Tajniki technologii wytwarzania drzwi drewnianych na lata - Drzwi CAL
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Tajniki technologii wytwarzania drzwi drewnianych na lata

6 października 2020
Udostępnij wpis

Drewno to wyjątkowy materiał - we wnętrzarstwie ceniony przede wszystkim za usłojenie tworzące niepowtarzalny rysunek, a w budownictwie za łatwość obróbki i bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe. Odpowiednio obrobione pozwala tworzyć przedmioty i budynki, które są w stanie przetrwać setki lat, tak jak doskonale zachowana świątynia Wang w Karpaczu, która liczy sobie już ponad 700 lat!

Jeżeli chcesz poznać tajemnicę przemiany dłużycy w drewniane drzwi na lata, koniecznie przeczytaj nasz wywiad z Marcinem – głównym technologiem w CAL, który przybliża w nim technologię wytwarzania drzwi drewnianych premium i odpowiada na pytanie, dlaczego prawidłowa technologia wytwarzania drzwi jest tak ważna.

Marcinie, czy mógłbyś nam w skrócie przybliżyć technologię wytwarzania drewnianych drzwi – od kawałka drewna do produktu finalnego?

Technologia wytwarzania drzwi różni się w zależności od rodzaju i konstrukcji drzwi, ale można wyodrębnić pewien główny, niezmienny proces. Dłużyce, które przyjeżdżają do nas do firmy trafiają najpierw do hali traków, gdzie są rozcinane (przetarte) na konkretne sortymenty. Następnie jest bardzo ważny proces, a mianowicie suszenie w suszarniach. Wysuszone do odpowiedniej wilgotności i wysezonowane drewno trafia na halę, gdzie powstaje klejonka. Z połączenia klejonki, oklein, obłogów i innych materiałów tworzone są konkretne półwyroby do danej konstrukcji drzwi. Następnym procesem jest łączenie i obróbka mechaniczna półwyrobów, z których powstają dedykowane dla danego Klienta drzwi. Ostatnim procesem jest uszlachetnianie powierzchni, szklenie, okuwanie i końcowa kontrola jakości każdej sztuki przed spakowaniem i wysyłką do Klienta.  Jest to bardzo uproszczony schemat, który będzie wyglądał inaczej w zależności czy jest to technologia dla drzwi wewnętrznych, zewnętrznych oraz dla konkretnego modelu, wymagań wizualnych Klienta i wyposażenia, które nabywca sobie wybrał.

Dlaczego suszenie jest kluczowym procesem technologicznym w produkcji drewnianych drzwi?

Źle wysuszone lub niewysezonowane drewno jest podatne na zmiany wilgotności, w wyniku których może ulec odkształceniu. Wilgotność równoważna drewna zależna jest od warunków, w jakich będzie ono potem użytkowane. Dla stolarki zewnętrznej jest to około 12-14 %. Jeśli drewno będzie zbyt słabo lub zbyt mocno wysuszone to pod wpływem zmiany wilgotności ulegnie wypaczeniu, a tego chcemy uniknąć.

 

Produkcja drzwi

Jakie jeszcze newralgiczne procesy można wymienić w technologii wytwarzania drzwi z drewna?

Zdecydowanie ostatni proces, czyli szklenie i lakierowanie. W CAL duża część operacji na tym etapie jest przeprowadzana ręcznie przez doświadczonych stolarzy, aby zapewnić jak najwyższą jakość wykończenia. Można mieć świetny konstrukcyjnie produkt, ale Klient finalny ocenia drzwi najpierw wizualnie i jeśli znajdzie jakąś niedoskonałość to możemy być pewni reklamacji. Dlatego przykładamy bardzo dużą uwagę do perfekcyjnego wykończenia naszych drzwi.

Wielu Klientów obawia się kupić drewniane drzwi ze względu na strach przed ich wypaczeniem i korozją biologiczną. Czy faktycznie jest się czego bać?

Bardzo ważna jest znajomość materiału, jakim jest drewno i technologii jego przetwarzania. Dlatego w CAL większość pracowników to doświadczeni stolarze i technolodzy drewna. Odpowiednia technologia wytwarzania drzwi oraz ich właściwe użytkowanie całkowicie eliminują zarówno możliwość wypaczenia, jak i korozji biologicznej. Dlatego tak ważne jest prawidłowe wysuszenie, wysezonowanie i zabezpieczenie drewna poprzez proces impregnowania i lakierowania. Dodatkowo w CAL stosujemy drewno klejone, dzięki czemu jeszcze bardziej zmniejszamy możliwość ewentualnych odkształceń. Nietrwałość drewna i jego duża podatność na wypaczenie to powtarzany od lat mit.

I ostatnie pytanie. Czy masz drewniane drzwi w swoim domu i czy poleciłbyś je rodzinie?

Mam w mieszkaniu drewniane drzwi wewnętrzne. Drewniane drzwi, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne poleciłbym nie tylko rodzinie, ale każdemu. Przy właściwym użytkowaniu i okresowej, nieskomplikowanej pielęgnacji są one naprawdę długowieczne i niezawodne. Ważne, aby kupić je od solidnego producenta z długim stażem na rynku. CAL produkuje drewniane drzwi od 35 lat, a wielu pracowników jest z nami prawie od początków firmy. Doświadczeni producenci są gwarancją dobrej, sprawdzonej i powtarzalnej technologii wytwarzania drzwi na lata.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

 

 

Dodaj komentarz

UE