drzwi cal Wymiana drzwi w kamienicy - co warto wiedzieć? Sprawdź!
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Wymiana drzwi w kamienicy

20 października 2021
Udostępnij wpis

Starówki i główne deptaki to zazwyczaj jedne z najstarszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic miast. Cieszą nasze oczy zdobionymi fasadami zabytkowych kamienic, zadziwiają ich detalami i perfekcyjnie wykonaną, drewnianą stolarką. Budowle te zazwyczaj objęte są dozorem konserwatora, który dba o to, aby podczas koniecznych remontów zachować ich pierwotny charakter. Jak wygląda wymiana drzwi wejściowych w starej kamienicy i dlaczego drewniane są najlepszym wyborem?

Wymiana drzwi w kamienicy, a nadzór konserwatorski

Wszystkie budynki, które wpisane są do rejestru zabytków, bądź znajdują się na obszarze objętym takim wpisem, są pod specjalnym nadzorem konserwatora. Oznacza to, że właściciele tych nieruchomości nie mogą przeprowadzać prac budowlanych i remontowych bez jego zgody. Przepisy te dotyczą również wymiany stolarki zewnętrznej, czyli okien i drzwi wejściowych. Konserwator nie tylko pilnuje, aby planowana stolarka pasowała do estetyki całego budynku, ale także, np. aby nie ingerować w wielkości otworów.

Jakie jeszcze ograniczenia przy wymianie drzwi zewnętrznych może narzucić strażnik zabytków?

W przypadku bardzo starych kamienic może zażądać dokładnego odtworzenia ich wyglądu. Może także nie wyrazić zgody na zmianę koloru lub materiału z którego są wykonane. A to wszystko, aby przeprowadzane prace budowlane nie powodowały zmian mogących oszpecić kamienicę lub spowodować, że nie będzie pasowała wizualnie do pobliskiej architektury.

 

renowacja drzwi w kamienicy

 

Odtworzenie drzwi historycznych – drzwi drewniane w akcji

Drewno to jeden z najstarszych materiałów konstrukcyjnych na świecie – znany nie od wieków, a od tysiącleci. W stolarce budowlanej stosowane jest o wiele dłużej niż metal, aluminium czy PVC. Jego przewagą nad wymienionymi wcześniej materiałami jest możliwość tworzenia wyrobów rzemieślniczych i artystycznych, charakteryzujących się bogato zdobionymi elementami dekoracyjnymi. Jednymi z najlepszych przykładów kunsztu konstrukcji drewnianych są właśnie drzwi wejściowe do kamienic. Spacerując po brukowanych uliczkach wokół warszawskiej starówki czy rynku głównym Krakowa warto przyjrzeć się pięknym, drewnianym wrotom, zdobiącym fasady zabytkowych kamienic. Pełna paleta kolorów, ozdobne klamki, dekoracyjne listwy, rzeźbiona sztukateria. Raj dla duszy i oczu – aż kusi sprawdzić co się za nimi kryje. To właśnie ze względu na artystyczny charakter stolarki w starszych budynkach, nowe drzwi zewnętrzne zazwyczaj wykonywane są z drewna.

 

drzwi do kamienic

 

Czy da się odtworzyć zabytkowe drzwi 1:1? (wymiana drzwi w kamienicy)

Zdarza się i to dosyć często, że stare drzwi w kamienicach nie spełniają współczesnych norm. Mowa nie tylko o współczynniku przenikania ciepła, ale także o świetle przejścia w ościeżnicy, które według obecnych norm powinno wynosić minimum 2 metry na wysokość i 0,9 metra na szerokość. Wiąże się to z tym, że często w dość niewielkich otworach zamontowane są drzwi dwuskrzydłowe. Jeżeli tylko mamy taką możliwość powinniśmy przystosować nowe drzwi do istniejących wymogów prawa, czy to poprzez zmianę konstrukcji czy powiększenie otworu w murze. Nie oznacza to jednak, że nowe drzwi będą odbiegały designem od starych, ponieważ mimo tych zmian możemy wciąż zachować stylistykę wyrobu.

Najłatwiejsza do odtworzenia zazwyczaj jest kolorystyka – doświadczeni producenci stolarki, w tym Drzwi CAL, posiadają w ofercie klasyczne wykończenia lazurowe, ale także pełne palety RAL i NCS, czyli ponad 2 tysiące kolorów do wyboru. Sprawa komplikuje się gdy dochodzimy do elementów ozdobnych i snycerskich tj. ramki, kasetony czy ornamenty. Wytwórcy pracują na określonych narzędziach i obrabiarkach, dlatego odwzorowanie dekoracji 1:1 jest w większości przypadków niemożliwe. Jednak dla firmy z wieloletnim doświadczeniem, w której pracują pasjonaci drewna nie ma rzeczy niemożliwych. Taką właśnie firmą są Drzwi CAL, które już od 35 lat produkują drewniane drzwi zewnętrzne według indywidualnych projektów. Na potwierdzenie naszych słów obejrzyj wymianę drzwi zewnętrznych, na nowe marki CAL, w zabytkowej kamienicy na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu:

 


A w poszukiwaniu drzwiowych inspiracji koniecznie obejrzyj nasze dotychczasowe realizacje.

Powierz projekt, wykonanie i montaż drzwi profesjonalistom z 35 letnim doświadczeniem i przeszkolonymi Autoryzowanymi Grupami Montażowymi.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE