drzwi cal Kiedy montować drzwi?
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Kiedy montować w domu drzwi zewnętrzne, a kiedy wewnętrzne?

4 maja 2023
Udostępnij wpis

Zastanawiasz się, na jakim etapie budowy montować drzwi drewniane? Wbrew pozorom później niż podają niektóre poradniki i fachowcy. Kiedy osadzić w murze drzwi wewnętrzne, a kiedy zewnętrzne? I dlaczego nie warto się z tym spieszyć?

W którym momencie należy montować drzwi? Drewno na budowie

Wybierając drewniane drzwi trzeba być świadomym, że drewno jest z natury materiałem higroskopijnym. Oznacza to, że ma zdolność do pochłania pary wodnej z powietrza (co powoduje jego pęcznienie – zwiększanie wymiarów) i jej oddawania (co powoduje jego kurczenie – zmniejszanie wymiarów). W trakcie normalnego użytkowania drzwi ich higroskopijność nie jest żadnym problemem. Wykonane zgodnie ze sztuka stolarską i zabezpieczone profesjonalnym lakierem świetnie sprawują się przez naprawdę długie lata. Dopiero w  wyjątkowych warunkach, a takimi jest właśnie budowa domu, może to spowodować problemy. W szczególności mamy na myśli spaczenie (wykrzywienie) skrzydła, które będzie m.in. utrudniało jego otwieranie i zamykanie się. W trakcie budowy i remontu wykonujemy tak zwane prace mokre, które powodują zwiększenie ilości pary wodnej w powietrzu i mogą mieć wpływ na stabilność wymiarową drewna. Dlatego bardzo ważne jest, aby drzwi wstawić w odpowiednim momencie harmonogramu prac budowlanych, czyli po zakończeniu mokrych prac budowlanych.

Kiedy montować drewniane drzwi zewnętrzne?

 

drzwi zewnętrzne Eric

 

Przyjęło się powszechnie, zupełnie niesłusznie, że drzwi wejściowe należy zamontować zaraz po wzniesieniu ścian i pokryciu dachu. Uważa się, że jak tylko uzyska się stan surowy, należy natychmiast zamontować stolarkę drzwiową i okna. Taka presja w przypadku drzwi drewnianych może rodzić jednak wiele problemów. Stolarkę drewnianą należy bezwzględnie wstawiać po wykonaniu wszystkich prac mokrych w budynku, czyli między innymi tynkowaniu ścian czy wylaniu posadzek. Prace te muszą być nie tylko wykonane, ale także doprowadzone do stanu suchego. Unikniemy dzięki temu przykrej niespodzianki w postaci spuchniętych czy wypaczonych skrzydeł.

Pamiętajmy także, że w okresie budowy przez dom przewija się wiele ekip budowlanych i remontowych, które mogą uszkodzić nowo zamontowane, nietanie często drzwi. Oczywiście można je na czas budowy zabezpieczyć, jednak owijanie drzwi folią nie jest najlepszym pomysłem. Bez należytej wentylacji drzwi zaparzą się, a skraplająca się woda wniknie do środka, co również w skrajnych przypadkach może prowadzić do m.in. uszkodzenia powłoki malarskiej.

 

drzwi zewnętrznę albury

 

Jak zabezpieczyć otwory drzwiowe na czas robót budowlanych?

A co, jeśli ekipa budowlana naciska, aby zamknąć stan surowy? Istnieją alternatywne rozwiązania tymczasowe. Otwory drzwiowe możesz zabezpieczyć za pomocą płyt OSB, desek lub innych tanich materiałów. Ich zniszczenie czy zachlapanie nie spowoduje strat finansowych. Na czas wykańczania fasady możesz też kupić najtańsze drzwi metalowe z supermarketu lub wykorzystać zdemontowane stare drzwi zakupione na platformie internetowej, aby tylko zabezpieczyć budowę. Kiedy ukończysz elewację, dopiero wtedy jest czas, aby montować finalne drzwi zewnętrzne w nowym domu.

 

tymczasowe drzwi na budowę jak zabezpieczyć wejście na czas budowy

 

Montaż drewnianych drzwi wewnętrznych – kiedy montować drzwi?

W przypadku stolarki wewnętrznej zasady są identyczne jak w przypadku zewnętrznej. Tutaj również wszystkie mokre prace budowlane powinny być zakończone. Tynkowanie, malowanie ścian, glazury, a także posadzki powinny być zrobione „na gotowo”. Wątpliwości może budzić malowanie ścian. Ściany najlepiej pomalować przed montażem drzwi. Chociaż jest to kwestia wyboru klienta. Niektórzy ostatnie szlify robią już po zamontowaniu stolarki wewnętrznej z obawy o zabrudzenia i zadrapania ścian podczas prac. Jednak zdecydowana większość inwestorów wykańcza pomieszczenie przed montażem i jest to jak najbardziej prawidłowe.

 

drzwi wewnętrzne

 

Osadzenie drzwi w murze – samodzielnie czy fachowo?

Każdy odpowiedzialny producent drzwi podkreśla, że nawet jeśli zamontujemy drzwi na odpowiednim etapie inwestycji, możemy nie uniknąć przykrych niespodzianek po drodze, jeśli zamontujemy je nieprawidłowo. Profesjonalny montaż drzwi to niemały koszt w całej inwestycji, stąd (zwłaszcza przy drzwiach wewnętrznych) może kusić nas samodzielne podjęcie się tego przedsięwzięcia. W Internecie znajdziemy mnóstwo filmików instruktażowych jak samemu zamontować drzwi. Pamiętaj, że nie jest to wcale takie proste jak się wydaje, a zepsuty montaż potrafi narobić naprawdę dużych kłopotów (ciężkie zamykanie i obcieranie skrzydeł o ościeżnicę czy nieszczelność to tylko wierzchołek góry lodowej) i może być trudny, bądź wręcz niemożliwy do poprawienia.

Zamknij swoją inwestycję z sukcesem! Zamontuj drzwi po zakończeniu prac mokrych oraz osuszeniu ścian i posadzek i zleć montaż profesjonalnej grupie monterskiej. A potem ciesz się dobrze funkcjonującymi i pięknymi drzwiami przez długie lata.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwych drzwi

Dodaj komentarz

UE