Jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych do pokoju? Sprawdź!
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych do pokoju?

8 stycznia 2021
Udostępnij wpis

Idąc na przyjęcie ze szczególną starannością dobieramy strój i dodatki, starając się by odpowiadały aktualnym trendom, a dzięki odpowiedniemu dopasowaniu zwracały uwagę otoczenia. Podobnie sprawa ma się, gdy chodzi o stylizację wnętrz, a zwłaszcza ściany i drzwi wewnętrzne. Muszą one do siebie pasować jak buty do sukienki. Jaki kolor drzwi wewnętrznych wybrać by pasował do ścian?

Najmodniejsze kolory ścian i drzwi wewnętrznych w 2021 roku

Czołowy producent farb Akzo Nobel (właściciel m.in. marki Dulux) co roku zaprasza do współpracy znanych projektantów i ekspertów, by na podstawie światowych trendów we wzornictwie wskazali najmodniejszy kolor nadchodzącego roku. Ten interdyscyplinarny zespół wskazał, że najmodniejszym kolorem roku 2021 będzie Brave Ground – barwa łącząca w sobie odcienie popielu i brązu. Kolor ten ma nas skłaniać do powrotu do natury, a do wnętrz wnosić równowagę i stabilność, a także być idealnym, neutralnym podkładem dla innych, intensywniejszych barw we wnętrzu.

Światowe trendy jeśli chodzi o kolor roku kreuje Instytut Pantone. Kolor wybrany przez Pantone króluje na wybiegach mody, we wzornictwie, wnętrzarstwie i wszystkich branżach w których kolory odgrywają ważną rolę. W tym roku Instytut wybrał aż dwa kolory roku 2021 – szary Ultimate Grey i intensywnie żółty Illuminating Yellow. Oba te kolory czerpią z natury i kojarzą się ze spokojem, hartem ducha, nadzieją i optymizmem. Kolory te będą również najmodniejszymi kolorami drzwi wewnętrznych.

Drzwi pokojowe białe i w barwach natury

Dla osób, które lubią stonowane wnętrza lub nie przepadają za ryzykownymi połączeniami najlepszym kolorem drzwi wewnętrznych będzie biały – barwa ta jest ponadczasowa i pasuje do większości zestawień kolorystycznych. Pod uwagę warto wziąć również drewniane drzwi wykończone transparentnymi lakierami lub olejowoskami w naturalnych odcieniach brązu, które pięknie podkreślają rysunek drewna i idealnie wpasowują się w większość stylizacji wnętrz.

Jaki kolor drzwi wewnętrznych wybrać, by pasował do ścian?

Samodzielne, harmonijne zestawienie kolorów we wnętrzu to wcale nie taka trudna sprawa – wystarczy trzymać się utartych reguł. Najprostszym narzędziem, które pozwoli nam odpowiednio dobrać kolory jest tzw. koło barw. Najbezpieczniejszym połączeniem jest dobranie kolorów odmiennych od siebie o jeden-dwa tony lub o podobnym nasyceniu i temperaturze. Wybierając jako kolor ścian Brave Ground, możemy spokojnie zakupić drzwi w najmodniejszym kolorze roku 2021 według Instytutu Pantone, czyli Ultimate Grey lub w naturalnych wykończeniach drewnianych, które dodatkowo mogą komponować się kolorystycznie z podłogą.

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać

Odważniejsze osoby mogą pokusić się o drzwi i ściany w kolorach kontrastowych, łącząc np. żółte drzwi w odcieniu Illuminating Yellow ze stonowanym Brave Ground lub odważnym śliwkowym fioletem na ścianach. Drzwi wewnętrze w wyrazistym kolorze ciężko dopasować tak, by pasowały do wszystkich pomieszczeń. Dlatego jeśli marzą nam się kolorowe drzwi wewnętrzne, ale tylko w jednym pokoju, warto skorzystać z opcji dwukoloru drzwi. Wtedy z jednej strony drzwi są w wyrazistym kolorze pasującym do konkretnego pokoju, a od strony korytarza w kolorze pasującym do innych drzwi pokojowych w domu. Opcję tę w swojej ofercie posiada m.in. CAL prawdziwe drzwi.

drzwi wewnętrzne drewniane

Jak dobrać kolor drzwi do podłogi?

Drzwi wewnętrzne oprócz ścian powinny komponować się również z podłogą. Tutaj najlepiej postawić na zestawienie ze sobą podobnych barw i faktur. Dębowa podłoga najlepiej będzie komponowała się z dębowymi drzwiami wewnętrznymi w podobnym kolorze. Pamiętać należy również o listwach przypodłogowych, które także powinny być dopasowane zarówno materiałem, jak i kolorem. Co jednak, jeśli marzą nam się drzwi w wyrazistym kolorze tj. Illuminatng Yellow? Wtedy warto skorzystać z koła barw i dobrać odpowiedni kolor podłogi, biorąc pod uwagę również inne materiały podłogowe niż drewniany parkiet czy panele.

Gdzie jeszcze szukać inspiracji?

Jeśli nie podążasz za trendami i marzą Ci się inne połączenia kolorystyczne, koniecznie obejrzyj nasze realizacje, gdzie znajdziesz gotowe pomysły na dopasowanie drzwi do pokoju. Mając więcej czasu wybierz się do lasu lub parku, ponieważ jedną z najlepszych inspiracji do łączenia kolorów jest natura. Dlatego wiążąc przyjemne z pożytecznym znajdź idealne dla Ciebie połączenie kolorów.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE