drzwi cal Kiedy montować drzwi zewnętrzne w nowym domu? - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Kiedy montować drzwi zewnętrzne w nowym domu?

31 lipca 2020
Udostępnij wpis

Zastanawiasz się, na jakim etapie budowy montować drzwi zewnętrzne? Wbrew pozorom później niż niektórzy starają się nam wmówić. Przeczytaj uważnie nasz poradnik i nie pozwól, by zbyt wcześnie zamontowane drzwi wejściowe zostały zniszczone w toku trwającej budowy.

Budowa domu to inwestycja wieloetapowa. Trzeba dokładnie rozplanować termin prac i związanym z nim kosztorys. Przyjęło się powszechnie, zupełnie niesłusznie, że drzwi zewnętrzne należy zamontować zaraz po wzniesieniu ścian i pokryciu dachu. Uważa się, że jak tylko uzyska się stan surowy, należy natychmiast zamontować stolarkę drzwiową i okna. Taka presja rodzi jednak wiele problemów. Drzwi zewnętrzne zamontowane na szybko, bez rozeznania się w rynku, to prosta droga do straty pieniędzy i nerwów.

Kiedy montować drzwi zewnętrzne?

Po pierwsze: stan surowy zamknięty nie oznacza, że natychmiast musisz montować drzwi zewnętrzne. W okresie budowy przez dom przewija się wiele ekip, które mogą uszkodzić nietanie często drzwi. Ich wrogiem są też mokre technologie posadzek i tynków. Po co niszczyć nowe drzwi zewnętrzne? Pamiętaj też, że oklejanie drzwi folią to zły pomysł z kilku powodów. Bez należytej wentylacji drzwi zaparzą się, a skraplająca się woda wniknie do środka. W skrajnych przypadkach drzwi mogą się odkształcić lub nabłyszczyć od folii.

A co, jeśli ekipa budowlana naciska, aby zamknąć stan surowy? Istnieją alternatywne rozwiązania tymczasowe. Otwory drzwiowe możesz zabezpieczyć za pomocą płyt OSB, desek lub innych tanich materiałów. Ich zniszczenie czy zachlapanie nie spowoduje strat finansowych, a i sercu będzie lżej. Pamiętaj, że drzwi zewnętrzne w nowym domu mają być jego ozdobą. Będę od razu widoczne od wejścia, dlatego potraktuj je jako element bardziej wystroju niż wykończeniówki. Na czas wykańczania fasady możesz też kupić najtańsze drzwi metalowe z supermarketu, aby tylko zabezpieczyć budowę. Kiedy ukończysz elewację, dopiero teraz jest czas, aby montować drzwi zewnętrzne w nowym domu.

Na jakim etapie budowy montować drzwi zewnętrzne?

Na początek rozejrzyj się wśród oferty. W domach jednorodzinnych istotne jest, aby drzwi miały bardzo dobre właściwości izolacyjne. Inaczej niż w bloku, tu drzwi zewnętrzne oddzielają wnętrze domu bezpośrednio od podwórka. Dlatego zainwestuj w drzwi spełniające normy dla domów energooszczędnych.

Po rozejrzeniu się w ofertach możesz dalej działać z budową. Teraz czas na prace mokre, czyli wylewki podłogi i szpachlowanie ścian. W Twoim domu leją się hektolitry wody, która musi odparować. Którędy to robi? Oczywiście poprzez ściany i wszystkie możliwe otwory. To jest ten moment, kiedy możesz sobie pogratulować, że nie zamontowałeś jeszcze drzwi zewnętrznych. Dzięki temu wszystko doskonale przeschnie, a Twoje drzwi, zwłaszcza jeśli są to piękne drzwi drewniane, nie zawilgotnieją i nie pobrudzą się.

Kiedy montować drzwi zewnętrzne w nowym domu

Pora montować drzwi zewnętrzne

Dopiero kiedy wszystko wyschnie, pora zająć się montażem drzwi zewnętrznych. Mając już wszystko przygotowane możesz zamówić nie tylko drzwi standardowe, ale np. takie wyposażone w naświetla czy elektroniczny zamek.

Następnie przyszedł czas na wybór stylistyki drzwi. W ofercie drzwi CAL znajdziesz kilka kolekcji: Arbo,  drzwi alu-drewniane Alutherm, drzwi z metalowymi elementami z Kolekcji Rycerskiej czy nowoczesne drzwi z Kolekcji Filmowej. Jeśli zaś wolisz klasyczne drzwi polecamy Kolekcję Vintage oraz Klasyczną. W każdej z nich do kupienia są dziesiątki modeli drzwi zewnętrznych. Możesz je mieć w setkach odcieni z palety RAL lub w jednej z wielu okładzin. Dopasuj zatem styl drzwi do stylu architektury i koloru elewacji, a następnie przygotuj dom do montażu. W jaki sposób? Poproś o pomoc doradcę. Przykładowo dobry sprzedawca drzwi przyjedzie z wizytą na budowę lub zapozna się z projektem. Na tej podstawie powie Ci, jak przygotować otwory oraz co zrobić, aby drzwi nie przemarzały pod progiem.

Kiedy montować drzwi zewnętrzne – podsumowanie

Jak zatem widzicie, z montażem drzwi zewnętrznych warto się wstrzymać aż do momentu zakończenia prac mokrych w nowo powstającym budynku. Dzięki temu po pierwsze unikniemy zniszczenia drzwi, a po drugie zapewniamy sobie możliwość poprawnego montażu dopasowanego do ostatecznego otworu drzwiowego, jaki uzyskamy. Montaż drzwi zewnętrznych warto też przełożyć ze względu na estetykę. Łatwiej będzie dobrać coś pasującego do stylistyki domu, kiedy będzie wykończona jego fasada.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE