Klamka do drzwi zewnętrznych - poznaj możliwości i opcje!
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych?

26 maja 2021
Udostępnij wpis

Drzwi zewnętrzne obecnie to nie tylko wejście do domu, ale przede wszystkim jego ozdoba. Muszą pasować do elewacji, okien, bramy garażowej, a przede wszystkim stylistyki i designu całego budynku. Bardzo ważnym elementem wystroju drzwi wejściowych, mającym wpływ na ich odbiór wizualny, jest klamka zewnętrzna. Jak dobrać klamkę do drzwi wejściowych, aby tworzyła spójną wizualnie całość z wyglądem domu?

Klamka do drzwi zewnętrznych – designerska czy zwykła?

Klamki i pochwyty to detale, które potrafią kompletnie odmienić wygląd nawet zwykłych, prostych drzwi. Wybór jest wręcz ogromny. Możemy wybrać klamkę standardową, klamko-gałkę, klamkę w modnym stylu amerykańskim, klamkę z szyldem długim lub dzielonym… A jak już wybierzemy konstrukcję naszego pochwytu to przed nami nadal stoi wybór koloru – popularny inox, klasyczna czerń, a może stylizowana na retro patynowana lub w kolorze miedzi lub złota? Dobrze dobrany pochwyt nada sznytu i odmieni nawet zwykłe, płaskie drzwi zewnętrzne oraz pięknie dopełni drzwi stylizowane. Wybór klamki do drzwi zewnętrznych warto przemyśleć, ponieważ dobrze dobrana będzie ozdobą drzwi i domu, jednak źle dobrana może wyglądać wręcz karykaturalnie i kłuć w oczy swym stylistycznym niezgraniem. Wyobraźcie sobie nowoczesny dom z prostymi w formie, szklonymi drzwiami w których umieszczamy mosiężną, zdobioną klamkę. Nie wyglądało by to dobrze, prawda?

Klamka do drzwi zewnętrznych, a bezpieczeństwo domu

Klamki zewnętrzne pełnią także inną, ważną funkcję o której warto pamiętać – mianowicie mają wpływ na poziom antywłamaniowości drzwi. Zgodnie z normą zabezpieczenie i odporność klamek przed włamaniem określa pięć klas. Aby zapewnić antywłamaniowość klamka do drzwi zewnętrznych musi mieć minimum klasę trzecią (dawniej oznaczaną symbolem literowym C). Klamki zewnętrzne stosowane w drzwiach CAL produkowane są przez światowego lidera w dziedzinie okuć budowlanychfirmę AXA. Wszystkie posiadają trzecią klasę zabezpieczenia przed włamaniem (oprócz zestawu okuć Ekono), a większość z nich można zamówić z dodatkowym zabezpieczeniem wkładki FLEX. Klamki do drzwi wejściowych CAL charakteryzują się m.in. masywnym szyldem, stalową tarczą antyrozwierceniową, tulejami uniemożliwiającymi przecięcie śrub, a dodatkowo eleganckim designem z niewidocznymi od zewnątrz śrubami montażowymi. Stosowanie okuć renomowanych producentów, w tym bezpiecznych klamek, przyczyniło się do uzyskania przez nasze drzwi potwierdzonej badaniami w akredytowanym laboratorium klasy antywłamaniowej RC2, którą oferujemy w standardzie.

 

klamka do drzwi wejściowych

Jak dopasować klamkę do drzwi wejściowych?

Każdy dom budowany jest w jakimś stylu – minimalistycznym, angielskim, modern czy vintage. Drzwi wejściowe z klamką są istotnym elementem wpływającym na ogólny wygląd i odbiór domu, dlatego np. dom w stylu vintage powinien mieć pasujące stylistyką drzwi zewnętrzne. Jak dopasować klamkę do stylu domu? Do nowoczesnych domów z dużymi szkleniami idealnie sprawdzą się drzwi wejściowe z naświetlami i standardową klamką w kolorze inox lub czarnym, z szyldem długim. Do domów w stylu angielskim, vintage, a także retro idealnie pasują klamki w specyficznym stylu amerykańskim z eleganckim, wyprofilowanym uchwytem, które w ostatnich latach cieszą się niesłabnącą popularnością. Dobrym wyborem będzie również klamko – pochwyt lub obustronna gałka do drzwi. Jeśli jednak chcielibyśmy postawić na standardową klamkę, to charakteru drzwiom w stylu vintage czy retro dodadzą okucia w kolorze złota lub starego złota – pierwsze w stylowej wersji polerowanej, drugie klasycznie matowe. Wybór klamek jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. A jeśli nie zdecydujemy się na klamkę, to do wyboru mamy jeszcze antaby lub ultramodne pochwyty kieszeniowe – wszystko to dostępne w standardowej ofercie Drzwi CAL.

uchwyt drzwi zewnętrznych

Każdy producent drzwi posiada w swej ofercie określoną gamę okuć. Musimy się niestety liczyć z tym, że może odmówić nam zastosowania klamki spoza oferty i nie będzie to wynikało z braku chęci do współpracy, a technologii – klamka musi współpracować ze stosowanym w drzwiach zamkiem. Jest to problematyczne zwłaszcza przy popularnych pochwytach w stylu amerykańskim – oferuje je bardzo niewielu producentów, ponieważ najczęściej nie są kompatybilne z europejskimi zamkami.

 

Planujesz zakup drzwi wewnętrznych? Tam wybór klamek jest jeszcze większy. Sprawdź jak dobrać klamkę do drzwi wewnętrznych na naszym blogu.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE