drzwi cal Jak dobrać okucia i klamki do drzwi wewnętrznych - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jak dobrać okucia i klamki do drzwi wewnętrznych

9 stycznia 2019
Udostępnij wpis

Okucia oraz klamki w drzwiach wewnętrznych są traktowane po macoszemu, jednak to właśnie na nich skupia się ciężar związany z codziennym otwieraniem i zamykaniem drzwi. Jak dobrać klamkę i okucia, aby były jednocześnie trwałe oraz pasowały do wystroju wnętrza?

Drzwi wewnętrzne CAL, model Szurpiły z kolekcji Klasycznej ozdobione klamką klasyczną z oferty marki CAL.

Z czego składa się klamka?

Klamka drzwiowa to potoczne określenie systemu zamykania, na który składa się uchwyt, zamek (wkładka na klucz) oraz szyld. Szyld to inaczej tarcza, czyli element przykręcany bezpośrednio do skrzydła drzwiowego. Najczęściej spotykane są szyldy w formie rozety.

Klamki do drzwi wewnętrznych z kolekcji Geometria marki CAL.

Poza konstrukcją oraz stylem, klamki różnią się ze względu na przykład ze względu na technikę . Dobrej jakości klamkę można poznać po jej ciężarze. Klamki tzw. pełne są odkuwane i wykonane z mosiądzu, dzięki czemu będą służyć przez lata. Klamki ozdobne są wykonywane zaś ręcznie na podstawie formy rzeźbionej w drewnie. W naszej ofercie znajdziecie je np. w wykończeniu chromowanym, chromowanym matowym, niklowanym matowym, brązowionym matowym, lakierowanym na czarno/biało matowym oraz dwukolorowym (chromowanym + chromowanym matowym). Poniżej wyjaśnienie skrótów, które stosujemy do opisu powierzchni wykończenia klamek dołączonych do naszych drzwi:

CR
Chrom
CS
Chrom matowy
PM
Brązowiony matowy
NS
Niklowany matowy
VE
Lakierowany na czarno – matowy
BA
Lakierowany na biało – matowy
CC
Chrom matowy plus chromowany (dwukolor)
NL
Niklowany lakierowany z aplikacją w kolorze RAL

Klamka musi pasować stylem do drzwi i ich rozmiaru

Jeśli chodzi o sam wygląd klamki i okuć należy pamiętać, że muszą one pasować stylem do drzwi. Oznacza to tyle, że do drzwi nowoczesnych dobieramy nowoczesne, minimalistyczne klamki wykonane ze stali lub aluminium, a do drzwi klasycznych będą pasować zdobione stylowe klamki mosiężne w stylu retro lub stalowe pomalowane proszkowo na ciepły kolor imitujący mosiądz.

Ponadto trzeba zwrócić uwagę także na spójność jeśli chodzi o masywność okuć oraz klamek. Jeśli drzwi są duże i ciężkie postarajmy się dobrać do nich pasującą klamkę i na odwrót – do przeszklonych, nowoczesnych drzwi idealnie sprawdzi się subtelna klamka oraz system niewidocznych zawiasów.

Klamki klasyczne do drzwi wewnętrznych CAL.

Jakie okucia wybrać? Innowacyjne systemy

Przez okucia do drzwi rozumiemy wszystkie akcesoria niezbędne do ich montażu oraz otwierania. Są to zatem nie tylko klamki, ale również zawiasy, antaby oraz prowadnice w drzwiach przesuwnych. Antaba to inaczej uchwyt do drzwi montowany zazwyczaj na drzwiach zewnętrznych. Często można się z nimi spotkać w budynkach użyteczności publicznej, gabinetach, centrach handlowych itd.

Współcześnie coraz chętniej stosowane są różnego rodzaju systemy niewidocznych okuć, które znakomicie maskują te elementy. Na przykład System MAGIC, dostępny w naszej ofercie, jest systemem niewidocznych zawiasów W tym rozwiązaniu otwór w ścianie zakryty jest wyłącznie skrzydłem, co sprawdza się w minimalistycznych wnętrzach.

Ponadto oferujemy także innowacyjny system wewnętrzścienny do drzwi przesuwnych. W tym rozwiązaniu drzwi podczas przesuwania chowają się dosłownie w ścianie. Równie innowacyjnym, jak i praktycznym systemem jest system drzwi przesuwno-obrotowych ERGON, dzięki któremu skrzydło nie otwiera się na ścianę przy ościeżnicy. Jakie możliwości dzięki temu zyskujemy? Mając wolne miejsce przy ścianie obok drzwi możemy ustawić tam sobie komodę czy konsolę i zwiększyć funkcjonalność całego pomieszczenia. Systemy takie jak MAGIC czy ERGON znakomicie sprawdzą się w niewielkich korytarzach, w których każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota.

Wewnętrzne drzwi CAL model Boksze z kolekcji Nova 3.1.; klamka Nova. 3.1.

Klamki powinny być identyczne lub w bardzo podobnym stylu

To dość ważna kwestia, a wiele osób o niej zapomina. Jeśli wymieniamy lub wstawiamy nowe drzwi w całym mieszkaniu/domu zadbajmy o to, aby drzwi wewnętrzne, okucia oraz klamki do nich były identyczne lub pochodziły z tej samej kolekcji/były w tym samym stylu. Spójność wizualna tych elementów jest konieczna, jeśli chcemy uniknąć efektu „chaotycznego” wnętrza, gdzie nic do siebie nie pasuje. Granica pomiędzy eklektyzmem a kiczem może być niebezpiecznie cienka.

Jakie klamki i okucia dostajecie kupując drzwi CAL?

Kupując drzwi z oferty Drzwi CAL możecie dobrać do nich komplet klamka + szyld w stylu dopasowanym do konkretnych drzwi i Waszego wnętrza. Dzięki temu możecie mieć pewność, że ten element będzie pasował do wybranego przez Was modelu.

Do większości drzwi CAL, aby jeszcze bardziej podnieść prestiż oraz jakość swoich produktów, wprowadziliśmy dedykowane ręcznie wykonywane, mosiężne klamki renomowanej włoskiej marki Linea Cali, dystrybuowane przez NOVET, a także osłony na zawiasy oraz okucia do systemów przesuwnych tej cenionej europejskiej marki. Klamki Linea Cali są dostępne wraz z drzwiami wewnętrznymi CAL z kolekcji Szlacheckiej, Klasycznej, Luksusowej, Infinity, Nova 3.0, Nova 3.1 oraz Nova 3.2. Ponadto oferujemy także nowoczesne klamki z ukrytymi zawiasami marki Tupai (kolekcja „Geometria”).

Dodaj komentarz

UE