drzwi cal Utylizacja starych drzwi zewnętrznych - co nadaje się do recyklingu? - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Utylizacja starych drzwi zewnętrznych – co nadaje się do recyklingu?

4 marca 2022
Udostępnij wpis

Ilość różnych odpadów, które produkujemy na co dzień od wielu lat spędza sen z powiek już nie tylko ekologom, ale także zwykłym Kowalskim. Co zrobić, aby produkować ich jak najmniej i które materiały są możliwe do ponownego wykorzystania w przyszłości? Dziś opowiemy Wam o recyklingu starych drzwi oraz o modnym sposobie DIY na ich ponowne wykorzystanie.

Jak wybrać ekologiczne drzwi zewnętrzne?

Czy segregujesz śmieci w domu? Wybierasz produkty w biodegradowalnych opakowaniach? Ograniczasz ilość plastiku w swoim otoczeniu? Jeśli tak, oznacza to, że przyszłość planety nie jest Ci obojętna. A skoro czytasz ten tekst to prawdopodobnie myślisz o zakupie nowych drzwi wejściowych. Jakie więc powinny być ekologiczne drzwi wejściowe?

Dobra stolarka to przede wszystkim trwała stolarka wysokiej jakości. Drzwi przez które przechodziły będą co najmniej dwa pokolenia domowników. Powinny być dodatkowo wykonane z naturalnego, biodegradowalnego i odnawialnego materiału, a wspaniale jeśli po latach będzie można poddać je renowacji i cieszyć się nimi przez kolejne lata.

Czy wiesz jakie drzwi wybrać, aby były trwałe, ekologiczne i nadawały się do renowacji? Sprawdź to na naszym blogu: https://www.drzwi-cal.pl/blog/trwalosc-drzwi-zewnetrznych/.

Wnętrze drewnianych drzwi zewnętrznych

Mówiąc o recyklingu drzwi trzeba wiedzieć z czego się one składają. Drewniane można porównać do kanapki. W samym środku skrzydła znajduje się materiał termoizolacyjny, taki jak pianka poliuretanowa lub styropian. Umieszczony jest on w ramie z klejonego drewna sosnowego lub dębowego. Z jego obu stron znajdują się okładziny ze sklejki wodoodpornej, a na zewnątrz jest również obustronna, okleina drewniana. Ościeżnica z kolei jest w całości wykonana z wysokogatunkowego drewna. Aby drzwi spełniały swoje zadania należy do nich dodać elementy metalowe tj. zamki, klamki, wkładki i inne okucia.

Wiemy, że dla niektórych z Was zdziwieniem może być, że drewniane drzwi zewnętrzne nie są w 100% drewniane. Nie jest to możliwe ze względu na wyśrubowane normy budowlane, których drzwi wykonane w całości z drewna nie były by w stanie spełnić. Stąd obecność w nich, np. pianki poliuretanowej, która odpowiada za polepszenie właściwości termicznych skrzydła.

Na czym polega utylizacja starych drzwi?

Recykling drzwi i ich utylizacja to dwa odmienne procesy, jednak znacząco się zazębiające. Recykling starych drzwi i ich komponentów polega na odzyskiwaniu surowców z odpadów i ich ponownym wykorzystaniu. Utylizacja z kolei jest pojęciem większym i obejmuje szeroko rozumiany odzysk odpadów, w tym także poprzez ich spalenie i przetworzenie na energię oraz segregację i bezpieczne składowanie.

Jak poddać recyklingowi stare drzwi zewnętrzne?

Drewno jest materiałem naturalnym i biodegradowalnym, więc o jego utylizację nie musimy się martwić. Metale, w tym aluminium i stal wykorzystywane do produkcji wzmocnień drzwiowych i okuć również od lat już są wtórnie przetwarzane. Największym problemem wydają się być wypełnienia termoizolacyjne, czyli styropian i pianka poliuretanowa. Wydają się? Owszem, bo to co wydaje nam się na pierwszy rzut oka najbardziej sztuczne i najtrudniejsze do dalszego przetworzenia i wykorzystania, wcale takie nie jest.

Ponowne wykorzystanie wypełnień termoizolacyjnych

Pianka poliuretanowa jest doskonałym i bardzo trwałym materiałem izolacyjnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby utylizując stare drzwi wykorzystać ją w ten sam sposób, ale w innym miejscu. W wyniku mechanicznych lub chemicznych procesów może być także ponownie przerobiona na pełnowartościową pianę i wykorzystana w produkcji, a ostatecznie spalona i wykorzystana w celu odzysku energii.

A czy powszechnie stosowany styropian nadaje się do recyklingu? Tu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ jego składowanie i przetwarzanie uważane jest za mało opłacalny proces. Jedną z najpowszechniejszych form jego utylizacji jest rozdrabnianie styropianu i ponowne wykorzystanie np. do zabezpieczania przesyłek. Kolejną metodą jest chemiczne rozpuszczanie styropianu w wyniku którego powstaje płynna izolacja wodochronna wykorzystywana m.in. do zabezpieczania fundamentów.

Samodzielna utylizacja starych drzwi w duchu DIY

Czy wszystkie elementy drzwi można przetworzyć i ponownie wykorzystać? W teorii można powiedzieć, że tak. W praktyce bywa ciężej, ponieważ nie ma firm, które kompleksowo zajmowały by się utylizacją starych drzwi.

Czy więc jest jeszcze jakaś możliwość, aby przysłużyć się środowisku i przedłużyć cykl życia drewnianych drzwi zewnętrznych? Jest i nazywa się upcyklingiem. Jest to kreatywne przetworzenie odpadów w wyniku którego powstają wyroby  o wyższej wartości finansowej i artystycznej.

Jak można przeprowadzić recykling drzwi, aby powstało z nich coś nowego i wartościowego? Pomysły są różne – od blatów stołów, przez ozdobne panele na ściany, po artystyczne fronty meblowe. W przypadku upcyklingu możliwości jest mnóstwo, a ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Utylizacja drzwi nie jest procesem automatycznym czy całościowo prowadzonym przez wyspecjalizowane firmy, jednak przy odrobinie chęci nie jest niemożliwa. Dodatkowo stawiając na drewno mamy świadomość, że dokonaliśmy najbardziej ekologicznego wyboru, jednocześnie dając sobie w przyszłości szansę na ich samodzielne przetworzenie metodą upcyklingu.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE