drzwi cal Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą - jak dobrac ościeżnicę do drzwi wewnętrznych?
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jak wybrać ościeżnicę do drzwi wewnętrznych?

3 listopada 2020
Udostępnij wpis

Aranżując mieszkanie szukamy inspiracji w kolorowych czasopismach, magazynach wnętrzarskich i w Internecie. Zastanawiamy się w jakim stylu urządzić konkretne pomieszczenia – minimalistycznym, klasycznym, skandynawskim, a może w surowym lofcie? Dobieramy meble do koloru ścian i podłóg, godzinami wybieramy dodatki pasujące do wybranej aranżacji. Często zapominamy jednak o ważnym elemencie wystroju, pomijanym w prasie wnętrzarskiej, jakim są drzwi wewnętrzne z ościeżnicą.

Wybierz drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą nie muszą być standardowymi, prostymi, białymi drzwiami. Mogą zaskakiwać kolorem, wykończeniem, zdobieniem skrzydła lub stylową futryną. Odpowiednio dobrana ościeżnica może być detalem nadającym charakteru i podkreślającym unikatowy styl wnętrza. Wybierając drzwi wewnętrzne należy się zastanowić czy wystarczą nam zwyczajnie drzwi wewnętrzne czy może potrzebujemy drzwi przesuwnych. 

drzwi wewnętrzne z ościeżnicą

 

Jaki mam wybór? Czyli typy ościeżnic do drzwi wewnętrznych

Jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne, najczęściej wybierane są drzwi z ościeżnicą regulowaną. Ma ona jednostronnie regulowane opaski i sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ściany mają niestandardowe grubości. Drugi typ ościeżnicy to ościeżnica stała, inaczej zwana blokową. Jest ona zdecydowanie rzadziej wybierana, a opaski maskujące nie są regulowane i zazwyczaj należy je dokupić oddzielnie. Wersja regulowana jest zdecydowanie bardziej popularna ze względu na łatwość montażu oraz mnogość ozdobnych dodatków, tj. korony, listwy ozdobne, frezowania, cokoły czy modne obecnie zabudowy panelowe. Firma CAL w swojej ofercie posiada ponad 10 wariantów ozdobnych standardowej ościeżnicy regulowanej, dzięki czemu drzwi można bez problemu dopasować do każdego stylu wnętrzarskiego. Marka CAL prawdziwe drzwi oferuje szeroki wybór drzwi wewnętrznych.. W ofercie posiadamy drzwi do pokoju czy drzwi do łazienki lub każdego pomieszczenia.

Niewidoczne drzwi? Sprawdź drzwi z ościeżnicą ukrytą!

Wnętrzarskim hitem uwielbianym przez architektów są obecnie drzwi z ukrytą ościeżnicą. Posiadają one aluminiową ościeżnicę schowaną w ścianie, widoczne jest natomiast samo skrzydło, które może być wykończone identycznie jak ściana, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczne. Rozwiązanie to jest często stosowane w kuchni do „ukrycia” drzwi do spiżarni. Oprócz pomalowania skrzydła pod kolor ścian, można je również pokryć tapetą, taflą lustra lub wkomponować we wnętrze w naturalnej wersji drewnianej. Standardowo na rynku dostępne są ukryte ościeżnice aluminiowe do wmurowania w ścianę i pomalowania.

 

drzwi wewnętrzne z ościeżnicą

 

Drzwi pokojowe lub do salonu. Jaka ościeżnica będzie najlepsza?

Producenci zdają sobie sprawę, że drzwi z ościeżnicą to bardzo istotny detal wystroju wnętrz. Stąd większość z nich zapewnia bogaty wybór ościeżnic w różnych stylach, mniej lub bardziej zdobionych. W CAL oprócz podstawowej wersji ościeżnicy regulowanej, możecie wybrać jej wersję z ozdobnymi listwami lub cokołami, wersję z ryflowanymi opaskami retro, a także dodatkowe elementy ozdobne takie jak dwa rodzaje stylowej korony górnej lub nowoczesną zabudowę panelową.

Oferujemy również drzwi zewnętrzne. Sprawdź!

Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą – podsumowanie

Podstawowa ościeżnica regulowana jest uniwersalna i świetnie wpisze się w każdą aranżację. Przy niej pierwsze skrzypce może grać skrzydło. Z całą pewnością idealnie wpisze się w styl minimalistyczny bądź skandynawski. Do stylu skandynawskiego idealnie pasowała będzie również ościeżnica regulowana z delikatnymi listwami ozdobnymi. Wnętrza w stylu klasycznym idealnie zgrają się z subtelną ościeżnicą z listwami ozdobnymi lub cokołami dolnymi i górnymi. Ościeżnica taka najlepiej będzie komponowała się z klasycznymi, drewnianymi skrzydłami ramowo-płycinowymi (zobacz kolekcją Klasyczną drzwi wewnętrznych). Z kolei do bardziej eleganckich i stylowych wnętrz polecamy ościeżnicę z dodatkową koroną górną – która doda aranżacji szyku – lub zdobioną, luksusową wersję ościeżnicy regulowanej retro. Całość idealnie skomponuje się z kolekcją Szlachecką bądź Luksusową Drzwi CAL. W nowoczesnych wnętrzach prym wiodą ościeżnice z zabudową panelową. Najczęściej są to drzwi z górnym panelem, który optycznie podwyższa drzwi.

Wybór drzwi czy skrzydeł i ościeżnic jest naprawdę duży i daje ogromne możliwości aranżacyjne. Dlatego kreując pomieszczenia nie tylko nie warto pomijać drzwi z ościeżnicą, a wręcz wybierając odpowiednie połączenie pozwolić im nadać wnętrzu szyku i charakteru. Szukając inspiracji ? Sprawdź nasze realizacje drzwi !

Drzwi wewnętrzne, drzwi łazienkowe czy do pokoju z ościeżnicą – Poradnik

 Czym się różni futryna od ościeżnicy?

Framuga to element budowlany stanowiący wnękę drzwiową lub okienną, jest to pionowa krawędź, na której osadza się drzwi lub okno. Ościeżnica natomiast to konstrukcja przypominająca wyglądem ramę, na której zawiesza się skrzydło drzwiowe. Ościeżnica drzwiowa składa się z ramiaków pionowych i nadproża. Ościeżnica stanowi sztywny i stabilny stelaż dla drzwi. Według Słownika Języka Polskiego futryna jest synonimem ościeżnicy.

 

drzwi wewnętrzne z ościeżnicą

 

Czy ościeżnica i framuga to jest to samo?

Nie, ościeżnica i framuga to nie jest to samo. Ościeżnica to rama, na której zawiasy są zamocowane i która jest zamocowana w ścianie, a framuga to element, który jest zamocowany w ościeżnicy i wokół którego drzwi są zamocowane. Framuga jest odpowiedzialna za uszczelnianie drzwi i zapewnianie im stabilności.

Co to są ościeżnice do drzwi?

Ościeżnice do drzwi to metalowe, drewniane lub plastikowe elementy zamocowane we framudze drzwiowej, które służą do mocowania skrzydła i utrzymania drzwi w pozycji zamkniętej oraz umożliwiające ich swobodne otwieranie i zamykanie. Ościeżnice do drzwi zewnętrznych powinny również pełnić funkcję ochronną, zapobiegając włamaniu się do domu.

Do czego służą ościeżnice?

Ościeżnice są elementami konstrukcyjnymi, które służą do montażu i utrzymywania drzwi w ich otworze w ścianie. Pełnią funkcję ramy, do której przytwierdzone są zawiasy oraz zamek drzwiowy. Ościeżnice zapewniają stabilność drzwi oraz umożliwiają swobodne ich otwieranie i zamykanie.

Czy drzwi kupuje się z ościeżnicą?

Tak, zazwyczaj drzwi są sprzedawane w komplecie z ościeżnicą, przy czym w przypadku drzwi wewnętrznych – ze względu na mnogość różnych ościeżnic – cena drzwi podana jest zwykle oddzielnie za skrzydło i oddzielnie za wybraną ościeżnicę. Ościeżnica to rama, do której montowane jest skrzydło i która jest zamocowana w otworze ściany. Ościeżnica ma otwory, w które wkłada się zawiasy drzwi, a także zaczepy zamka. W przypadku nowych drzwi zazwyczaj ościeżnica jest sprzedawana razem z nimi, chociaż czasami można ją kupić osobno, szczególnie w przypadku ościeżnicy ukrytej, montowanej na etapie przygotowywania ścian.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE