drzwi zewnętrzne będą procentowały jak dobra lokata? Ponieważ nowoczesne drzwi wejściowe muszą spełniać wyśrubowane europejskie standardy, w tym WT2021. Określa on m.in. maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych (od 2021 roku jest to 1,3 w/m2K). Im niższy współczynnik, tym więcej ciepła zostanie we wnętrzu Twego domu i tym więcej zaoszczędzisz na ogrzewaniu. Wszystkie pojedyncze drzwi CAL, a także zestawy z naświetlami spełniają ten warunek. Zajrzyj na naszą stronę, zainspiruj się i wybierz ciepłe, bezpieczne, designerskie i wykonane według Twoich wytycznych drewniane drzwi od CAL (https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-zewnetrzne-zdjecia-produktowe/

 

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwych drzwi

Dodaj komentarz

UE