drzwi cal Jak zmierzyć drzwi wewnętrzne? | Drzwi-cal.pl
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jak zmierzyć drzwi? Wykonujemy pomiary drzwi wewnętrznych

22 lipca 2022
Udostępnij wpis

Planujesz wymianę stolarki wewnętrznej? Wybrałeś/aś model skrzydła i zamierzasz udać się do salonu sprzedaży? Aby oszczędzić sobie czasu i przyspieszyć realizację inwestycji warto idąc do salonu mieć komplet potrzebnych do wyceny informacji. Jedną z najważniejszych i mających wpływ na finalną cenę są wymiary drzwi lub otworów w murze. Dziś doradzamy jak samodzielnie, prawidłowo zmierzyć otwory w murze lub stare drzwi wewnętrzne.

Jak zmierzyć drzwi – samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Futryny i skrzydła wewnętrzne mają w Polsce zunifikowane wymiary, co znacząco ułatwia pomiar i niweluje możliwość pomyłki. Dlatego znając podstawowe zasady pomiaru i wspomniane standardowe wymiary możemy spokojnie we własnym zakresie zmierzyć stolarkę. Pamiętaj jednak, że może się zdarzyć tak, że mimo wielokrotnych prób zmierzona wartość nie będzie pasowała do rynkowych standardów, co może świadczyć o tym, że Twoje drzwi mają nietypowy wymiar.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zlecić pomiar fachowcowi (np. montażyście drzwi). Nieodpowiednio dobrana stolarka potrafi bardzo skomplikować sprawę i wygenerować dodatkowe koszty. Mniejszy problem, jeśli odkryjemy błąd na wczesnym etapie zamówienia – być może drzwi nie trafiły jeszcze do produkcji i uda się zmienić wymiary. Jeśli sprawa wyjdzie już na budowie to możemy mieć nie lada kłopot, który w ostateczności może zakończyć się nawet koniecznością zamówienia nowych drzwi.

W celu wyeliminowania kosztownych pomyłek część salonów sprzedaży po dokonaniu zamówienia wysyła na budowę swojego montażystę, celem ostatecznego potwierdzenia wymiarów lub robi to wcześniej odpłatnie i odejmuje ten koszt od kwoty zamówienia.

 

 

Otwór w murze – jak go zmierzyć i nie popełnić błędu?

Jeśli kupiłeś nowe lokum lub dokonujesz generalnego remontu starego to zapewne masz puste otwory w murze, które trzeba zmierzyć, by ich wymiar podać sprzedawcy. Jest to bardzo proste, a jedyne czego potrzebujesz to zwyczajna metrówka.

Otwór w murze ma trzy główne wymiary – wysokość, szerokość i głębokość. Wysokość mierzymy od gotowej podłogi do samej góry otworu (jeśli nie mamy jeszcze ułożonej podłogi musimy tę wartość odjąć od zmierzonej wysokości). Pomiaru dokonujemy minimum w trzech różnych punktach (otwór nigdy nie jest idealnie równy) i jako wartość finalną przyjmujemy wymiar najmniejszy. Jak zmierzyć szerokość otworu i jego głębokość? Tak samo jak wysokość, pamiętając aby do głębokości doliczyć np. grubość płytek i czy tynku.

W budownictwie wykuwa się zazwyczaj standardowe otwory w murze dla drzwi 60, 70, 80, 90 i 100 (wartość ta określa szerokość przejścia w ościeżnicy). Skąd wiedzieć czy mamy właśnie taki otwór? Standardowe szerokości otworów dla ościeżnic regulowanych to od 610 mm dla drzwi 60 do 1010 mm dla drzwi 100 (wymiary stopniowane co 100 mm, czyli dla przykładowych drzwi 80-tek będzie to 810 mm). Typowa wysokość otworu w murze dla ościeżnicy regulowanej to z kolei 2060 mm. Wymiary te pokrywają się z wymiarami m.in. drzwi wewnętrznych CAL.

 

 

Jak zmierzyć drzwi do starej futryny?

Czasami nie chcemy wymieniać całych drzwi, a jedynie sfatygowane czy uszkodzone skrzydła. W takim przypadku musimy wiedzieć jak zmierzyć drzwi wewnętrzne zamontowane w murze. Tutaj pomogą nam wspomniane wcześniej zunifikowane wymiary skrzydeł.

Wymiary skrzydeł będą różniły się w zależności od konstrukcji drzwi (przylgowe lub bezprzylgowe). Wysokość dla skrzydeł przylgowych i bezprzylgowych różni się między producentami. W CAL jest to 2005 mm dla skrzydła bezprzylgowego i 2017 mm dla przylgowego. Szerokość jest z kolei zunifikowana i w większości przypadków wynosi od 644 mm do 1044 mm dla przylgowych i 618 mm do 1018 mm dla bezprzylgowych (stopniowanie co 100 mm). Chcąc dokupić nowe skrzydło do istniejącej ościeżnicy warto też dokładnie zmierzyć umiejscowienie zawiasów, a także zamka.

Już wiesz jak zmierzyć szerokość drzwi, a czy wiesz czym różnią się wersje przylgowa od bezprzylgowej? Jeśli nie do końca koniecznie przed zakupem przeczytaj ten wpis: https://www.drzwi-cal.pl/blog/co-to-jest-przylga-drzwiowa/.

 

Gdzie kupić?

 

Jak widać zmierzenie drzwi wewnętrznych jest dość prostą czynnością. Pamiętajmy jednak, że błąd przy pomiarze (czasami nawet centymetr robi problemy na budowie lub uniemożliwia montaż) może sprawić wiele problemów tj. konieczność przerabiania otworów czy nawet finalnie zakup nowej stolarki. Dlatego warto jest przyłożyć się do pomiarów lub zlecić je specjaliście i mieć pewność prawidłowego i skutecznego montażu, a więc zamknięcia inwestycji.

Więcej o montażu drzwi wewnętrznych (w tym między innymi kiedy jest dobra pora na montaż, ile obecnie kosztuje oraz jak to jest w praktyce z tym pomiarem otworów) dowiesz się z naszego wywiadu z fachowcami z salonów sprzedaży Drzwi CAL: https://www.drzwi-cal.pl/blog/montaz-drzwi-wewnetrznych-bez-tajemnic-jak-i-kiedy/. Serdecznie zapraszam!

 

Natalia Kiler, Technolożka prawdziwych drzwi marki CAL

Dodaj komentarz

UE