drzwi cal Wymiana drzwi stalowych - dowiedz się na jakie drzwi warto postawić!
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Wymiana drzwi stalowych

5 listopada 2021
Udostępnij wpis

Poszukując domu na rynku wtórnym zwracamy uwagę na wiele czynników, jednak mało kiedy naszą uwagę zaprzątają drzwi zewnętrzne. Co zrobić, jeśli kupiliśmy wymarzony dom, a razem z nim tanie, metalowe drzwi wejściowe, przez które wiatr i mróz hulają nam w przedsionku? Jak sprawić, aby po powrocie do domu czuć tylko przyjemne, kojące ciepło?

Wymiana drzwi zewnętrznych – dlaczego metalowe mogą nie być najlepszym wyborem?

Czy aby po przejściu progu i zdjęciu obuwia czuć pod stopą ciepło trzeba inwestować w ogrzewanie podłogowe? Nie, nie trzeba. Wystarczy zainwestować w ciepłe, termiczne drzwi wejściowe, które będą zaporą dla mrozu i wiatru z zewnątrz. Głównym współczynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest współczynnik przenikania ciepła Ud – im jest on niższy tym cieplejsza stolarka. Termika drzwi stalowych, zwłaszcza tańszych modeli, jest ogólnie na poziomie wymaganym przez normy i zazwyczaj niewiele więcej. Za lepsze parametry trzeba więcej zapłacić, licząc się z tym, że skrzydło drzwiowe stalowe może mieć ponad 10 cm grubości, a więc całkiem sporo… Czy warto jednak dopłacać do drzwi stalowych, w których nadal grozi nam przemarzanie ościeżnicy, skoro w podobnej cenie można po prostu kupić drzwi z lepszego materiału, np. ciepłego z natury drewna?

 

drzwi zewnętrzne

 

Wymiana drzwi wejściowych – na co zwrócić uwagę?

Przeglądając Internet i katalogi producentów powinniśmy zwrócić uwagę na szereg różnych czynników. Pierwszym z nich jest antywłamaniowość, określana współczynnikiem RC. Standardowo drzwi zewnętrzne, także uznawane za najbezpieczniejsze metalowe, mają klasę RC2. Oznacza to, że powstrzymają włamywacza uzbrojonego w proste narzędzia przez 3 minuty. Kolejna klasa – RC3 – powstrzyma włamywacza uzbrojonego w cięższy sprzęt (np. łom) przez 5 minut i jest wbrew pozorom osiągalna nie tylko dla wyrobów metalowych, ale także dla drzwi zewnętrznych drewnianych. Certyfikat antywłamaniowości RC3 posiada sztandarowy model Drzwi CAL, czyli rycerska Jagienka (sprawdź Pakiet Safe). Wyższe klasy w zastosowaniach domowych raczej nie są używane. Dbając o antywłamaniowość zwracaj uwagę także na montaż drzwi zewnętrznych.

Mieszkając w spokojnej okolicy raczej nie przejmujmy się hałasem. Jednak jeśli dom, który kupiliśmy został postawiony w pobliżu ruchliwej ulicy, warto wziąć pod uwagę drzwi zewnętrzne o podwyższonej klasie akustycznej. Tutaj zwracamy uwagę na współczynnik Rw, który aby zapewnić nam ciszę w mieszkaniu powinien być na poziomie co najmniej 30 dB. Jedne z najlepszych właściwości akustycznych mają drzwi zewnętrzne drewniane i jest to nie tylko zasługa ich konstrukcji, ale także materiału z jakiego są wykonane. Drewniane drzwi od CAL to nie tylko ciepło (spełniają wymagania programu Czyste Powietrze), bezpieczeństwo (klasa RC2), ale także cisza w domu (Rw 43 dB), a to wszystko w pakiecie Silent (więcej o pakiecie Silent dowiesz się w drodze do pracy z naszego podcastu). Także w tym przypadku niezwykle ważny jest montaż drzwi zewnętrznych.

 

wymiana drzwi stalowych

 

Ekologiczna i inteligentna stolarka przyszłości

Wymiana drzwi nie powinna nam się kojarzyć tylko z technikaliami i współczynnikami. W dzisiejszych czasach musimy pamiętać o tym jaki wpływ na środowisko mają nasze decyzje zakupowe. Nie ma wątpliwości, że z dostępnych na rynku materiałów do produkcji stolarki (stal, PVC, metal, drewno, aluminium) tylko drewno jest w pełni ekologiczne, biodegradowalne i przyjazne matce naturze. Dodatkowo jako jedyny z wymienionych materiałów ma zerowy bilans dwutlenku węgla. Oznacza to, że drzewo w trakcie swojego życia pobiera i magazynuje tyle samo CO2, ile oddaje do atmosfery w trakcie spalania.

Wybiegając w przyszłość warto podczas wymiany drzwi postawić na rozwiązania inteligentnego domu, tak aby nasze nowe wejście było nie tylko ekologiczne, ale także super bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Nowoczesna stolarka wyposażona w biometrię czy klawiaturę kodową pozwoli Ci zapomnieć o problemie zapomnianych/zgubionych kluczy, a także dylemacie „Czy aby na pewno zakluczyłam/em drzwi?”. Zdalna kontrola nad strefą wejścia do domu to zdecydowanie przyszłość stolarki otworowej – wysłuchaj naszego podcastu.

 

wymiana drzwi na nowe

 

Dopasowanie drzwi pod indywidualny projekt

Skrzydło drzwiowe stalowe, które aktualnie masz zamontowane raczej nie powala designem i estetyką. Stal nie daje zbyt dużych możliwości projektowych. Największe możliwości aranżacyjne i pole popisu dla inwestorów i architektów daje stolarka drewniana. To nie tylko drzwi na konkretny wymiar, ale także klasyczne zdobione listwy i kasetony oraz nowoczesne wykończenia tj. dostępne w ofercie CAL okładziny z łupka kwarcytowego, spieku kwarcowego czy ultramodne i trwałe drzwi drewniano-aluminiowe (więcej o nich przeczytasz tutaj). Dla kreatywnych osób, poszukujących indywidualnych rozwiązań i ceniących dopasowanie drzwi – drewno to najlepszy, i w sumie jedyny na rynku wybór.

 

Alutherm drzwi cena

 

Szczególnej uwagi wymaga odtworzenie wymiarów drzwi oraz ich stylistyki gdy czeka nas wymiana drzwi w kamienicy – więcej w tym temacie znajdziesz w tym wpisie.

Wisienka na torcie, czyli profesjonalny montaż drzwi zewnętrznych

Każde drzwi, niezależnie od materiału z jakiego zostały wykonane, nie będą prawidłowo działały, jeśli zostaną nieprawidłowo osadzone. Montaż drzwi to sprawa, której absolutnie nie można pokpić, a już na pewno na niej oszczędzać. Rzetelni producenci stolarki otworowej dbają nie tylko o rozwój produktu i jego ulepszania, ale także oferują dopasowane i nowoczesne rozwiązania dotyczące montażu, tj. termiczna osłona podproża TOP, czyli opatentowane rozwiązanie firmy CAL, dzięki któremu zniwelujesz mostki termiczne pod progiem i sprawisz, że Twój wiatrołap nie będzie wymagał dodatkowego ogrzewania, a Ty po wejściu do domu będziesz czuć tylko przyjemne, kojące ciepło (czytaj) albo posłuchaj dlaczego tak ważny jest prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych.

Wybierz swój wzór skrzydła, dodaj pakiet Safe lub Silent i ciesz się bezpiecznym, cichym i ciepłym domem już w kilka tygodni.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE