drzwi cal Co to jest przylga drzwiowa? - Sprawdź już teraz!
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Co to jest przylga drzwiowa?

19 stycznia 2022
Udostępnij wpis

Jednym z dylematów przy wyborze drzwi wewnętrznych jest konstrukcja skrzydła, a mianowicie przylgowe czy bezprzylgowe? Czym jest tajemnicza przylga drzwi i dlaczego warto zwrócić na nią uwagę podczas wymiany stolarki?

Czym charakteryzują się drzwi z widoczną przylgą?

W większości starych kamienic, a także domów czy mieszkań znajdziemy właśnie stolarkę z mistyczną widoczną przylgą, inaczej zwaną felcem. To nic innego jak charakterystyczne wcięcie w krawędzi skrzydła, które po zamknięciu drzwi zachodzi na ościeżnicę. W związku z tym krawędź skrzydła nie licuje się z ościeżnicą, a drzwi po zamknięciu nie tworzą jednej płaszczyzny. W drzwiach przylgowych, zazwyczaj od strony korytarza, mamy również widoczne zawiasy. Konstrukcja ta nie występuje w wersji z zawiasami niewidocznymi.

Do jakich wnętrz pasują drzwi przylgowe? Przede wszystkim do wnętrz w stylu klasycznym, vintage i retro, a także do eleganckiego stylu angielskiego. Sprawdź kolekcje Klasyczną i Luksusową od Drzwi przylgo CAL – które poza tradycyjnym wyglądem charakteryzują się prawdziwie dębową, stolarską konstrukcją ramiakową. Sto procent drewna w drewnie.

 

drzwi przylgowe

 

Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe – hit ostatniej dekady

Tak jak sama nazwa mówi skrzydła bezprzylgowe nie mają zachodzącego na ościeżnicę wcięcia. Ich wąska krawędź jest płaska, a skrzydło drzwi i ościeżnica po zamknięciu tworzą jedną płaszczyznę, dzięki czemu drzwi sprawiają wrażenie lżejszych. W przypadku drzwi bezprzylgowych do wyboru mamy ukryte zawiasy (najczęściej wybierane) lub widoczne.

Nowoczesne drzwi bez widocznego felcu idealnie odnajdą się we wnętrzach minimalistycznych, gdzie króluje ład, porządek i gładkie powierzchnie (polecamy model Boksze z kolekcji Nova 3.1). Pasują także do mieszkań w modnym stylu industrialnym (sprawdź kolekcję Loft) oraz skandynawskim (kolekcja La Linela).

 

drzwi lakier bezbarwny

 

Drzwi bezprzylgowe dla wymagających

Czy wiesz, czym się jeszcze różnią drzwi przylgowe od bezprzylgowych? Mnogością rozwiązań konstrukcyjnych i możliwościami adaptacyjnymi. Wszystkie nowoczesne konstrukcje w stolarce otworowej wewnętrznej bazowane są właśnie na systemie bez przylgi.

Jakie drzwi wewnętrzne możemy wybrać do wymagających wnętrz? W wąskich przejściach z powodzeniem zastosować możemy system Ergon (drzwi przesuwno-obrotowe), coraz popularniejsze skrzydła z odwrotną przylgą (rewersyjne), a jeśli tylko miejsce na ścianie na to pozwala to system suwany naścienny.

Z kolei do wnętrz minimalistycznych wśród najnowocześniejszych rozwiązań w drzwiach bezprzylgowych zaliczyć możemy system bezościeżnicowy. Co to oznacza w praktyce? Czy drzwi faktycznie nie mają ościeżnicy? Mają, ale jest ona aluminiowa i zabudowana w ścianie, dzięki czemu uzyskujemy estetyczny efekt skrzydła zlicowanego ze ścianą, a przy jednakowym wykończeniu skrzydła i ściany (np. farba, tapeta, lustro) drzwi wprost wtapiają się w ścianę i stają się niewidoczne.

 

 

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – oto jest dylemat!

Obecnie na rynku bezsprzecznie rządzą drzwi bez widocznego felcu. Jednak wybierając stolarkę wewnętrzną warto wiedzieć czym jest wspomniany felc i podjąć świadomą decyzję. Sprzedawcy sami polecają i najczęściej wyceniają nam drzwi bezprzylgowe, przyjmując ich wybór za pewnik. Jednak z pewnością część osób postawiłaby, mimo panujących trendów, na klasyczne drzwi przylgowe, gdyby tylko miała świadomość, że poza trochę inną konstrukcją skrzydła, niczym nie ustępują bezprzylgowym. Mają za to jedną niepodważalną zaletę i przewagę, którą jest niższa cena. Przy wymianie całej stolarki wewnętrznej może się to okazać sporą kwotą zostawioną w portfelu.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – oto jest pytanie. A Ty? Które wybierzesz? Jeśli nadal nie masz pewności może zainspiruje Cię nasz wpis o tajnikach doboru drzwi wewnętrznych.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE