Drzwi zewnętrzne z dostawką - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Drzwi zewnętrzne z dostawką

15 marca 2022
Udostępnij wpis

Uwielbiasz dobrze oświetlone pomieszczenia? Otwarte przestrzenie? Funkcjonalne rozwiązania? Jeśli tak, to rozważając zakup nowych drzwi wejściowych zwróć szczególną uwagę na drzwi zewnętrzne z dostawkami. Ciekawi Cię, jakie dają możliwości? Zapraszamy do lektury!

Mocny obecnie na rynku budowlanym trend dużych, czasem wręcz monumentalnych przeszkleń nie dotyczy wyłącznie okien i drzwi tarasowych, ale także tych wejściowych. W projektach domów coraz częściej pojawiają się duże otwory w murze, w które wpasują się drzwi o powierzchni ponad 9 m², a nawet o wiele większe. Dla porównania standardowe drzwi pojedyncze o świetle przejścia zgodnym z normą budowlaną (2000×900 mm) to z ościeżnicą około 2 m².

Czym są wspomniane naświetla? To stałe elementy konstrukcji, które najprościej można porównać do okna będącego zazwyczaj w jednej ramie z drzwiami. Naświetle może występować po jednej, bądź po obu stronach drzwi, a dodatkowo mając wyższy otwór możemy pokusić się o dodatkowe doświetlenie górne.

 

 

Jagienka z naświetlem bocznym NTP

 

Designerskie drzwi zewnętrzne z dostawką szkloną

Chyba najważniejszą funkcją zestawów z naświetlami jest otwarcie przestrzeni i wpuszczenie do przedsionka jak największej ilości naturalnego światła. Nie można im także odmówić designu. Naświetla drzwiowe wykonywane są zarówno jako nowoczesne konstrukcje w cienkiej ramie, idealnie pasujące do nowoczesnych domów, ale także jako wersje bardziej tradycyjne, o ramowej konstrukcji, pasują do klasycznych w formie budynków. Z kolei chcąc dopasować drzwi do domu w stylu angielskim lub vintage skuś się na dodanie ozdobnych listew dzielących szklenie, czyli tzw. szprosów.

Wybrać możemy także kolorystykę i wygląd samych szyb. Alternatywą dla standardowych zestawów szybowych okiennych i refleksyjnych są modne drzwi z dostawką z bestsellerowym lustrem weneckim lub ciemnym, przeziernym szkleniem dark grey – oba zarówno w wersji standardowej, jak i dającej efekt dostawki cało szklanej bez ramy w około.

Symetria, kontra asymetria, czyli drzwi zewnętrzne podwójne

Drzwi podwójne to nic innego jak drzwi z otwieraną dostawką boczną. Świetnie sprawdzają się podczas remontów, kiedy do domu trzeba wnieść wielkogabarytowe przedmioty typu meble czy sprzęt AGD, które czasami łatwiej wstawić oknem niż drzwiami.

Najpopularniejsze są drzwi wejściowe z dostawkami symetrycznymi (np. 90+90 cm) lub niesymetrycznymi (np. 90 + 50 cm). Często spotkamy je w zabytkowych kamienicach (polecamy zwrócić na nie uwagę, bo są naprawdę zjawiskowe. Czym się charakteryzują dowiesz się z naszego wpisu: https://www.drzwi-cal.pl/blog/wymiana-drzwi-w-kamienicy/) oraz domach w stylu klasycznym i dworkowym – pionierami tych rozwiązań są oczywiście drewniane drzwi zewnętrzne z dostawką otwieralną.

Jeśli mamy bardzo szeroki otwór w murze nic nie stoi na przeszkodzę, aby drzwi dwuskrzydłowe połączyć z dodatkowym naświetlem bocznym lub nawet dwoma.

 

drzwi do kamienic

 

A może dostawka ślepa?

Kolejnym rodzajem dostawki bocznej jest tzw. ślepe skrzydło. Jest to pewna odmiana drzwi dwuskrzydłowych, z tym że dostawka boczna jest nieotwieralna. Drzwi wyglądają jak klasyczne dwuskrzydłowe, ale tylko jedno skrzydło się otwiera. Stąd mamy piękny wygląd, większy rozmiar stolarki, ale bez zwiększonego światła przejścia, jakie dają normalne drzwi dwuskrzydłowe rozwierane.

 

drzwi zewnętrzne

 

Nowoczesne drzwi zewnętrzne z dostawką

Wybierając stolarkę skupiamy się oczywiście nie tylko na designie, ale również na jej parametrach technicznych. Najważniejsze to oczywiście współczynnik przenikania ciepła, który pomaga nam zatrzymać ciepłe powietrze w domu i zaoszczędzić na ogrzewaniu oraz klasa antywłamaniowa, dzięki której możemy być pewni bezpieczeństwa naszego domu i jego domowników.

Drzwi CAL to pierwsze i prawdopodobnie nadal jedyne na rynku drzwi drewniane, które są ciepłe (wszystkie nasze modele spełniają warunki programu Czyste Powietrze), a także posiadają klasę antywłamaniowości RC2 nie tylko dla skrzydeł, ale także dużych zestawów z naświetlami. Z naszymi drzwiami nie musisz bać się, że włamywacz dostanie się do Twojego domu po prostu wybijając szybę – dzięki specjalnej, przebadanej konstrukcji nie będzie to możliwe. Więcej o bezpieczeństwie naszych drzwi opowiada niezastąpiony Krzysztof Szubzda w Podcaście Budującym: https://www.drzwi-cal.pl/podcast/1-6-bezpieczne-drzwi/.

Rozmiar otworu montażowego ma znaczenie

Jaki otwór w murze powinniśmy mieć myśląc o drzwiach zewnętrznych z dostawką lub dwiema? Na początku warto zaznaczyć, że każda konstrukcja ze względu na odmienną budowę będzie miała trochę inny wymagany otwór montażowy. Jednak uogólniając można przyjąć, że minimalne wymiary drzwi zewnętrznych z dostawką stałą lub otwieraną to około 1350 – 1400 mm (zakładając, że skrzydło czynne ma zgodnie z normą 90 cm). Myśląc o drugiej dostawce powinniśmy dodać do tego wymiaru jakieś kolejne 400 mm.

Dla drzwi z naświetlem górnym wysokość otworu powinna mieć z kolei minimum 2300 mm.

Jeśli budujecie dom to przed Wami jeszcze wybór stolarki otworowej wewnętrznej. Tutaj również możecie wybrać drzwi wewnętrzne z dostawką, ale to już temat na oddzielny wpis…

 

Autor: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

 

 

Dodaj komentarz

UE