drzwi cal Jak zaaranżować wnętrze w stylu eklektycznym? Sprawdź!
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jak zaaranżować wnętrze w stylu eklektycznym?

4 października 2021
Udostępnij wpis

Jeśli po wejściu do czyjegoś mieszkania pierwsze co zauważysz to chaos i niepasujące do siebie elementy wystroju, które jednak po dokładniejszym przyjrzeniu się tworzą wspólną całość, to z dużą dozą prawdopodobieństwa jesteś w mieszkaniu urządzonym w stylu eklektycznym. To charakterystyczne wnętrza z pazurem, które nie lubią oklepanych rozwiązań i nudy, uwielbiają za to zaskakiwać. Sprawdź czym jeszcze charakteryzuje się styl eklektyczny i wprowadź nutę ekscentryzmu do swojego mieszkania.

Wolność Tomku w swoim domku, czyli styl eklektyczny w pigułce

Każda stylistyka, czy to wnętrzarska czy w sztuce ma pewne określone ramy i granice. Charakteryzuje się dominującymi kolorami, wyróżniającymi detalami, wykorzystaniem określonych figur geometrycznych czy materiałów, tj. stal lub drewno. Czy zatem może istnieć taka, który nie trzyma się żadnych zasad, nie wyróżnia się charakterystycznymi elementami i nie ma określonej formy? Tak, istnieje, a poprzednie zdanie to wręcz kwintesencja stylu eklektycznego, który jako jedyny potrafi umiejętnie połączyć ze sobą kilka kompletnie odmiennych od siebie kolorów, wzorów i form. Jest pełen sprzeczności i zadziwia na pozór nie pasującymi do siebie elementami, np. galerią abstrakcyjnych obrazów na ścianie w klasycznym salonie.

styl elektyczny we wnętrzach

Kto zapanuje nad uporządkowanym chaosem?

Wnętrze w stylu eklektycznym jest idealne dla odważnych osób, lubiących wyróżniać się nieszablonowymi rozwiązaniami i nie bojących się eksperymentować z kolorami, wzorami i fakturami. Jest wprost stworzony dla kreatywnych dusz i miłośników awangardowego designu. Styl elektyczny daje wolność wyrazu i swobodę wyobraźni, pozwala wyjść poza utarte schematy.

wnętrze zaaranżowane w stylu elektycznym

Jest on również stworzony dla wszystkich tych, którzy nie mogą zdecydować się na jeden konkretny design pomieszczeń. Jego główną cechą jest umiejętne łączenie we wspólną całość skrajnie odmiennego wzornictwa – popularne połączenia to scandi boho, czyli fuzja stylu skandynawskiego i boho oraz scandi loft, czyli skandynawskiego z industrialnym. Jednak, jako że styl eklektyczny nie rządzi się żadnymi prawami, możemy łączyć ze sobą co nam w duszy gra. Ważne, aby finalnie z pozornego chaosu wyłaniała się uporządkowana całość.

 

wnętrze w stylu elektycznym

Styl eklektyczny we wnętrzach – umiar wskazany

Któż z nas nie marzy o zachwycającym wnętrzu, które będzie zaskakiwało naszych gości, wprawiało ich w zachwyt i wywoływało długotrwały efekt wow? Chyba każdy. Jednak chcąc niebanalnie urządzić mieszkanie, musimy mieć na nie po pierwsze pomysł, a po drugie czas na jego przemyślenie i wdrożenie.

W stylu eklektycznym mamy bardzo dużą swobodę i wolność wyrazu, ale nawet tutaj muszą być jakieś punkty wspólne. Styl ten nie polega na losowym łączeniu ze sobą wszystkiego co nam się podoba w różnych stylach czy wkomponowaniu w spójną całość pojedynczych, zaskakujących rozwiązań podpatrzonych w Internecie czy prasie wnętrzarskiej. Dając się ponieść twórczemu uniesieniu łatwo bowiem popaść w przesadę i wprowadzić do naszego mieszkania nie eklektyzm, a zwyczajny kicz. Eklektyczne wnętrze różni się od tego pozbawionego smaku właśnie tymi zauważalnymi punktami wspólnymi, tj. dominujący kolor czy motyw przewodni. Jeśli nie za bardzo interesujemy się architekturą i designem, a jednocześnie nie lubimy nudnych wnętrz, warto skorzystać z pomocy zawodowego architekta.

Mieszkanie w stylu eklektycznym

Chcąc do naszego mieszkania wprowadzić trochę awangardy, pomyślmy najpierw co dokładnie chcemy ze sobą połączyć. Aranżacje eklektyczne doskonale łączą ze sobą klasykę i nowoczesność, stare z nowym. Dlatego nikogo nie zdziwi jeśli w tradycyjnym wnętrzu znajdą się designerskie lampy czy abstrakcyjne obrazy na ścianach, a z kolei w nowoczesnym stara komoda, wiklinowy fotel czy klasyczne, drewniane drzwi wewnętrzne. Łączyć ze sobą można też różne materiały: stal, drewno, cegłę, szkło, a nawet plastik.

A co jeśli nie chcemy łączyć starego z nowym? Cokolwiek co ze sobą zestawimy, a nie będzie wpisywało się w ramy żadnej określonej w architekturze kompozycji, będzie stylem eklektycznym. Tak więc popuść wodze fantazji i połącz szarości z morzem kolorów boho lub stwórz sypialnię w morskim stylu, ale z przewagą nie bieli i błękitu, a na przykład czerni. Ogranicza cię tylko wyobraźnia. Wybierz motyw, kolor lub styl przewodni i dopasuj go do siebie.

wnętrze w stylu boho

Zaakcentuj drzwi wewnętrzne

Design wnętrza to nie tylko ściany, podłogi, meble i dodatki. Bardzo ważną rolę odgrywają dopasowane drzwi wewnętrzne. W przypadku stylu eklektycznego nie muszą być one po prostu zwykłymi drzwiami – mogą być wyróżnikiem, elementem wywołującym zachwyt i efekt wow.

W CAL zamówisz prawdziwie drewniane drzwi pokojowe na wymiar, we wszystkich kolorach świata. Do wyboru masz całą paletę kryjących kolorów RAL i NCS, a także wybarwienia lazurowe i naturalne oleje. Na życzenie dostępne jest również modne wykończenie w dwukolorze skrzydło – ościeżnica.

Po więcej inspiracji zajrzyj na naszą stronę.

Styl eklektyczny to zdecydowanie jeden z najciekawszych i najrzadziej spotykanych styli wnętrzarskich. Mimo, iż pozornie daje dużą swobodę w aranżacji, wymaga posiadania zmysłu estetycznego oraz odporności na ewentualną krytykę, z którą możemy się zderzyć. W końcu nie każdy musi zrozumieć nasz kreatywny zamysł. Eklektyzm jest stworzony dla odważnych osób lubiących eksperymentować. Jeśli jednak należysz do tych bardziej stonowanych to i tak warto pokusić się i wprowadzić choć mały, nieoczywisty akcent do swojego mieszkania. Mogą to być kolorowe poduchy na kanapie lub drzwi wewnętrzne w nieoczywistym kolorze. Taki mały akcent również potrafi zaskoczyć i wprowadzić ujmujący klimat do wnętrza.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE