drzwi cal Praca zdalna? Sprawdź jak urządzić biuro w domu
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Praca zdalna? Sprawdź jak urządzić biuro w domu

27 listopada 2020
Udostępnij wpis

Już jakiś czas temu w Polsce i na świecie warunki środowiskowe wymusiły przejście dużej części pracowników na pracę zdalną. To co na początku wydawało się być trudne (no bo jak efektywnie pracować z domu, gdzie wszystko rozprasza i jest milion rzeczy do zrobienia niezwiązanych z pracą), okazało się w wielu przypadkach bardzo trafionym pomysłem. Jednym z czynników wpływających na efektywność pracy z domu jest przestrzeń dookoła nas – dobrze zaaranżowane biuro w domu to klucz do sukcesu.

Zalety pracy zdalnej

Praktyka pokazała, że w wielu branżach praca zdalna ma więcej zalet niż wad, a pracownicy są na niej równie lub nawet bardziej efektywni, niż siedząc w standardowym biurze. Mniej czasu marnują na pogawędki między sobą, a czas konferencji odbywających się zdalnie (wideokonferencje) jest znacznie krótszy niż tradycyjnych spotkań. Pracownicy są bardziej zrelaksowani i starają się jak najszybciej wypełnić obowiązki, aby oszczędzić sobie jak najwięcej czasu wolnego. Z kolei dla pracodawców praca zdalna to przede wszystkim oszczędności finansowe na kosztach wynajmu biur i kosztach, które wiążą się z ich utrzymaniem. Plusy pracy z domu zauważyli światowi giganci tacy jak Microsoft, który części pracowników umożliwił ją na stałe czy Play, który w tym roku również wdrożył pracę zdalną i zmienił przestrzeń biurową na znacznie mniejszą.

Jak urządzić biuro w domu?

Większość z nas nie posiada w domu, a tym bardziej w mieszkaniu, oddzielnego pomieszczenia przeznaczonego na gabinet. Dlatego praca zdalna wymaga zaaranżowania przestrzeni do pracy od zera. Na co trzeba zwrócić uwagę, aby urządzić nowoczesne, funkcjonalne biuro w domu? Każdy z nas ma swój styl pracy. Jedni z nas lubią mieć duże biurko na którym wszystko jest ułożone w symetrycznym ładzie i porządku. Innym z kolei nie przeszkadza tak zwany „artystyczny nieład”. Ważne jest, aby wygospodarować kawałek miejsca, w którym będziemy mieli przede wszystkim ciszę i spokój niezbędną do efektywnej pracy. Drugą ważną kwestią jest funkcjonalność – dzięki dobremu rozplanowaniu nawet małe biuro w domu może być wygodnym miejscem do pracy. Zadbajmy przede wszystkim o to, aby wszystkie niezbędne przedmioty i urządzenia mieć pod ręką. Bardzo istotne są również warunki środowiskowe, a więc odpowiednie oświetlenie (najlepiej naturalne) i dostęp świeżego powietrza – temat ten świetnie rozwija Krzysztof Szubzda w podcaście budującym CAL, posłuchaj koniecznie.

Jak wybrać meble do biura w domu?

W trosce o swoje zdrowie, a przede wszystkim kręgosłup i wzrok, warto zadbać o ergonomię naszego domowego stanowiska pracy. Wpływają na nią zwłaszcza meble, które znajdują się w naszym domowym biurze – biurko i krzesło. Biurko powinno mieć takie wymiary, aby wszystkie niezbędne do pracy przedmioty znajdowały się w zasięgu ręki, a sięganie po nie nie powodowało przyjmowania wymuszonych pozycji. Powinno być również odpowiedniej wysokości i głębokości, tak aby stojący na nim monitor był na linii naszego wzroku i w odpowiedniej odległości od oczu, a także by nasze nogi swobodnie mieściły się pod blatem. Krzesło z kolei powinno zapewniać nam wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów. Powinno mieć regulację wysokości siedziska i oparcia, a także kąta jego nachylenia. Bardzo ważne jest, aby płyta siedziska i oparcia była wyprofilowane odpowiednio do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Pozycja siedząca jest pozycją wymuszoną i nienaturalną dla naszego ciała, dlatego watro zadbać o wygodę i komfort pracy. Pamiętając, że kręgosłup mamy tylko jeden na całe życie, nie warto oszczędzać na meblach do biura w domu.

Zadbaj o przyjemną atmosferę

Biuro w domu ma także inne zalety z których warto korzystać. Jeśli poczujecie zmęczenie pracą czy dyskomfort spowodowany długotrwałym siedzeniem, a Wasza motywacja do pracy spadnie, warto wstać na chwilę od biurka, otworzyć szeroko okno i zrobić parę skłonów i przysiadów. Wasz kręgosłup za to podziękuje, a organizm naturalnie dotleni się i rozbudzi. Warto również zadbać o miłą atmosferę w domowym biurze. Puść sobie ulubioną muzykę, jeśli nie rozprasza Cię ona podczas pracy. Masz ładne zdjęcie swojej rodziny lub ulubionego kwiatka? Nie krępuj się i postaw je na biurku, by wywoływały uśmiech na Twojej twarzy. W końcu biuro w domu może być domowe, czyli swojskie. Prywata jest dozwolona, a nawet pożądana.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE