drzwi cal Typowe wymiary drzwi wewnętrznych - sprawdź je?
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Typowe wymiary drzwi wewnętrznych

25 listopada 2021
Udostępnij wpis

Aranżując przestrzeń mieszkalną staramy się, aby była nie tylko piękna, ale także komfortowa w codziennym użytkowaniu. Na jej funkcjonalność wpływa między innymi rozkład mebli, oświetlenie czy sposób otwierania i szerokość drzwi wewnętrznych. Dziś podpowiadamy jakie drzwi wybrać, aby sprawnie poruszać się między pomieszczeniami i jak dobrać wymiary ościeżnic do wymiarów otworów drzwiowych, aby zachować spójny design stolarki.

Drzwi wewnętrzne, a ergonomia mieszkania

Otwieramy, zamykamy, uchylamy, przechodzimy i przenosimy przez nie przedmioty. Mowa oczywiście o drzwiach wewnętrznych, które są bardzo istotnym elementem wystroju mieszkania i które źle dobrane mogą powodować codzienną frustrację i zmniejszać komfort domowników. Czy spotkaliście się kiedyś z sytuacją w której skrzydło drzwiowe obijało się o ścianę lub meble? Albo nie mogliście przez zbyt wąskie drzwi przenieść kanapy i trzeba ją było wciągać oknem? To tylko niektóre sytuacje, które mogą Was spotkać, jeśli nie przemyślicie dokładnie stron otwierania, wymiarów otworów drzwiowych czy typów konstrukcji. Te czynniki warto wziąć pod uwagę już na etapie projektowania domu czy planowania remontu, bo późniejsze przeróbki są niemożliwe lub bardzo kosztowne.

 

wymiary drzwi wewnętrznych

 

Wymiary ościeżnic i montaż drzwi w pigułce

Minimalne wymiary drzwi wewnętrznych określone są przez prawo budowlane. Szerokość ościeżnicy w świetle nie może być mniejsza niż 80 cm, natomiast wysokość mniejsza niż 200 cm. Są to standardowe wymiary drzwi wewnętrznych, które zgodnie z normą pozwalają na swobodne poruszanie się i przenoszenie przedmiotów, a także ewakuację. Odstępstwa od nich (np. drzwi węższe) znajdziemy w starszym budownictwie, natomiast w nowo budowanych blokach i domach jednorodzinnych z pewnością już nie.

Chcąc kupić ościeżnice i skrzydła musimy znać przede wszystkim wymiary otworów drzwiowych oraz grubości murów. Do wstępnej wyceny wystarczą nasze własne pomiary lub te wzięte z projektu. W faktycznym ustaleniu wymiarów otworów drzwiowych, pomoże nam specjalista skierowany przez salon sprzedaży, w momencie podjęcia decyzji o zakupie.

O czym warto wiedzieć podczas przeprowadzania wstępnych, samodzielnych pomiarów? Po pierwsze to każdy z nich (szerokość i wysokość otworu oraz grubość muru) trzeba zmierzyć w kilku różnych miejscach. Wykonując jeden pomiar może okazać się, że zmierzyliśmy otwór drzwiowy akurat w jego najwęższym lub najszerszym miejscu, przez co podczas montażu może okazać się, że luz montażowy jest zbyt mały lub zbyt duży. Podczas montażu luz montażowy między ścianą a ościeżnicą wypełni pianka montażowa. Aby drzwi były prawidłowo zamontowane nie powinno być jej ani za mało, ani za dużo.

Jeśli interesuje Cię temat osadzania stolarki, a zwłaszcza jeśli zastanawiasz się czy nie zamontować drzwi samodzielnie, koniecznie przeczytaj wywiad przeprowadzony z naszymi specjalistami Adrianem i Piotrem. Dowiesz się z niego m.in. jakie prace budowlane muszą być ukończone, aby montować drzwi drewniane oraz otrzymasz praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci uniknąć przykrych niespodzianek i kłopotliwych poprawek.

 

Drzwi wewnętrzne w stylu skandynawskim

Otwory montażowe, a standardowe wymiary drzwi wewnętrznych

Zakup ościeżnic i skrzydeł drzwiowych to wcale nie taka łatwa sprawa. Zazwyczaj w pierwszej kolejności nasze myśli zajmują estetyczne walory ościeżnicy, model skrzydła czy kolor drzwi. Skupiając się tylko na kwestiach wizualnych, możemy się po zamontowaniu stolarki mocno zdziwić.

W przypadku drzwi wewnętrznych, może okazać się, że mimo iż kupiliśmy wszystkie ościeżnice typowych wymiarów, a więc ich zewnętrzne wymiary powinny się zgadzać, to wcale tak nie jest. Znajdujące się w swoim sąsiedztwie drzwi wyraźnie różnią się wysokościami, a aplikacje ozdobne mają inny rozkład… Takie niespodzianki mogą wyniknąć m.in. gdy montujemy blisko siebie różne systemy, np. drzwi bezprzylgowe i przesuwne na jednej ścianie lub mieszamy ościeżnice regulowane i stałe. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na standardowe wymiary każdego systemu i dopasować je do istniejących otworów w ścianie. Jak to zrobić przeczytasz poniżej.

 

wymiar drzwi

 

Jak dobrać wymiary drzwi do wymiarów otworu?

Pragnąć uczynić swój wymarzony dom jak najbardziej funkcjonalnym często sięgamy po różne rozwiązania konstrukcyjne. Chcąc oszczędzić przestrzeń w małych pomieszczeniach stosujemy system drzwiowy Ergon, a chcąc zapobiec uderzaniu skrzydła o przedmioty znajdujące się za nim montujemy drzwi rewersyjne. W projekcie zazwyczaj wszystkie otwory są tych samych wysokości i są dostosowane pod typowe wymiary drzwi. Jednak każdy system ma własne standardowe wymiary, zależne od technologii stosowanej przez producenta drzwi i okuć. Dlatego podczas remontów czy aranżowania nowego domu pamiętajmy, że wysokość drzwi może się różnić i weźmy to pod uwagę przygotowując otwory montażowe.

Mówiąc o dopasowaniu wymiarów ościeżnic do otworów montażowych mamy zazwyczaj na myśli wysokość drzwi, a dokładnie górnych listew opaskowych. Szerokość ościeżnicy i grubość ściany nie mają tutaj znaczenia. Różnice widać tylko w wysokości drzwi.

Niewielkie dysproporcje wymiarowe można zniwelować regulując luz montażowy. Optymalny luz to między 10, a maksymalnie 25 mm. Mamy więc spokojnie kilkanaście milimetrów regulacji. W technikaliach łatwo jest się pogubić, zwłaszcza gdy łączymy więcej niż dwie różne konstrukcje, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni czy potrafimy dokładnie policzyć wysokość ościeży, warto zostawić tę kwestię doświadczonemu sprzedawcy, który określi wymiar otworu i ustali czy w danym przypadku wystarczy pomanipulować luzem montażowym, czy może dopasować otwory (jeśli się da) lub po prostu dopłacić i zamówić drzwi na wymiar.

 

sprawdź swój wymiar drzwi

 

Ościeżnica drzwi – stała czy regulowana?

Standardowy wymiar drzwi wewnętrznych może różnić się między sobą w zależności od rodzaju ościeżnicy jaki wybierzemy. Wynika to z różnic w ich budowie. Najpopularniejsze na rynku są dwa typy framug: regulowane i stałe. Ościeżnica regulowana jest obecnie najczęściej wybieranym na rynku rozwiązaniem. Pasuje do każdej grubości ściany, nawet bardzo grubej i nietypowej. Postawią na nią wszyscy Ci dla których istotne są estetyczne walory ościeżnicy, ponieważ możemy tutaj wręcz przebierać w ozdobnych dodatkach tj. listwy stylizowane, cokoły, panele czy korony.

Możliwości takich nie dają ościeżnice stałe, jednak ich przewagą jest możliwość zastosowania wszędzie tam gdzie nie ma węgarka oraz wynikająca z prostszej budowy zazwyczaj niższa cena. Więcej o ościeżnicach drzwiowych dowiesz się tutaj.

Jak widać zakup drzwi wewnętrznych to nie taka prosta sprawa, a po drodze mogą wyniknąć różne niespodziewane zagadnienia do rozwiązania. Grunt to być przygotowanym na każdy scenariusz i wiedzieć gdzie szukać pomocy. Kupując drzwi wewnętrzne od CAL prawdziwe drzwi możesz liczyć na darmowe, fachowe doradztwo odnośnie dopasowania wymiarów ościeża do otworów w murze. W końcu prawdziwe drzwi są nie tylko funkcjonalne, ale także spójne stylistycznie.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE