drzwi cal Zamek listwowy do inteligentnych drzwi
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jak wybrać zamek do inteligentnych drzwi?

12 kwietnia 2023
Udostępnij wpis

Elektronika rozgościła się w naszym życiu na dobre. I wcale nie mam na myśli wszechobecnych smartfonów czy nowoczesnych aut i dostępnych w nich technologii. Inteligentne rozwiązania elektroniczne są coraz bardziej popularne również w budownictwie, w tym szczególnie w drzwiach zewnętrznych. Podstawą do sterowania drzwiami jest odpowiedni, „inteligentny” zamek listowy. Co to oznacza i czym może on sterować? Zapraszam do lektury!

Za co faktycznie odpowiada zamek?

Może się wydawać, że zamek ma za zadanie zamknięcie naszych drzwi „na klucz”, a co za tym idzie odpowiada za podstawowe bezpieczeństwo nasze i naszego dobytku. Ale czy aby na pewno tylko tyle? Nowoczesny zamek ma do zaoferowania swojemu właścicielowi zdecydowanie dużo więcej. Może posiadać rozwiązania doszczelniające drzwi czy służyć do sterowania urządzeniami podłączonymi do systemu inteligentnego domu. Nie znajdziecie tego jednak w produktach dostępnych od ręki w sklepach budowlanych. Jeśli chcecie mieć interdyscyplinarny, nowoczesny zamek drzwiowy, postawcie na jego wersję listwową.

 

drzwi wejściowe z szybą z obu stron

Jagienka z naświetlem bocznym

 

Zamek listwowy – co to jest?

Zamki listwowe jak sama nazwa mówi, składają się z listew. Jednej w skrzydle i drugiej w ościeżnicy, biegnących przez całą wysokość drzwi. Na części skrzydłowej (tzw. zasuwnicy) znajduje się kaseta zamka na wkładkę bębenkową (lub kasety, jeśli zamek jest na dwie wkładki) oraz co najmniej dwa haki – górny i dolny (może być ich więcej). Haki pełnią rolę antywłamaniową (zapobiegają możliwości wepchnięcia i podważenia skrzydła),. Dodatkowo doszczelniają, dzięki czemu ciepło nie ucieka z naszego przedsionka. Część ościeżnicowa (tzw. komplet ramowy) to listwa, w której znajdują się otwory na haki i rygiel zamka.

W drzwiach CAL znajdziecie w standardzie zamki listwowe renomowanego producenta Winkhaus. W wersji podstawowej, ryglowanej w całości kluczem (Standardy Termo i Komfort) oraz w wersji z automatycznym ryglowaniem haków, bez konieczności używania klucza (standardy Arctic, CPH i Presenta). Za dopłatą z kolei można wyposażyć drzwi w zamek sterowany elektrycznie. Może on być wykorzystany do ich połączenia z rozwiązaniami inteligentnego domu.

 

 

zamek listwowy m 2.1.

 

Jak wybrać zamek do smart door? Zamek listwowy elektryczny

W CAL dostępny jest nowoczesny zamek elektryczny (eAV3 Winkhaus), który podłączyć można do dowolnego urządzenia sterującego drzwiami. Od prostych rozwiązań takich jak domofony, po bardziej skomplikowane, takie jak czytniki linii papilarnych, klawiatury kodowe czy RFID. Zamek eAV3 od zwykłego, automatycznego listwowego, różni się dodatkowym napędem elektrycznym, który odciąga haki w zasuwnicy co pozwala na swobodne otwarcie drzwi za pomocą pochwytu zamontowanego po stronie zewnętrznej. Ważne jest to, że napęd nie odryglowuje drzwi zamkniętych na klucz. Klucz w przypadku naszego rozwiązania ma zawsze nadrzędną rolę nad dodatkowymi funkcjami inteligentnego otwierania. Drzwi zamkniętych kluczem, nie otworzymy ani czytnikiem, ani funkcją domofonu, ani jakimkolwiek innym urządzeniem sterującym. W przypadku niezaryglowania drzwi kluczem, są one zabezpieczone hakami, którymi steruje zamek po otrzymaniu impulsu elektrycznego. Przy zastosowaniu zamka eAV3 wymagane jest również wykonanie w skrzydle przepustu, którym wyprowadzimy ze skrzydła do ościeżnicy niezbędne okablowanie.

 

prawdziwe drzwi

 

Zamek listwowy a parametry drzwi

Nie ma wątpliwości, że zamek jest jednym z najważniejszych elementów drzwi. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie już posiadania zamka wewnętrznego, nawierzchniowego na pokrętło. Jeden punkt ryglowania? W obecnych standardach, bez dodatkowych zabezpieczeń tj. chociażby bolce antywyważeniowe to nie do pomyślenia. Dobra zasuwnica to przede wszystkim długoletnie, bezproblemowe funkcjonowanie drzwi, a także wewnętrzny spokój o bezpieczeństwo nas i naszego domu. Dobra zasuwnica to także szczelność, szczególnie ważna w domach energooszczędnych i pasywnych, a także tych bez ogrzewanego przedsionka. Zamek jest jednym z elementów, które wpływają na szczelność oraz antywłamaniowość drzwi (RC). Nie bez znaczenia będzie również dla akustyki. Znamienne jest to, że zmiana zamka może spowodować unieważnienie certyfikatów dla danego wyrobu, chyba że zostanie on zastąpiony na produkt tej samej lub lepszej klasy.

 

inteligentny zamek

 

Zamek elektryczny – nowoczesność w Twoim domu 

Najczęściej parowanymi z zamkiem elektrycznym urządzeniami są różnego rodzaju czytniki: czytnik palca, RFID, bluetooth, klawiatury kodowe czy skanery tęczówki oka. Jednak może on sterować także prostszymi instrumentami takimi jak pełniący funkcję dzienną przycisk w antabie. Rozwiązania inteligentnego domu nadal nie są najtańsze. Jednak jeśli się na nie zdecydujemy, mamy pewność, że znacząco ułatwią nam życie. Czytnik linii papilarnych czy klawiatura kodowa to nie tylko nowoczesne rozwiązania, ale także ogromne ułatwienie i wsparcie, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na wersję z aplikacją na telefon, w której możemy w czasie rzeczywistym sterować strefą wejścia do domu i mieć nad nią pełną kontrolę. Już nigdy nie będziesz martwić się zgubionym kluczem czy niewyłączonym żelazkiem – po prostu otworzysz drzwi z poziomu swojego smartfona.

Drzwi mogą być dla użytkowników „inteligentnego domu” ważnym źródłem informacji. Czujniki rygla informują, czy haki zasuwnicy są na swoim miejscu zapewniając pełną szczelność i bezpieczeństwo. Czujnik rygla poinformuje, o tym, że drzwi są zamknięte na klucz i domownicy mogą spać spokojnie. Najprostszy z czujników, kontaktron wzbudzi alarm w przypadku otwarcia drzwi przez osoby postronne. Najbardziej zaawansowane skanery biometryczne dają pełną kontrolę dostępu. I nie chodzi tylko o historię zdarzeń, czyli kto i o której godzinie otwierał zamek, ale pozwala uruchomić scenariusze domu inteligentnego zależnie od tego, kto i którym palcem otworzył drzwi.

Zaciekawiona/y? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj nasz wpis o inteligentnych rozwiązaniach w stolarce: https://www.drzwi-cal.pl/blog/inteligentne-rozwiazania-w-pytaniach-i-odpowiedziach/).

 

zamek listwowy

Pamiętaj, że nawet jeśli teraz przekraczają one Twój budżet, ale widzisz dla nich miejsce w przyszłości, wybierz do swoich drzwi zamek elektryczny. Wymiana zwykłego zamka na elektryczny nie jest sprawą prostą, a wręcz może okazać się nie możliwa. Jeśli zamek już będzie wstawiony, wystarczy w przyszłości zamontować na ścianie dowolne urządzenie sterujące i połączyć z zasuwnicą. Montując w drzwiach zamek elektryczny nic nie tracisz, a zostawiasz sobie otwartą furtkę na przyszłość.

Dodaj komentarz

UE