drzwi cal Odkażanie i czyszczenie klamek bez tajemnic - dezynfekcja klamki
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Odkażanie i czyszczenie klamek bez tajemnic

24 marca 2020
Udostępnij wpis

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świecie uwidoczniła potrzebę zachowania nie tylko higieny osobistej, ale również czystości przedmiotów, z którymi stykamy się na co dzień. Dotyczy to nie tylko najczęściej wymienianej w mediach gotówki, ale również klamek drzwiowych, które są wielokrotnie w ciągu dnia dotykane przez różne osoby. Jednak to nie tylko miejsce, gdzie zbierają się zarazki.  Klamki są swoistą „biżuterią” naszych drzwi, dlatego warto na co dzień dbać o ich wygląd, czyli czyszczenie i konserwację.

Klamki i pochwyty drzwiowe są szczególnie narażone na styczność z wirusami i bakteriami. Dotyczy to zarówno okuć drzwi zewnętrznych, jak i drzwi wewnętrznych. Dotykają ich kurierzy, listonosze, sąsiedzi, odwiedzający nas goście, a przede wszystkim my i nasza rodzina. Dlatego warto dbać o ich dezynfekcję, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego. Pamiętaj, że zarazki z klamek przenoszą się na nasze dłonie, a stamtąd dalej.

Klamki to także ozdoba naszych drzwi. Często kupując drzwi zewnętrzne stajemy przed wyborem klasycznej klamki czy może nowoczesnej antaby. W przypadku drzwi wewnętrznych jest jeszcze trudniej, gdyż producenci oferują naprawdę wiele różnych modeli i wykończeń – od prostych nowoczesnych klamek, przez klamki retro, po zdobione kryształami w fantazyjnych kształtach. Jednak nawet najbardziej wymyślna klamka nie będzie ozdobą skrzydła, jeśli nie zadbamy o jej czystość, a więc nie będziemy jej regularnie czyścili z codziennych zabrudzeń.

W tym blogu przekażemy Wam wiedzę w pigułce odnośnie dezynfekcji i czyszczenia klamek do drzwi CAL.

Dezynfekcja i czyszczenie klamki drzwi drewnianych – na co zwrócić szczególną uwagę?

Drzwi CAL pokryte są trwałymi, ekologicznymi lakierami wodorozcieńczalnymi, dlatego bardzo ważne jest, aby środki których będziemy używali nie zawierały substancji rozpuszczalnikowych, alkalicznych i alkoholi. Mogą one uszkodzić powłokę lakierniczą. Jeśli nie jesteś pewien/na czy Twój preparat je zawiera nanieś go bezpośrednio na ściereczkę, zamiast rozpylać go na klamkę.

Do czyszczenia wszystkich rodzajów klamek używaj tylko miękkich ściereczek, np. bawełnianych lub z mikrofibry. Absolutnie zakazane są szorstkie gąbki, metalowe druciaki i czyściki oraz twarde szczotki. Mogą one uszkodzić powierzchnię klamki (zniszczyć ochronną warstwę antykorozyjną w przypadku okuć z stali nierdzewnej, czy porysować okucia chromowane). Czyść delikatnie, bez użycia zbędnej siły.

Dla większości okuć (m.in. chromowanych, anodowanych, ze stali nierdzewnej) bezwzględnie zakazane są środki na bazie chloru i jego pochodnych (powodują odbarwianie i powstawanie nieusuwalnych plam na powierzchniach).

Po każdorazowym myciu i odkażaniu przetrzyj klamkę czystą ściereczką nasączoną ciepłą wodą.

Sterylna klamka bez szkodliwych mikroorganizmów

Do odkażania klamek i pochwytów odpowiednia będzie większość środków dezynfekujących do czyszczenia powierzchni dostępnych na rynku. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić ich skład, czy nie zawierają wymienionych wyżej substancji, zwłaszcza alkoholi. Odkaź nie tylko klamkę, ale także otaczający ją szyld, który może mieć styczność z dłońmi.

Jeśli chcesz przekonać się na własne oczy jak prosto odkazić klamkę, koniecznie obejrzy nasz krótki film instruktażowy na Youtube:

 

 

Błyszcząca klamka ozdobi Twoje drzwi i przykuje uwagę

Klamki i pochwyty z oferty CAL pochodzą od różnych producentów i wykonane są z różnych materiałów. Dbamy o to, aby nasi klienci mieli szeroki wybór. Od materiału, z którego wykonane są okucia zależy sposób ich czyszczenia i przeznaczone do tego środki.

Włoskie klamki do drzwi wewnętrznych Linea Cali są chromowane, klamki i pochwyty do drzwi zewnętrznych AXY wykonane są z anodowanego aluminium, natomiast pochwyty Wali ze stali nierdzewnej. Różnorodność materiałów nie oznacza jednak, że do każdego uchwytu potrzebujemy oddzielnego środka czyszczącego. Na drobne zabrudzenia wystarczy miękka ściereczka nasączona wodą z dodatkiem płynu do naczyń, bądź mydła. Na bardziej uporczywe zabrudzenia warto zastosować wodę z odrobiną octu lub soku z cytryny, a w przypadku ciężkich zabrudzeń tj. kleje czy silikony, warto zastosować wodny, stężony roztwór spirytusu (pamiętając by nie nanosić go na powierzchnię drzwi).

Czyste klamki – szybko, łatwo i przyjemnie

Jak widać odkażanie i czyszczenie okuć jest proste i szybkie, a do tego możemy je wykonać przy pomocy środków dostępnych standardowo w domu, bądź łatwo dostępnych. Nie ma konieczności kupowania specjalistycznych, drogich preparatów czyszczących. Dlatego każdego dnia dbaj o zdrowie swojej rodziny oraz nienaganny wygląd drzwi poświęcając 10 minut na czyszczenie klamek i pochwytów.

Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi.

Dodaj komentarz

UE