drzwi cal A jak Ty obchodzisz Międzynarodowy Dzień Lasu?
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

A jak Ty obchodzisz Międzynarodowy Dzień Lasu?

18 marca 2021
Udostępnij wpis

Leniwe niedzielne popołudnie, zachęcająca promieniami słońca pogoda, chwila wolnego czasu i dobre chęci – to zestaw idealnych przesłanek na spacer po lesie lub parku. Jeśli dodać do tego wypadający w nadchodzącą niedzielę Międzynarodowy Dzień Lasu to żadne wymówki nie pomogą. Załóż wygodne obuwie, ciepły sweter i zaczerpnij świeżego, leśnego powietrza. O darach jakie dają nam lasy i korzyściach ze spacerów po leśnych rozdrożach przeczytasz poniżej.

światowy dzień lasu

Ziemia bez lasów i drzew…?

Środowisko leśne daje nam tyle składników niezbędnych do życia, że Ziemia bez lasów i drzew byłaby zupełnie innym miejscem. Przede wszystkim jak wszyscy dobrze wiemy, drzewa odpowiadają za pochłanianie szkodliwego dla nas dwutlenku węgla i produkują tlen. Czy wiesz, że 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia dla 3 osób, a jeden hektar lasu pochłania rocznie nawet 3600 kg węgla, czyli mniej więcej tyle, ile w ciągu godziny wydziela 200 osób? [1] I oczywiście większość z Was w tej chwili pomyślała o sezonie grzewczym, piecach i kominkach, które przecież są odpowiedzialne za powstawanie smogu zimną. I jak te dwie informacje mają się do siebie? Ta druga jest powielanym od lat fake newsem. Odpowiednio wysuszone i spalane drewno nie jest szkodliwe dla środowiska. Dodatkowo jest to jedyne paliwo o zerowym bilansie dwutlenku węgla. Co to oznacza? W trakcie wzrostu drzewa pobierają taką ilość dwutlenku węgla, jaką oddają w trakcie spalania – bilans wychodzi na zero. Można więc powiedzieć, że odpowiedzialne palenie drewnem, zgodne ze sztuką, jest wręcz ekologiczne.

Lasy, czyli skarbnica cennych substancji

Syrop klonowy, olejek arganowy, miód lipowy, perfumy o zapachu drzewa sandałowego (m.in. słynne Chanel No 5!) – przykładów zastosowań składników pozyskanych z drzew w przemyśle kosmetycznym i leczniczym można by wypisać wiele. Bez lasów nie byłoby wielu leków i kosmetyków, które masz w szafkach w domu i używasz na co dzień. A przecież lasy to nie tylko drzewa. To także krzewy, ściółka i wszystkie organizmy w niej żyjące, które również dostarczają nam wartościowych pierwiastków i substancji.

W zdrowym lesie, zdrowy duch (dzień lasu)

Mówiąc o lasach, nie można zapomnieć o ich walorach przyrodniczych i rekreacyjnych. W końcu nic tak nie relaksuje i nie wprawia w dobry humor, jak spacer na świeżym powietrzu, wśród szumu stuletnich sosen, z trzaskającym pod stopami igliwiem i śpiewem ptaków. Spacer po lesie aktywizuje wszystkie zmysły, wpływa na poprawę nastroju, polepsza naszą kondycję fizyczną, a także ma właściwości lecznicze. W Polsce zdecydowana większość lasów to lasy sosnowe. Dlaczego warto wybrać się na spacer do sosnowego boru? Nie tylko ukoimy nasze zmysły, ale także obniżymy ciśnienie i zaserwujemy swoim płucom naturalną, zdrowotną inhalację. Leczenie lasem to cała odrębna dziedzina nauki, zwana sylwoterapią czy też drzewolecznictwem.

dzień lasu

Idea Międzynarodowego Dnia Lasu 2021

Mając na uwadze wszystkie zalety i korzyści jakie czerpiemy z leśnych darów, 21 marca został ustanowiony przez ONZ Międzynarodowym Dniem Lasów. W tym roku hasłem przewodnim jest: „Odbudowa lasów: droga do odnowy i dobrego samopoczucia”. Mimo wiedzy jaką dziś posiadamy i niepodważalnych korzyści jakie dają nam lasy, są kraje w których nadal nie dba się o zrównoważoną gospodarkę leśną i wycina się je rabunkowo dla korzyści finansowych lub pod pola uprawne. Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Lasów ma zwrócić naszą uwagę na konieczność ochrony i odnowy powierzchni leśnych.

Społeczna odpowiedzialność sektora drzewnego

społeczna odpowiedzialność biznesu

Z dobrodziejstw lasu korzysta także sektor drzewny, odpowiedziany za produkcję domów z drewna, papieru, płyt meblowych, podłóg czy stolarki budowlanej. Co prawda każda poważna firma pozyskuje drewno ze sprawdzonych źródeł, a surowiec posiada stosowne, potwierdzające to certyfikaty tj. FSC czy PEFC. Nie każda jednak firma organizuje akcje społeczne mające na celu szerzenie wiedzy o pozyskaniu i wykorzystaniu drewna czy prowadzi nasadzenia. Taką odpowiedzialną społecznie firmą jest między innymi marka CAL Prawdziwe Drzwi, która co roku organizuje akcję sadzenia drzew, w której biorą udział nie tylko pracownicy firmy, ale także firm współpracujących. W ten sposób oddajemy naturze to co ona nam dała, czyli surowiec z którego wykonujemy piękne, drewniane drzwi klasy premium. W 2018 roku zasadziliśmy 20 tysięcy sadzonek na terenie Nadleśnictwa Szczerba, natomiast w 2019 roku sadziliśmy drzewa na terenie planowanego parku w mieście Suwałki, w którym produkujemy nasze drzwi. W 2020 roku ze względu na obostrzenia epidemiczne nie mogliśmy zorganizować naszej akcji, ale mamy gorącą nadzieję, że jesienią znów zrzeszymy się z zapałem w sercach, szpadlami i saperkami w dłoniach i będziemy sadzili drzewa, aby „wyrównać rachunki” z Matką Naturą.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

[1] https://www.poznan.lasy.gov.pl/swieto-drzewa

 

Dodaj komentarz

UE