Kryteria doboru progu do drzwi wejściowych - sprawdź je!
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Kryteria doboru progu do drzwi wejściowych

17 maja 2021
Udostępnij wpis

Podsumowanie: Artykuł omawia zalety dobrze dobranego progu. Wskazuje na właściwy próg dla drzwi zewnętrznych. Określa dopuszczalne normy wysokości progu. Odpowiada na pytania - czy warto zainwestować w ciepły montaż oraz termiczną osłonę podproża.

Drzwi zewnętrzne to produkt składający się z trzech podstawowych elementów: skrzydła, ościeżnicy i progu. Każdy z tych elementów ma wpływ na termoizolacyjność drzwi, jednak szczególnie ważną rolę w tej kwestii odgrywa próg. Jaki powinien być dobry próg aby drzwi były szczelne, a przedsionek ciepły?

Próg do drzwi – klucz do ciepłego przedsionka

Przeglądając oferty producentów drzwi zewnętrznych mamy do wyboru konstrukcję drzwi, ich kolor, design skrzydła, rodzaj szklenia czy okucia. Jednak nie każdy producent pozwala nam wybrać próg do drzwi. Jedną z najważniejszych funkcji progu jest izolacja termiczna i przeciwdziałanie powstawaniu mostków termicznych. Dlatego warto przed zakupem sprawdzić jaki próg do drzwi oferuje dany producent. Dobry jakościowo próg zabezpiecza między innymi przed ucieczką ciepła z wnętrza oraz wdzieraniem się zimnego powietrza z zewnątrz. To gwarantuje nam ciepły przedsionek bez konieczności jego dodatkowego dogrzewania. Właściwy próg ma również wpływ na izolację akustyczną drzwi. Aby spełniał wszystkie swoje funkcje przez długie lata musi być niezawodny, wytrzymały i stabilnie osadzony. Zwłaszcza jeśli jesteśmy aktywni, a nasz dom charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu.

drzwi zewnętrzne drewniane

Jaki próg do drzwi wejściowych drewnianych?

Drewniane drzwi wejściowe zazwyczaj mają drewniany próg – tego typu stwierdzenie przeczytacie na wielu blogach internetowych. Nie jest ono jednak prawdą i wprowadza w błąd. Czołowi producenci drewnianych drzwi zewnętrznych jako standard stosują zazwyczaj progi aluminiowe. Drewniane progi natomiast są jako opcja za dopłatą lub są dedykowane do starszych, bardziej klasycznych kolekcji.  Dlaczego standardem jest próg aluminiowy, a nie dopasowany materiałem próg drewniany? Ciepły próg aluminiowy nie tylko zabezpiecza przed powstawaniem mostków termicznych i przemarzaniem. Jest również trwały, stabilny i nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Z kolei próg drewniany nie jest odporny na długotrwałe zawilgocenie, wymaga okresowej pielęgnacji i konserwacji takiej jak chociażby odnowienie powłoki lakierniczej, a po latach eksploatacji może nawet wymagać wymiany na nowy. Współczesne progi drzwiowe do budynków mieszkalnych muszą być również wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi. Te określają przede wszystkim dopuszczalną wysokość progu, która nie może przekroczyć 20 mm.

Zgrany duet – ciepły próg i ciepły montaż

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o ciepłym montażu ościeżnicy drzwiowej przy pomocy taśm termoizolacyjnych, które odpowiadają za prawidłowe odprowadzanie wilgoci. Wybierając sposób montażu drzwi warto również zainwestować w ciepły montaż progu drzwiowego. Na czym taki montaż polega i dlaczego warto w niego zainwestować?

Ciepły montaż progu polega na zastosowaniu termicznego progu, który posiada wypełnione powietrzem komory stanowiące izolację termiczną ponad poziomem posadzki. Jednak, aby taki próg spełniał swoje zadanie, a więc skutecznie chronił nasz przedsionek przed chłodem, powinien być zamontowany nie bezpośrednio na posadzce, ale na warstwie ocieplenia umieszczonej w specjalnie przygotowanym kanale. Ociepleniem tym jest zazwyczaj purenit – materiał odporny na działanie wilgoci, sztywny, stabilny, a przede wszystkim posiadający doskonałe właściwości termoizolacyjne. Ciepły montaż przeprowadzony przez fachowców to dopłata rzędu kilkuset złotych, przyjemnie ciepły przedsionek i spokój na długie lata. Jego brak lub złe wykonanie to wyższe koszty za ogrzewanie, a także możliwość zniszczenia drzwi i ich kosztownej naprawy, której gwarancja może nie obejmować.

Innowacja CAL – Termiczna Osłona Podproża

Niektórzy producenci wyprzedzili trendy i wprowadzili własne, innowacyjne rozwiązania w kwestii ciepłego montażu. Taką firmą jest między innymi CAL Prawdziwe drzwi, która w 2013 roku opatentowała nowatorskie rozwiązanie – Termiczną Osłonę Podproża. Jest to kilkuelementowy, prosty w montażu i efektywny w działaniu zestaw przeznaczony do drzwi CAL. Konstrukcja Termicznej Osłony Podproża polega na spięciu z progiem dwóch poszerzeń, hydroizolacji oraz specjalnie nafrezowanego bloku z twardego polistyrenu spienionego. Powinien być on posadowiony na wypoziomowanej podwalinie z purenitu lub innego wytrzymałego i termoizolacyjnego materiału. Konstruktorom zależało przede wszystkim na funkcjonalności rozwiązania, łatwym montażu oraz maksymalnej izolacji termicznej – podproże sięga poniżej poziomu betonowej posadzki, dzięki czemu eliminuje mostki termiczne. Więcej o tym innowacyjnym, wyjątkowym na rynku stolarki rozwiązaniu przeczytacie tutaj.

próg do drzwi

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE