drzwi cal Budowa domu: jakie są kluczowe etapy? - Drzwi-Cal
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jak budować dom?

14 października 2020
Udostępnij wpis

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie. Inwestycja na lata, która wiąże się z dużym wkładem finansowym, poświęceniem czasu, a niejednokrotnie stresem i nerwami. Dowiedz się jak budując dom zaoszczędzić czas, pieniądze i przejść przez jego budowę ze spokojem ducha oraz dlaczego nie warto oszczędzać na niektórych materiałach.

Jedną z pierwszych decyzji jakie musimy podjąć decydując się na budowę domu jest wybór sposobu budowy – czy postawimy dom własnymi rękami, powierzymy budowę profesjonalnej firmie, a może kupimy gotowy dom, nawet wykończony pod klucz? Niezależnie od tego jaką metodę wybierzemy, dobrze wiedzieć, dlaczego nie warto oszczędzać na komponentach budowlanych, których wymiana byłaby kosztowna i pracochłonna.

Dla kogo dom metodą gospodarczą, modułową i od dewelopera?

Sposób budowy domu należy dokładnie przemyśleć między innymi pod kątem czasu jaki możemy poświęcić na sprawy związane z budową. Należy uwzględnić dostępne środki finansowe oraz okres, w jakim chcemy zakończyć całą inwestycję. Dom możemy wybudować metodą gospodarczą lub modułową, bądź kupić gotowy budynek od dewelopera.

Podejmując się budowy metodą gospodarczą możemy liczyć na oszczędności finansowe, jednak, jako że dużą część prac wykonujemy samodzielnie musimy pogodzić się z wydłużeniem czasu budowy. Jeżeli zależy nam na szybkim postawieniu domu, warto zastanowić się nad zdobywającymi coraz większą popularność domami modułowymi. Wybierając modułową metodę budowy domu możemy cieszyć się własnym domem już po 2-3 miesiącach od wejścia na Twoją działkę. Natomiast jeśli finanse nie mają kluczowego znaczenia i chcemy mieć dom nie angażując się przy tym w sprawy formalne i budowlane, warto rozważyć zakup „czterech ścian” od dewelopera, który wszystkie te sprawy załatwi za nas.

Ważny etap budowy domu – wybór materiałów i wyrobów budowlanych

Szukając oszczędności podczas budowy domu nie warto oszczędzać czasu i pieniędzy na wybór materiałów i wyrobów budowlanych. Dom to przecież oaza, w której spędzamy czas z rodziną, miejsce, gdzie chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie. I żyć zdrowo. Zapewnić nam to mogą tylko produkty budowlane dobrej jakości. A jak powszechnie wiadomo dobra jakość niekoniecznie idzie w parze z niską ceną. Pamiętając, że dom to inwestycja na lata, przed zakupem warto zainwestować w komponenty o dobrych parametrach technicznych, a w przypadku zakupu domu od dewelopera sprawdzić jakiej jakości materiały i wyroby obejmuje projekt. Szczególną uwagę należy zwrócić na komponenty, które trudno uzupełnić lub wymienić na etapie użytkowania domu: ocieplenie (ścian, posadzki i stropu lub dachu), stolarkę zewnętrzną (okna, drzwi, bramy), dodatkowe instalacje (rekuperacja, odkurzacz centralny czy instalacja audio, monitoring).

Z czego powinny być ściany w domu? 

W budynkach, na których wzniesienie będzie chciało się uzyskać pozwolenie na budowę od 2021 r., wszystkie przegrody zewnętrzne będą musiały być cieplejsze niż obecnie. Z założenia nowe domy powinny być energooszczędne. Obowiązujące rozporządzenie określa dokładnie, jaka jest i ma być maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych. W 2020 r. U = 0,23. Od 2021 r. wartość tę obniżono do 0,20 W/(m2K).

Taką wartość będą musiały spełniać zarówno domy z betonu komórkowego, ceramiki tradycyjnej i poryzowanej, silikatów czy keramzytobetonu, ocieplane styropianem czy wełną mineralną. I oczywiście domy modułowe, zarówno w technologii drewnianej jak i lekkiej aluminiowej, czy też z klocków styropianowych.

Metoda budowy domu, a wybór stolarki

Zastanawiając się nad sposobem wybudowania domu należy zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne zastosowanej stolarki zewnętrznej (okna, drzwi). Ważne jest, aby zatrzymywały w domu ciepło, izolowały nas od hałasu, a także zapewniały bezpieczeństwo. To miejsce, przez które ucieka nawet 35% ciepła, a co za tym idzie – nasze oszczędności.

Kupując dom od dewelopera czy zamawiając dom modułowy powinniśmy sprawdzić czy przewidziane w projekcie drzwi zewnętrzne czy okna posiadają certyfikat antywłamaniowości. Tylko drzwi i okna posiadające (jako całość, a nie poszczególne komponenty, np. szyba) certyfikat niezależnego laboratorium będą zapewniały nam i naszemu domowi bezpieczeństwo, a także gwarantowały wypłatę odszkodowania w razie ewentualnego włamania. W CAL większość modeli drzwi zewnętrznych ma klasę antywłamaniowości RC2 w standardzie, bez jakiejkolwiek dopłaty.

Bardzo ważnym parametrem drzwi wejściowych i okien, który należy sprawdzić jest ich termoizolacyjność. Dla drzwi określa ją współczynnik przenikania ciepła Ud (dla okien Uw). Im jest on niższy tym lepszą izolacyjność termiczną mają drzwi i okna, a więc więcej ciepła zostaje w naszym domu. Jest on szczególnie ważny, gdy decydujemy się na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego. Rozważając zakup ciepłych drzwi i okien do domu warto wybrać drzwi drewniane. Z natury charakteryzują się one doskonałymi parametrami termicznymi. Najcieplejsze standardy CAL to współczynnik  0,58 W/m²K, dzięki czemu spełniają normy zarówno dla domów energooszczędnych, jak i pasywnych (a w przypadku standardu CPH dodatkowo nie trzeba ich przeliczać, aby włączyć do certyfikatu domu pasywnego! Taki certyfikat w przyszłości będzie wartością dodaną przy ewentualnej sprzedaży domu).

Budowa domu

Nowy dom, gdzie drzwi są dopasowane do bramy garażowej (budowa domu)

Wybrałeś budowę domu metodą gospodarczą? Zadbaj o profesjonalny montaż

Budowa domu metodą gospodarczą – jeśli zawodowo nie zajmujemy się budowlanką najlepiej prace własne ograniczyć do czynności, które będzie można poprawić na etapie użytkowania (ponowne położenie paneli podłogowych jest łatwiejsze niż wymiana okna czy ocieplenia posadzki). Zdecydowanie montaż stolarki drzwiowej i okiennej należy powierzyć profesjonalistom. Nawet najcieplejsze drzwi czy okna na rynku nie będą spełniały swojej roli, jeśli będą nieprawidłowo zamontowane. Kupując drzwi warto skorzystać z usług przeszkolonych grup monterskich konkretnego producenta.

Wykańczasz dom czy na odwrót?

Niezależnie od tego jak budujesz dom, dla wszystkich, którzy chcą się pobudować fizycznie lub podbudować psychicznie mamy podcast budujący! Słuchaj w drodze do pracy, na budowę, do składu budowlanego czy do architekta. Budowa domu może być prawdziwą gehenną, ale też fantastyczną zabawą!

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE