drzwi cal Jak zadbać o drzwi zewnętrzne po zimie? - Drzwi-Cal
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jak zadbać o drzwi zewnętrzne po zimie?

15 kwietnia 2019
Udostępnij wpis

Kiedy przychodzi wiosna, z dużym zaangażowaniem zabieramy się za porządki domowe. Pogoda za oknem sprzyja przygotowaniom do Wielkanocy, zatem nie dziwi fakt, że coraz więcej osób chce zadbać o swoje cztery kąty. Trzepanie dywanów, mycie okien, pranie firanek – robimy to każdego roku. Ale czy o czymś nie zapominamy?

Do naszej wiosennej listy zadań warto dopisać jeszcze jeden punkt, a mianowicie mycie i konserwację drzwi zewnętrznych. By zapewnić im prawidłowe działanie, dobrze jest po zimie starannie o nie zadbać, ponieważ w trakcie chłodnych miesięcy warunki atmosferyczne negatywnie wpływają na ich stan. Święta tuż, tuż, zatem – do dzieła!

Jak przygotować się do konserwacji drzwi zewnętrznych?

Z całą pewnością na początku warto przygotować odpowiednie preparaty, które ułatwią konserwację drzwi. Przede wszystkim potrzebne będą delikatne środki czystości. Często producenci drzwi mają w swojej ofercie specjalne zestawy dopasowane do konkretnych modeli. Jeśli są to skrzydła drewniane, należy dobrać preparaty przeznaczone właśnie do tego materiału. Warto pamiętać, że nie wolno stosować na nie środków alkalicznych, rozpuszczalników ani środków szorujących. By nie popełnić błędu podczas pielęgnacji drzwi, najlepiej od razu zaopatrzyć się w zestaw, który nada się do każdego etapu: czyszczenia, odświeżania i regeneracji. Wybierajmy środki na bazie wody, które są przyjazne dla środowiska. Można je stosować zarówno na powierzchnię drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Konserwacja drewnianych drzwi zewnętrznych

Konserwacja drzwi po zimie działa pozytywnie na ich trwałość, a także pozwala zachować najlepsze parametry. Odnowienie drzwi nie jest wcale skomplikowanym procesem, a może tak wiele zmienić. Wystarczy kilka prostych działań, by odzyskały one swój dawny blask. Dlaczego właśnie wiosną powinno się odświeżać drzwi? Ponieważ konserwując drzwi zewnętrzne w trakcie zimy, moglibyśmy doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Jednak kiedy na termometrze widnieje już dodatnia temperatura, z powodzeniem możemy przystąpić do zabezpieczania naszych drzwi.

  1. Zacznijmy od umycia drzwi delikatnymi środkami i miękką ściereczką. Szczególnie ważne jest to w przypadku skrzydeł drewnianych, ponieważ nieodpowiednio dobrane preparaty mogą przyczynić się do powstawania przebarwień lub drobnych uszkodzeń. CAL zaleca stosowanie środków firmy Ottimo, które można kupić u naszych przedstawicieli.
  2. Teraz możemy przejść do sprawdzenia okuć. Wielokrotne otwieranie i zamykanie drzwi oraz zmieniające się warunki atmosferyczne sprawiają, że te elementy zaczynają się zużywać. Warto więc poświęcić im trochę więcej uwagi i sprawdzić, w jakim są stanie. Jeśli metalowe elementy się poluzowały, trzeba je dokręcić. Przez zimę mogły się także zużyć. Wtedy należy je wymienić, a na sam koniec nasmarować. Do tego celu najlepiej sprawdzi się wazelina techniczna. Zminimalizuje tarcie i ochroni okucia przed korozją.
  3. Następnie przychodzi czas na uszczelki. Te również należy dokładnie umyć. W tym celu możemy użyć płynu do mycia naczyń rozcieńczonego z ciepłą wodą. Później warto sprawdzić, czy uszczelki nadal są elastyczne, ponieważ tylko wtedy zapewniają odpowiednią szczelność. Jeśli zauważymy, że są przygniecione lub popękane oznacza to, że wymagają wymiany na nowe. Na koniec również trzeba je nasmarować wazeliną techniczną, która pomoże zachować ich najlepsze cechy.
  4. Kiedy już zadbamy o drzwi zewnętrzne, uszczelki oraz okucia, na koniec sprawdźmy, czy drzwi są szczelne. Jak to zrobić? Można wykorzystać do tego starą i sprawdzoną metodę. Należy włożyć w drzwi kartkę papieru i zamknąć je. Jeśli uda się wyciągnąć kartkę, oznacza to, że drzwi zewnętrzne wymagają wyregulowania.

Drzwi zewnętrzne a okresowe przeglądy

Kupując samochód zdajesz sobie sprawę, jak ważne są jego okresowe przeglądy. W domu dbasz o meble systematycznie, pielęgnując ich powierzchnię odpowiednimi środkami. Wbrew pozorom drzwi zewnętrzne także wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych – ich  powierzchnia jest narażona na zróżnicowane czynniki atmosferyczne, a zamontowane w nich mechanizmy codziennie pracują, zapewniając Tobie i Twojej rodzinie ciepło i bezpieczeństwo. Zadbaj o nie, bo tak niewiele potrzeba, abyś przez lata cieszył się pięknem niezawodnych drzwi CAL.

Dodaj komentarz

UE