Kominek w domu – jak wkomponować go w wystrój?
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Kominek w domu – jak wkomponować go w wystrój?

11 lutego 2021
Udostępnij wpis

Podsumowanie: z artykułu dowiesz się jakie rodzaje kominków są dostępne na rynku oraz co je wyróżnia.

Któż z nas nie marzy o przyjemnym wieczorze z książką lub filmem, w przytulnym salonie oświetlonym łuną ciepłego światła, płynącego z domowego ogniska jakim jest kominek? Do tego wygodny fotel, puszysty koc, kubek gorącej czekolady lub kieliszek wina – ideał odpoczynku w zgodzie z duńską filozofią hygge. Jak wybrać kominek, który zapewni nam ciepło i przytulny klimat w domu?

Jak wybrać kominek do domu? (A może kominek narożny?)

Rynek oferuje nam bardzo duży wybór kominków – od klasycznych montowanych przy ścianie, przez kominki narożne, po designerskie wolnostojące, popularnie zwane kozami. Do wyboru mamy również źródło energii dla naszego paleniska – drewno, pellet, prąd, gaz, a może biopaliwo? Jak wśród tak bogatej oferty znaleźć ten wymarzony, klimatyczny kominek? Najłatwiej metodą eliminacji, zaczynając od podjęcia decyzji jaką funkcję ma on pełnić – być tylko dekoracją, ogrzewać wodę, a może być dodatkowym źródłem ciepła w domu? Ta decyzja znacząco ograniczy nasz wybór, ponieważ zdeterminuje nam konkretny rodzaj paliwa, np. biokominki mogą pełnić funkcję dekoracyjną i dogrzewania pomieszczenia w którym się znajdują, ale mają zbyt małą moc grzewczą by być głównym źródłem ogrzewania domu. Warto również zastanowić się nad wygodą i komfortem użytkowania – jeśli nie chcemy martwić się dokładaniem drewna, popiołem i dymem, warto postawić na kominek elektryczny, który podłączamy do prądu i korzystamy z ciepła i miłej atmosfery bez żadnych dodatkowych czynności.

Wybierz swoje drzwi wewnętrzne!

Kominek narożny, a może wolnostojący?

Tradycyjny stojący przy ścianie kominek w salonie to wciąż bardzo częsty wybór. Co jednak zrobić, gdybyśmy chcieli podziwiać płonący ogień nie tylko w salonie, ale także podczas kolacji w jadalni? Problem ten idealnie rozwiąże kominek narożny, który montowany jest w rogu, na granicy dwóch pomieszczeń. Jest on efektowaną alternatywą dla tradycyjnego kominka, umożliwiającą podziwianie płomieni z kilku stron. Kominek narożny zazwyczaj łączy pomieszczenia o różnym przeznaczeniu, dlatego jego obudowa powinna pasować do stylu obu pomieszczeń. Dzięki szerokiemu wyborowi wykończeń kominków narożnych nie powinniśmy mieć żadnego problemu z jego dopasowaniem. Do wyboru mamy klasycznie otynkowaną obudowę, pomalowaną farbą w kolorach pomieszczeń, a także takie materiały wykończeniowe jak cegła, kamień, metal czy drewno.

Jeśli na etapie budowy nie zaplanowaliśmy kominka, a nie chcemy kompletnie przebudowywać pomieszczenia, idealnym rozwiązaniem jest kominek wolnostojący, czyli popularna koza. Możemy postawić go gdziekolwiek, oby była możliwość podłączenia do kanału kominowego. Kominek wolnostojący nie tylko efektywnie ogrzewa, ale jest również niezaprzeczalną ozdobą domu. Do wyboru mamy kominki nowoczesne – proste w formie, wykonane z połączenia szkła i metalu, stylizowane i bogato zdobione z żeliwa, a nawet w obudowie z klasycznych kafli piecowych.

Jak dobrać kominek do stylu pomieszczenia?

Wybierz swoje drzwi wewnętrzne

Pokój, w którym znajduje się domowe ognisko, jest zazwyczaj miejscem wypoczynkowym i reprezentacyjnym. Dlatego warto zadbać o dopasowanie obudowy i wyglądu kominka do stylu pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Kominek kojarzy się przede wszystkim z popularnym ze względu na przytulność i filozofię hygge stylem skandynawskim. Styl skandynawski to prostota, funkcjonalność, jasne i pastelowe kolory. Do salonu w tym stylu idealnie będzie pasował kominek z obudową z pomalowanej na biało cegły lub z klasycznych kafli piecowych. Więcej o stylu skandynawskim i filozofii hygge dowiesz się z naszego bloga. Innym ultra popularnym stylem wnętrzarskim jest styl industrialny, zwany loftowym – tutaj idealnie wpisze się nowoczesny kominek z obudową z surowej cegły lub drewna, a także wolnostojąca koza w czarnej, metalowo-szklanej obudowie. O stylu loftowym również przeczytacie na naszym blogu. Klimatyczny kominek z oprawą z ciemnego drewna i dodatkiem elementów kutych będzie się z kolei idealnie komponował we wnętrzach w stylu kolonialnym oraz retro, natomiast otynkowany i pomalowany na biało w stylu marynistycznym i prowansalskim. Wybór kominków na rynku jest tak duży, że bez problemu da się go wkomponować w każdą przestrzeń.

Wybierz swoje drzwi wewnętrzne!

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE