PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Hygge style. Nowa filozofia życia prosto od Duńczyków

1 sierpnia 2018
Udostępnij wpis

Duńczycy potrafią sprzedawać – to pewne. Dziś szerzą globalny styl dobrego życia, styl hygge. Co to właściwie jest?

W odróżnieniu od nas – Polaków, Duńczycy należą do grona najszczęśliwszych narodów świata. Są na pierwszym miejscu World Happiness Report. Swoja wizje szczęścia opatrzyli wdzięczną nazwą – hygge. W słowniku polsko – duńskim Glosbe oznacza to ni mniej, ni więcej jak doświadczać miłej atmosfery i tworzyć ją. To praktyka tworzenia przyjemnego i przytulnego otoczenia.

Jak Duńczycy tworzą atmosferę szczęścia we własnym domu?

Wyobraź sobie, ze siedzisz opatulona ciepłym kocem przy kominku pijąc gorącą kawę. Na Twój nastrój wpływa nie tylko to co robisz, ale również gdzie jesteś. Są proste zasady, aby wnętrze Twojego domu było hygge. Oto kilka z nich.

Po pierwsze, Twój dom powinien być przytulny. Wnętrze warto rozpromienić miękkim i ciepłym światłem. To ono buduje klimat. Powinno być lekko przytłumione niczym promienie zachodzącego słońca czy płomienie rozgrzanych świec. Świetnie sprawdza się kilka różnych punktów świetlnych – to dobra alternatywa dla oświetlenia górnego. Wnętrze doskonale maluje blask świec – Duńczycy je wprost uwielbiają.

Zatroszcz się o kawałek swojego miejsca w domu – Twój własny kącik do relaksu, np. fotel ulokowany tuż przy kominku z miejscem na czekoladę, kawę, wino i to na co masz jeszcze ochotę. Niech stanie się prywatną oazą spokoju.

Poduszki i koce, a właściwie tkaniny.

Zmysł dotyku jest szczególnie ważny. Zadbaj o to, aby Twoje doznania były wyjątkowe. Kominek to punkt centralny wielu duńskich domów. O tym wyjątkowym miejscu pisaliśmy już wiele. To nie tylko źródło ciepła, ale też tak ważne w budowaniu atmosfery światło, które towarzyszy nam od tysiącleci.

Zadbaj o naturalny akcent w swoim domu. Drewniane wykończenie jest nie tylko eleganckie, ale i stylowe – pasuje idealnie do naturalnych dębowych drzwi, skrojonych na miarę, dopasowanych do Twojego indywidualnego stylu. Duńczycy upodobali sobie surowce odnawialne. Jak twierdza niektórzy – najchętniej do wnętrza zaprosiliby cały las.

Z drewna są meble, podłogi, stolarka – im więcej, tym lepiej. Niezwykle ważne są liczne dodatki i dekoracje inspirowane światem natury. Powrót do tego co pierwotne pozwala nam odetchnąć. Także ceramika pełni role bardzo praktycznej dekoracji. Nadaje się idealnie do przestronnych wnętrz, w których doświadczymy piękna najprawdziwszego dębu.

To wszystko tworzy niezapomnianą atmosferę, w której chce się po prostu odpoczywać. Twoją własną enklawę. To miejsce na ziemi, gdzie żyjesz – tak po prostu, szczęśliwie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Zakład Stolarki Budowlanej „CAL” Z. Cywiński i wspólnicy spółka jawna z siedzibą w Suwałkach, ul. Piaskowa 5, wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Białymstoku XII Wydziału Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000021604, REGON: 790506845, NIP: 8440005098, moich danych osobowych pozyskanych przy użyciu plików "cookie". Wyrażenie zgody jest dobrowolne, przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem. Dane osobowe w postaci adresu IP będą przechowywane przez 90 dni.Akceptuję