drzwi cal Drzwi z ościeżnicą - jak dobrac ościeżnicę do drzwi wewnętrznych?
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jak wybrać ościeżnicę do drzwi wewnętrznych?

3 listopada 2020
Udostępnij wpis

Aranżując mieszkanie szukamy inspiracji w kolorowych czasopismach, magazynach wnętrzarskich i w Internecie. Zastanawiamy się w jakim stylu urządzić konkretne pomieszczenia – minimalistycznym, klasycznym, skandynawskim, a może w surowym lofcie? Dobieramy meble do koloru ścian i podłóg, godzinami wybieramy dodatki pasujące do wybranej aranżacji. Często zapominamy jednak o ważnym elemencie wystroju, pomijanym w prasie wnętrzarskiej, jakim są drzwi z ościeżnicą.

Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą nie muszą być standardowymi, prostymi, białymi drzwiami. Mogą zaskakiwać kolorem, wykończeniem, zdobieniem skrzydła lub stylową futryną. Odpowiednio dobrana ościeżnica może być detalem nadającym charakteru i podkreślającym unikatowy styl wnętrza.

Jaki mam wybór? Czyli typy ościeżnic do drzwi

Najczęściej wybierane są drzwi z ościeżnicą regulowaną. Ma ona jednostronnie regulowane opaski i sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ściany mają niestandardowe grubości. Drugi typ ościeżnicy to ościeżnica stała, inaczej zwana blokową. Jest ona zdecydowanie rzadziej wybierana, a opaski maskujące nie są regulowane i zazwyczaj należy je dokupić oddzielnie. Wersja regulowana jest zdecydowanie bardziej popularna ze względu na łatwość montażu oraz mnogość ozdobnych dodatków, tj. korony, listwy ozdobne, frezowania, cokoły czy modne obecnie zabudowy panelowe. Firma CAL w swojej ofercie posiada ponad 10 wariantów ozdobnych standardowej ościeżnicy regulowanej, dzięki czemu drzwi można bez problemu dopasować do każdego stylu wnętrzarskiego.

Niewidoczne drzwi? Sprawdź drzwi z ościeżnicą ukrytą!

Wnętrzarskim hitem uwielbianym przez architektów są obecnie drzwi z ukrytą ościeżnicą.  Posiadają one aluminiową ościeżnicę schowaną w ścianie, widoczne jest natomiast samo skrzydło, które może być wykończone identycznie jak ściana, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczne. Rozwiązanie to jest często stosowane w kuchni do „ukrycia” drzwi do spiżarni. Oprócz pomalowania skrzydła pod kolor ścian, można je również pokryć tapetą, taflą lustra lub wkomponować we wnętrze w naturalnej wersji drewnianej. Standardowo na rynku dostępne są ukryte ościeżnice aluminiowe do wmurowania w ścianę i pomalowania. CAL posiada także designerskie rozwiązanie dedykowane dla drzwi drewnianych, dzięki któremu po otwarciu skrzydła zobaczymy wewnątrz drewnianą futrynę – jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji aluminiowej ościeżnicy ukrytej z drewnianymi wstawkami wewnątrz, wykończonymi w kolorze skrzydła.

Aranżuję pokój. Jaka ościeżnica będzie najlepsza?

Producenci zdają sobie sprawę, że drzwi z ościeżnicą to bardzo istotny detal wystroju wnętrz. Stąd większość z nich zapewnia bogaty wybór ościeżnic w różnych stylach, mniej lub bardziej zdobionych. W CAL oprócz podstawowej wersji ościeżnicy regulowanej, możecie wybrać jej wersję z ozdobnymi listwami lub cokołami, wersję z ryflowanymi opaskami retro, a także dodatkowe elementy ozdobne takie jak dwa rodzaje stylowej korony górnej lub nowoczesną zabudowę panelową.

Podstawowa ościeżnica regulowana jest uniwersalna i świetnie wpisze się w każdą aranżację. Przy niej pierwsze skrzypce może grać skrzydło. Z całą pewnością idealnie wpisze się w styl minimalistyczny bądź skandynawski. Do stylu skandynawskiego idealnie pasowała będzie również ościeżnica regulowana z delikatnymi listwami ozdobnymi. Wnętrza w stylu klasycznym idealnie zgrają się z subtelną ościeżnicą z listwami ozdobnymi lub cokołami dolnymi i górnymi. Ościeżnica taka najlepiej będzie komponowała się z klasycznymi, drewnianymi skrzydłami ramowo-płycinowymi (zobacz kolekcją Klasyczną drzwi wewnętrznych). Z kolei do bardziej eleganckich i stylowych wnętrz polecamy ościeżnicę z dodatkową koroną górną – która doda aranżacji szyku – lub zdobioną, luksusową wersję ościeżnicy regulowanej retro. Całość idealnie skomponuje się z kolekcją Szlachecką bądź Luksusową Drzwi CAL. W nowoczesnych wnętrzach prym wiodą ościeżnice z zabudową panelową. Najczęściej są to drzwi z górnym panelem, który optycznie podwyższa drzwi.

Szkło lacobel drzwi pokojowe

Wybór skrzydeł i ościeżnic jest naprawdę duży i daje ogromne możliwości aranżacyjne. Dlatego kreując pomieszczenia nie tylko nie warto pomijać drzwi z ościeżnicą, a wręcz wybierając odpowiednie połączenie pozwolić im nadać wnętrzu szyku i charakteru. Szukając inspiracji ? Sprawdź nasze realizacje drzwi !

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE