drzwi cal Kredyt ekologiczny - warto być EKO z dofinansowaniem! - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Kredyt ekologiczny – warto być EKO z dofinansowaniem!

15 czerwca 2023
Udostępnij wpis

W dzisiejszych czasach, kiedy troska o środowisko naturalne staje się coraz bardziej istotna, wiele osób poszukuje sposobów, aby inwestować swoje pieniądze w sposób odpowiedzialny i ekologiczny. W odpowiedzi na tę potrzebę, instytucje finansowe wprowadzają coraz więcej instrumentów, które umożliwiają inwestycje ekologiczne dla odbiorców prywatnych. Jednym z takich rozwiązań jest kredyt ekologiczny hipoteczny, który nie tylko pomaga w realizacji marzeń o własnym domu, ale również wspiera projekty o zrównoważonym charakterze. W tym wpisie blogowym przyjrzymy się bliżej temu instrumentowi finansowemu oraz innym możliwościom inwestycji, które przynoszą korzyści zarówno dla inwestorów, jak i dla środowiska naturalnego.

Czym jest kredyt ekologiczny – dlaczego warto być EKO?

Ekologiczny kredyt hipoteczny to rodzaj kredytu hipotecznego oferowany przez niektóre banki. Ma na celu zachęcenie do zakupu lub budowy nieruchomości o niskim wpływie na środowisko.

Taki kredyt może być dostępny dla osób, które chcą kupić lub zbudować dom energooszczędny, posiadający instalacje związane z energią odnawialną. Udzielenie kredytu ekologicznego możliwe jest także dla tych, którzy chcą przeprowadzić modernizację swojego obecnego domu w celu poprawy jego efektywności energetycznej. Warunki takiego kredytu mogą się różnić w zależności od banku, ale zwykle oferuje on niższe oprocentowanie i korzystniejsze warunki spłaty niż zwykły kredyt hipoteczny.

Ekologiczne kredyty są coraz bardziej popularne, ponieważ coraz więcej osób zwraca uwagę na wpływ swojego stylu życia na środowisko i chce wdrożyć rozwiązania zmniejszające negatywny wpływ na naszą planetę.

Dodatkowo Eko Kredyty są tańsze niż standardowe. Pozyskanie kredytu ekologicznego to średnio o co najmniej 10% na całym koszcie kredytu (lepsze oprocentowanie kredytu). Dom energooszczędny to lepsza zdolność kredytowa domowników na przyszłość (tańsze koszty utrzymania). W przyszłości taki budynek będzie też zwyczajnie więcej wart, więc jest lepszym zabezpieczeniem nie tylko interesów własnych, ale i kredytującego banku. Dlatego wniosek o kredyt ekologiczny złożysz nie tylko do banku komercyjnego, ale też często w banku spółdzielczym.

Warto pamiętać, że zielone kredyty hipoteczne są dostępne tylko w wybranych bankach, więc przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu takiego kredytu warto dokładnie przeanalizować oferty różnych instytucji finansowych, np. całkowity koszt, sposób i warunki rozpatrywania czy oceny wniosku, okres kredytowania czy jaka jest dostępna całkowita kwota kredytu.

Ważne jest także upewnienie się, że nieruchomość spełnia wymagane kryteria ekologiczne, aby kwalifikować się do otrzymania takiego kredytu. Poniżej wyjaśnienie o jakie wymagania chodzi. Mowa tutaj o wskaźniku EP.

 

Wskaźnik EP- dlaczego jest to tak ważne

Wskaźnik EP to wskaźnik energochłonności budynku, który mierzy zużycie energii na ogrzewanie oraz wentylację w stosunku do powierzchni użytkowej budynku w ciągu jednego roku. Skrót EP pochodzi od słów „Energy Performance” i jest stosowany w odniesieniu do różnych typów budynków.

Wskaźnik EP jest wykorzystywany jako jedna z miar efektywności energetycznej budynku. Jego wartość jest wyrażana w kilowatogodzinach na metr kwadratowy (kWh/m2) rocznie. Im niższa wartość wskaźnika EP, tym bardziej energooszczędny jest budynek.

Wskaźnik EP może być wykorzystywany do porównywania zużycia energii różnych budynków. Może służyć także jako kryterium wyboru dla ekologicznych kredytów hipotecznych lub innych programów finansowych związanych z efektywnością energetyczną.

Dla banku jest to najważniejsza rzecz, żeby móc określić czy klient może otrzymać EKO Kredyt. W zależności od oferty banku to ten wskaźnik musi mieścić się pomiędzy 50 kWh/(m2), a 70 kWh/(m2) rocznie. Mowa tutaj o domu jednorodzinnym i mieszkaniu w bloku. Certyfikowane komponenty do domów energooszczędnych znajdziesz w międzynarodowej bazie prowadzonej przez niemiecki Instytut Domów Pasywnych (badania drzwi CAL).

Planując budowę domu i chcąc skorzystać z preferencyjnej oferty ekologicznego kredytu należy zmieścić się we wskaźniku do 65 kWh/(m2*rok). Jeżeli natomiast kupujemy mieszkanie od Dewelopera to warto jest zwrócić uwagę czy wskaźnik EP nie przekracza 70 kWh/(m2*rok).

Co można sfinansować kredytem ekologicznym?

Inwestycje ekologiczne możliwe do sfinansowania w ramach kredytu ekologicznego to nie tylko zakup domu. Cele ekologiczne są przecież szersze. Dlatego niektóre banki oferują specjalne programy ekologiczne. Obejmują one nie tylko kredyty hipoteczne, ale także kredyty konsumenckie na zakup pomp ciepła czy instalacji fotowoltaicznych. Takie programy mogą mieć także dodatkowe korzyści, takie jak programy punktowe, które zachęcają do korzystania z ekologicznych rozwiązań, oferty partnerskie z firmami zajmującymi się energią odnawialną czy bezpłatne konsultacje ekologiczne dla klientów banku.

Dodatkowo warto dodać, że w Polsce dostępne są Rządowe Programy, które również wspierają rozwiązania ekologiczne. Takim programem jest między innymi Program Czyste Powietrze. Dzięki temu programowi możemy skorzystać z dofinansowania do kompleksowej termomodernizacji budynków, a także wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.

W ofercie CAL znajdziesz drzwi prawdziwie energooszczędne lub pasywne certyfikowane w niemieckim Passivehaus Institute w Darmstadt. Wszystkie spełniają wyśrubowane parametry takich programów jak chociażby Czyste Powietrze, mając współczynnik przenikalności cieplnej znacznie poniżej 1,3 W/m2K. Dobrych wyborów.

 

Tekst:

Paweł Kowalewski, ekspert finansowy

Serce Finansów

 

Dodaj komentarz

UE