drzwi cal Drzwi do domu pasywnego - na co zwrócić uwagę? - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Drzwi do domu pasywnego – na co zwrócić uwagę?

23 grudnia 2021
Udostępnij wpis

Rozwijający się na całym świecie nurt budownictwa pasywnego jest obecnie co najwyżej modą na ekologię, lecz już za kilka lat będzie koniecznością. Nie ma innej opcji - powstające, nowe przepisy już za kilka lat wykluczą inne rodzaje budynków. Budując dom pasywny trzeba spełnić szereg warunków zarówno jeśli chodzi o działkę, kształt i usytuowanie domu, ale także użyte do budowy komponenty takie jak m.in. drzwi zewnętrzne. Na co zwrócić uwagę kupując drzwi do domu pasywnego, aby spełniały wszystkie określone w normach wymagania budowlane?

Domy pasywne w służbie ekologii

Pomysł domów, w których do wytwarzania energii nie będą używane paliwa nieodnawialne (gaz, olej czy węgiel) powstał w Niemczech w mieście Darmstadt. Do dziś mieści się tam najważniejsza instytucja sprawującą nadzór nas pasywnością budynków, a mianowicie Instytut Budownictwa Pasywnego. To tam, po spełnieniu rygorystycznych wymogów możemy otrzymać certyfikat potwierdzający pasywność naszego domu. Zapotrzebowanie na energię cieplną dla takiego budynku to co najwyżej 15 kWh/m2/rok. Tak niskie zużycie energii wymaga zastosowania do budowy specjalistycznych komponentów, w tym wejściowych drzwi pasywnych.

 

 

Czym charakteryzują się drzwi zewnętrzne pasywne?

Czy wiesz, że przez niskiej jakości lub nieprawidłowo zamontowaną stolarkę z Twojego domu może uciekać znacząca ilość ciepła? Różne źródła podają, że może to być nawet 25%! To ogromne straty i znaczący wzrost rachunków za ogrzewanie w skali roku. W domu pasywnym nie ma miejsca dla takiej stolarki.

Najważniejszym parametrem dobrych drzwi pasywnych jest niski współczynnik przenikania ciepła (Ud). Jest on ściśle określony i nie może przekroczyć 0,8 W/m2K. Warto zaznaczyć, że część z oferowanych na rynku produktów nie spełnia tego wymagania, dlatego trzeba na to zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu.

Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest szczelność drzwi, którą osiąga się przez odpowiednią konstrukcję i uszczelkowanie. Ile uszczelek po obwodzie powinny mieć drzwi pasywne? Dwie to niezbędne minimum, a trzy to już pewność tego, że z naszego domu ciepło nie będzie uciekało przez szpary między skrzydłem, a ościeżnicą.

Trzecią ważną kwestią jest próg, a dokładnie jego posadowienie i zaizolowanie. Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych najlepiej kupić drzwi z ciepłym progiem aluminiowym i osadzić je na specjalnej podwalinie, która dzięki swojej sztywności zapewni drzwiom odpowiednie podparcie, a dzięki właściwościom termicznym zniweluje wspomniane wcześniej mostki termiczne. Podwaliną taką może być belka z purenitu, styroduru XPS lub opatentowane rozwiązania tj. Termiczna Osłona Podproża opracowana przez CAL Prawdziwe Drzwi.

 

próg do drzwi

 

Certyfikowane, drewniane drzwi pasywne

Podejmując trud budowy domu pasywnego warto postarać się o certyfikat pasywności z wspomnianego wcześniej Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt. Aby go otrzymać musimy spełnić wszystkie wymagania odnośnie usytuowania i konstrukcji budynku, ale także stosować certyfikowane komponenty. Warto zaznaczyć, że poszukując drzwi wejściowych z certyfikatem pasywności nie mamy zbyt wielkiego wyboru. Podpowiadamy: jedynym na rynku polskim producentem posiadającym certyfikat CPH Component jest marka CAL Prawdziwe Drzwi.

Czym charakteryzują się drzwi pasywne w standardzie CPH Component? Współczynnik Ud na poziomie 0,76 W/m2K, izolacyjność akustyczna 34 dB, odporność na włamanie w klasie RC2, a także wodoszczelność i znikoma przepuszczalność powietrza. A to wszystko zamknięte w pięknej, naturalnej oprawie z prawdziwego drewna.

Jeśli chcesz wiedzieć jakie jeszcze zalety mają drewniane drzwi wejściowe posłuchaj naszego podcastu w wykonaniu niezastąpionego Krzysztofa Szubzdy.

AGM – drużyna do zadań specjalnych (montaż drzwi)

Że na stolarce otworowej nie warto oszczędzać – to już wiemy. Procesem na którym oszczędzać nie warto jest także jej montaż. Budując dom pasywny lub energooszczędny bez gadania należy go oddać w ręce specjalistów. W wyniku złego osadzenia drzwi mogą powodować straty ciepła, nieprawidłowo działać, a na styku progu z posadzką mogą powstawać mostki termiczne. Nawet najlepsze i najdroższe drzwi pasywne nie będą spełniały swojej roli jeśli nie zadbamy o ich prawidłowy montaż. Kupując Drzwi CAL możecie skorzystać z usług Akredytowanych Grup Montażowych, które zadbają o profesjonalne osadzenie Waszych drzwi.

Dom pasywny z dofinansowaniem

Na pewno każdy słyszał o rządowym programie „Czyste Powietrze”. Jeśli planujesz budowę domu lub chcesz przeprowadzić termomodernizację istniejącego budynku zdecydowanie powinieneś zainteresować się tematem. Dofinansowanie na wymianę okien i drzwi to konkretne kwoty. Na przykład na zakup lub wymianę drzwi zewnętrznych możesz otrzymać nawet 10 000 zł! Wybierając stolarkę od CAL masz pewność uzyskania dofinansowania, ponieważ wszystkie nasze drzwi wejściowe spełniają wymagania programu.

Więcej o dofinansowaniu na wymianę drzwi przeczytasz tutaj.

Budując dom warto wziąć pod uwagę przyszłość planety i postawić na pasywność i ekologiczne rozwiązania, dzięki którym nie tylko odciążymy matkę ziemię, ale także realnie zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie i prąd. Decydując się na takie rozwiązanie warto zainwestować w wysokiej jakości certyfikowane komponenty budowlane. Jest to szczególnie ważne w przypadku drzwi do domu pasywnego, które zapewnią nam szczelność i ciepły przedsionek w każdą porę roku.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE