Starówki i główne deptaki to zazwyczaj jedne z najstarszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic miast. Cieszą nasze oczy zdobionymi fasadami zabytkowych kamienic, zadziwiają ich detalami i perfekcyjnie wykonaną, drewnianą stolarką. Budowle te zazwyczaj objęte są dozorem konserwatora, który dba o to, aby podczas koniecznych remontów zachować ich pierwotny charakter. Jak wygląda wymiana drzwi zewnętrznych w starej kamienicy i dlaczego drewniane są najlepszym wyborem?
Wymiana drzwi wejściowych w kamienicy, a nadzór konserwatorski
Wszystkie budynki wpisane do rejestru zabytków lub znajdujące się w takich obszarach podlegają ścisłemu nadzorowi konserwatorskiemu. Demontaż starych drzwi i montaż drzwi wejściowych wymaga zgody konserwatora, który dba, aby nowe drzwi zachowały estetyczny charakter budynku.
Sprawdź ofertę! Na Drzwi wewnętrzne
Warto wiedzieć, że prawidłowy montaż drzwi zwejsciowych trwa zazwyczaj kilka godzin i zależy od kilku czynników, takich jak stan otworu w ścianie oraz materiał wykonania. Koszt wymiany drzwi do kamienicy oraz cena montażu różnią się w zależności od modelu drzwi i ich wykończenia. Warto kierować się wyborem drzwi, które zapewnią zarówno estetykę, jak i funkcjonalność. Wymiana drzwi w kamienicy z pewnością poprawi izolację termiczną budynku, co może skutkować niższymi rachunkami za ogrzewanie. Warto jednak pamiętać, że nowe drzwi powinny spełniać wymagania prawne dotyczące wymiarów oraz funkcjonalności.
Sprawdź ofertę! Na Drzwi zewnętrzne
Jakie jeszcze ograniczenia przy wymianie drzwi może narzucić konserwator?
W przypadku drzwi dwuskrzydłowych w bardzo starych kamienicach konserwator może zażądać, aby wstawiane drzwi dokładnie odzwierciedlały ich pierwotny wygląd. A to wszystko, aby przeprowadzane prace budowlane nie powodowały zmian mogących oszpecić kamienicę lub spowodować, że nie będzie pasowała wizualnie do pobliskiej architektury. W takich sytuacjach warto dowiedzieć się, jaki rodzaj drzwi najlepiej pasuje do wymagań. Demontaż starych i zniszczonych drzwi często wiąże się z koniecznością odtworzenia ich elementów dekoracyjnych oraz dostosowania izolacji do współczesnych norm. Koszt wymiany drzwi oraz cena instalacji drzwi różnią się w zależności od zakresu prac związanych z przygotowaniem otworu w ścianie i wstawieniem drzwi. Aby zamontować nowe drzwi, warto rozważyć inwestycję w model, który zapewni zarówno izolację termiczną, jak i ochronę przed włamaniami. Montaż nowych drzwi może być skomplikowany, dlatego warto zaufać producentowi drzwi oferującemu szeroką ofertę dostosowaną do warunków atmosferycznych i wymagań konserwatorskich.
Odtworzenie drzwi historycznych
Drewno to jeden z najstarszych materiałów konstrukcyjnych na świecie – znany nie od wieków, a od tysiącleci. W stolarce budowlanej stosowane jest o wiele dłużej niż metal, aluminium czy PVC. Jego przewagą nad wymienionymi wcześniej materiałami jest możliwość tworzenia wyrobów rzemieślniczych i artystycznych, charakteryzujących się bogato zdobionymi elementami dekoracyjnymi. Drzwi drewniane, zwłaszcza w historycznych kamienicach, wyróżniają się bogatymi detalami – od rzeźbionej sztukaterii po dekoracyjne listwy. Spacerując po brukowanych uliczkach wokół warszawskiej starówki czy rynku głównym Krakowa warto przyjrzeć się pięknym, drewnianym wrotom, zdobiącym fasady zabytkowych kamienic. Pełna paleta kolorów, ozdobne klamki, dekoracyjne listwy, rzeźbiona sztukateria. Raj dla duszy i oczu – aż kusi sprawdzić co się za nimi kryje. To właśnie ze względu na artystyczny charakter stolarki w starszych budynkach, nowe drzwi zewnętrzne zazwyczaj wykonywane są z drewna.
Odtworzenie takich drzwi, w tym precyzyjnie dopasowanego skrzydła drzwiowego, wymaga dużej staranności. Pomiar otworów drzwiowych jest jednym z kluczowych czynników wpływających na jakość prawidłowo zamontowanych drzwi. Warto kierować się wyborem najlepszego materiału, aby nowe drzwi wejściowe harmonizowały z charakterem budynku. Wymiana drzwi wejściowych kosztuje więcej niż standardowych drzwi wewnętrznych, jednak odpowiednio zaprojektowane mogą doskonale wpasować się w zabytkowe otoczenie. Montaż drzwi zewnętrznych z ościeżnicą, wykonanych z drewna, z pewnością podnosi zarówno estetykę, jak i funkcjonalność budynku. Wybór drzwi zależy również od jakości wykonania i zastosowanej izolacji, co bezpośrednio wpływa na ostateczną cenę.
Czy da się odtworzyć zabytkowe drzwi 1:1?
Zdarza się i to dosyć często, że stare drzwi w kamienicach nie spełniają współczesnych norm. Mowa nie tylko o współczynniku przenikania ciepła, ale także o świetle przejścia w ościeżnicy, które według obecnych norm powinno wynosić minimum 2 metry na wysokość i 0,9 metra na szerokość. Wiąże się to z tym, że często w dość niewielkich otworach zamontowane są drzwi dwuskrzydłowe. Jeżeli tylko mamy taką możliwość powinniśmy przystosować nowe drzwi do istniejących wymogów prawa, czy to poprzez zmianę konstrukcji czy powiększenie otworu w murze. Nie oznacza to jednak, że nowe drzwi będą odbiegały designem od starych, ponieważ mimo tych zmian możemy wciąż zachować stylistykę wyrobu.
Najłatwiejsza do odtworzenia zazwyczaj jest kolorystyka – doświadczeni producenci stolarki, w tym Drzwi CAL, posiadają w ofercie klasyczne wykończenia lazurowe, ale także pełne palety RAL i NCS, czyli ponad 2 tysiące kolorów do wyboru. Sprawa komplikuje się gdy dochodzimy do elementów ozdobnych i snycerskich tj. ramki, kasetony czy ornamenty. Wytwórcy pracują na określonych narzędziach i obrabiarkach, dlatego odwzorowanie dekoracji 1:1 jest w większości przypadków niemożliwe. Jednak dla firmy z wieloletnim doświadczeniem, w której pracują pasjonaci drewna nie ma rzeczy niemożliwych. Taką właśnie firmą są Drzwi CAL, które już od 35 lat produkują drewniane drzwi zewnętrzne według indywidualnych projektów. Na potwierdzenie naszych słów obejrzyj wymianę drzwi, na nowe marki CAL, w zabytkowej kamienicy na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu:
A w poszukiwaniu drzwiowych inspiracji koniecznie obejrzyj nasze dotychczasowe realizacje.
Powierz projekt, wykonanie i montaż drzwi profesjonalistom z 35 letnim doświadczeniem i przeszkolonymi Autoryzowanymi Grupami Montażowymi.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.