drzwi cal Jak wybrać okna na lata? Dobre drewno, PVC, a może aluminium?
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jak wybrać okna na lata?

26 lutego 2021
Udostępnij wpis

Podsumowanie: Artykuł prezentuje zalety wyboru drewna na tle innych materiałów. Omawia podstawowe parametry techniczne, które określają właściwość okien oraz rozwiązania smart. Pomaga dopasować drzwi do okien.

Budujesz lub remontujesz dom i zastanawiasz się jakie okna wybrać, by po latach nie żałować? Nie wiesz z jakiego materiału profile są najlepsze, a słuchając o współczynnikach i technikaliach czujesz się nieswojo? Dziś pokrótce rozjaśnimy Ci te kwestie i ułatwimy dokonanie zakupu okien na lata.

Jakie okna wybrać – PVC, aluminiowe czy drewniane?

Profile okienne produkowane są głównie z trzech materiałów: aluminium, drewna i PVC, czyli plastiku. Jakie okna wybrać do domu, aby za parę lat móc powiedzieć, że dokonaliśmy dobrego, przemyślanego wyboru? Robiąc rozeznanie na rynku często sugerujemy się ceną produktu. Idąc tym tropem najtańsze są okna z PVC. Aluminium i drewno to rozwiązania droższe, ale taż dające więcej możliwości. Jeśli marzymy o modnych, wielkoformatowych oknach to PVC nie jest najlepszym wyborem ze względu na niską stabilność. Największe i najwytrzymalsze przeszklenia uzyskamy przy zastosowaniu profili aluminiowych i drewnianych, bądź ich hybrydy w postaci drewnianych okien z nakładką aluminiową. Zaletą drewna jest również możliwość uzyskania nietypowych kształtów, tj. łuki czy koła, z kolei dodatek nakładki aluminiowej zniweluje wpływ wilgoci na drewnianą ramę. Więcej o oknach drewnianych dowiecie się z naszego podcastu. Zdecydowałeś się na PVC? Jakie okna PVC wybrać i na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na ilość komór, które odpowiadają za właściwości termiczne i wytrzymałościowe okna. Za optimum uważa się 4-5 komór.

Jakie okna wybrać do domu szukając ciepła, ciszy i bezpieczeństwa?

Budowa domu

Parametry techniczne są równie ważne jak materiał, z którego wykonane są okna. Szczególną uwagę należy zwrócić na izolacyjność termiczną i akustyczną okien oraz ich antywłamaniowość. Wszystkie te parametry powinny być potwierdzone sprawozdaniem z badań w niezależnym, certyfikowanym laboratorium. Odkąd ocieplenie klimatu stało się powszechnie znanym faktem coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z konieczności oszczędzania ciepła i energii. Stąd okna i drzwi podlegają rygorystycznym normom dotyczącym przepuszczalności ciepła. Od tego roku współczynnik przenikania ciepła dla okien to 0,9 W/m²K (w 2014 roku było to aż 1,7/1,8 W/m²K). Im niższy współczynnik, tym mniej ciepła ucieka z naszego domu, a my mamy niższe rachunki za ogrzewanie. Mieszkając przy ruchliwej ulicy warto z kolei zainwestować w okna o izolacyjności akustycznej 40 dB, które poprawią komfort akustyczny mieszkańców i zapewnią przyjemną ciszę, potrzebną zwłaszcza dla osób pracujących w systemie home office. Kolejnym parametrem jest antywłamaniowość. Czy wiecie, że okna są jedną z najczęściej wybieranych dróg przez włamywaczy? Dlatego powinny być wyposażone w okucia antywłamaniowe. Dobrze by było, gdyby posiadały również potwierdzoną badaniami klasę odporności na włamanie minimum na poziomie RC2.

Oprócz właściwości technicznych ważny jest również design okien, i nie mamy tu na myśli ich wielkości czy kształtu. Okna muszą być zgrane kolorystycznie z drzwiami wejściowymi, a także ogrodzeniem, bramą garażową, a często także takimi detalami jak rynny, dachówki czy podsufitka. Mamy wtedy pewność, że nasz dom będzie estetyczny i spójny kolorystycznie. O dopasowaniu okien, drzwi i bram również dowiecie się więcej z naszego podcastu.

Okna niezwykłe, czyli akcesoria dodatkowe i smart windows

drzwi zewnętrzne drewniane

Okna nie muszą być tylko portalami, przez które widać świat. Mogą zapewniać w domu przyjazny mikroklimat i dbać o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Można tego dokonać dzięki okuciom umożliwiającym mikrowentylację, czyli minimalne rozszczelnienie okna. Rozwiązanie to jest bardzo szeroko stosowane, a u niektórych producentów jest wręcz standardem. Jest to najprostszy sposób na pozbycie się nadmiaru wilgoci z pomieszczeń i zapobiegnięcie skraplaniu się wody. Kolejnym rozwiązaniem, często stosowanym w łazienkach są nawiewniki, czyli urządzenia montowane na górze okna, które pozwalają na ciągłą wymianę powietrza bez konieczności pamiętania o rozwarciu okna. Przydatną funkcją jest również stopniowanie uchyłu skrzydła, które pozwala na kilkustopniowe regulowanie odchylenia skrzydła od ramy, dzięki czemu sterujemy wymianą powietrza, a dzięki specjalnej konstrukcji okuć zapobiegamy przypadkowemu zatrzaśnięciu się okna.

Nowoczesne okna to okna smart, które wpisują się w trend inteligentnych domów. Standardem stają się okna sterowane pilotem lub też zdalnie poprzez aplikację mobilną, dzięki czemu zawsze jesteśmy pewni czy przed wyjazdem zamknęliśmy wszystkie okna, a przy dłuższej nieobecności możemy przewietrzyć pomieszczenia, aby po powrocie z wakacji nie czuć nieprzyjemnego zaduchu. Okna mogą być również połączone z systemem alarmowym, a także być sterowane automatycznie. Co to znaczy? Nasze okna mogą samodzielnie zamykać się, gdy zacznie padać deszcze lub regulować mikroklimat w pomieszczeniu dzięki czujnikom wilgoci i temperatury.

Kupując okna powinniśmy zawsze pamiętać, że nie wymieniamy ich co roku. Dlatego warto zainwestować więcej i mieć pewność, że wybrany produkt będzie naszym oknem na świat przez kilka lub nawet kilkanaście lat. A mając na uwadze, że jesteśmy coraz bardziej zabiegani i rozproszeni szczególnie wziąć pod uwagę zakup smart okien.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

 

Dodaj komentarz

UE