Drzwi rewersyjne – co to jest? Wady i zalety
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Drzwi rewersyjne – co to jest? Wady i zalety

5 marca 2023
Udostępnij wpis

Z pewnością słyszeliście już o wersjach drzwi wewnętrznych przylgowych i bezprzylgowych, a być może również przesuwnych. Kolejną wersją, coraz bardziej popularną, są drzwi bezprzylgowe rewersyjne. Czym różnią się od zwykłych i czy warto za nie dopłacić?

Drzwi rewersyjne – co to znaczy?

Drzwi rewersyjne są nowoczesną odmianą skrzydeł bezprzylgowych, których całym urokiem jest licowanie się skrzydła i opasek ościeżnicy. Tworzą one jedną, estetyczną płaszczyznę. Jednak w przypadku zwykłych drzwi efekt ten występuje tylko z tej strony, na którą otwiera się skrzydło (czyli jeśli otwiera się na korytarz, to efekt licowania jest tylko od strony korytarza). Co jednak, jeśli zależy nam, by drzwi otwierał się do wewnątrz, a jednocześnie od korytarza nadal występował efekt licowania? Wtedy właśnie do gry wchodzą drzwi rewersyjne. Ich główną zaletą jest to, że mogą otwierać się do środka, a z zewnątrz skrzydło i ościeżnica nadal będą w jednej linii. Dzięki temu wszystkie skrzydła będące bezpośrednio w swoim sąsiedztwie wyglądają identycznie. Pamiętaj, że ich inną nazwą, z którą możesz się spotkać, są drzwi z odwrotną przylgą.

 

drzwi rewersyjne

 

Drzwi rewersyjne zalety

Oprócz wspomnianej wyżej estetyki, niezaprzeczalną zaletą tego rozwiązania jest oszczędność miejsca. Skrzydło otwierające się „na ościeżnicę” zajmuje po otwarciu zdecydowanie mniej przestrzeni niż standardowo otwierane skrzydła. Stąd rozwiązanie to jest idealne do małych mieszkań i mikro apartamentów, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Do tego sama ościeżnica jest niejako blokadą dla otwarcia skrzydła na 90 stopni, co uwalnia przestrzeń za otwartym skrzydłem i zapobiega jego obijaniu się o stojące za nim przedmioty i meble.

Drzwi rewersyjne wady

Użyteczne rozwiązanie to zazwyczaj również wyższa cena i nie inaczej jest w przypadku odwrotnej przylgi. Różnica cen między zwykłą bezprzylgową wersją drzwi, a rewersyjną jest znacząca i wynosi kilkaset złotych (od 300 do nawet około tysiąca, w zależności od konstrukcji i stosowanych przez producenta okuć). Trzeba przyznać, że jest to spora dopłata, stąd zazwyczaj nikt nie wybiera drzwi rewersyjnych jako głównych w mieszkaniu, a dopasowuje je do pozostałych, w miejscach, w których ich zastosowanie jest uzasadnione.
Drugą wadą tej konstrukcji jest ograniczenie w ilości dostępnych modeli. Nie każde skrzydło da się wykonać jako rewersyjne. Problematyczne są zwłaszcza modele z wypukłymi aplikacjami (ramki, kasetony i inne ozdoby), które występując od strony wewnętrznej mogłyby uszkadzać ościeżnicę i utrudniać pełne otwieranie skrzydła. Dlatego jako rewersyjne występują zazwyczaj kolekcje drzwi płaskich, bez ozdób, frezowanych lub z aplikacjami wpuszczanymi (np. kolekcja nowoczesnych drzwi Geometria od CAL, którą znajdziesz tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-wewnetrzne-kolekcje/geometria).

Drzwi rewersyjne – wymiary i strona otwierania

Czy odwrotna przylga zmienia coś jeśli chodzi o określanie stron otwierania? Odpowiedź brzmi: nie. Strony otwierania określamy tak samo jak dla drzwi standardowych. Przypomnijmy sobie jak to zrobić. Stań tak, aby skrzydło otwierało się „na Ciebie”. Strona, po której masz wtedy zawiasy (ważne: zawiasy, nie klamkę!) to strona otwierania drzwi. Jeśli zawiasy są po lewej stronie, to drzwi są lewe, jeśli po prawej to drzwi są prawe.

Łącząc ze sobą różne konstrukcje drzwi, trzeba pamiętać, że mogą się one różnić między sobą wymiarami standardowymi. Trzeba to wziąć pod uwagę szczególnie wtedy, gdy stoją bezpośrednio w swoim sąsiedztwie. Zamówienie wszystkich rodzajów drzwi w ich standardowych wymiarach może okazać się błędem, skutkującym różną wysokością opasek ościeżnicy. Ciekawy tekst o doborze drzwi wewnętrznych znajdziesz tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/blog/typowe-wymiary-drzwi-wewnetrznych/.

 

gremzdy rewersyjne z panelem górnym drzwi cal

 

Drzwi rewersyjne od CAL

Większość kolekcji drzwi wewnętrznych CAL możecie zamówić w wersji z odwrotną przylgą, a nasi pracownicy zadbają o to, aby pasowały wysokością do wszystkich innych w domu. Co możemy Ci zaoferować?

Szczególnie polecamy Kolekcję La Linela, czyli nowoczesne drzwi płytowe z delikatnymi, obustronnymi frezowaniami. To aż 11 unikatowych modeli o minimalistycznej stylistyce, dzięki czemu idealnie wpasują się w każde wnętrze.

W modne aranżacje w stylu industrialnym świetnie wpisze się nasza Kolekcja Loftowa. To 100% drewna w drewnie. W połączeniu z dużym, bezpiecznym przeszkleniem i cienkimi drewnianymi szprosami uświetnią każde loftowe wnętrze. Koniecznie zwróć uwagę na możliwość pomalowania ich w modnym wykończeniu matowym RAL X-MAT.

Jeśli marzą Ci się zwykłe, niewyszukane drzwi to odpowiednia dla Ciebie będzie kolekcja Nova 3.1 i nasza gwiazda, czyli model Boksze. Dostępny w szerokiej gamie wykończeń: dębowym lakierowanym przeziernie, dębowym olejowanym, a także w dowolnym kolorze z palety RAL lub NCS w wykończeniu drewnianym lub gładkim. Boksze to model, który będzie czuł się doskonale w każdym wnętrzu, zarówno klasycznym, jak i nowoczesnym.

To tylko niewielka część z tego, co możemy Ci zaoferować. Więcej modeli i inspiracji znajdziesz w naszym katalogu drzwi wewnętrznych: https://www.drzwi-cal.pl/wp-content/uploads/2022/10/2katalog_DW_2022_edycja2.pdf . Znajdź swój wymarzony model i udaj się do jednego z ponad 300 salonów partnerskich Drzwi CAL w całej Polsce.

 

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwych drzwi

Dodaj komentarz

UE