Wnętrze z Anglii – jak urządzić salon w stylu angielskim? - Drzwi CAL
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Wnętrze z Anglii – jak urządzić salon w stylu angielskim?

28 grudnia 2020
Udostępnij wpis

Wielka Brytania oprócz funta, rodziny królewskiej z królową Elżbietą II na czele czy deszczową pogodą, wielu osobom kojarzy się również z charakterystycznymi, eleganckimi wnętrzami oraz przytulnymi dodatkami. Wnętrza w angielskim stylu uwielbiają architekci w całej Europie. Jak przenieść ten gustowny, klimatyczny styl do swojego salonu?

Styl angielski w pigułce

Angielski styl wnętrza ma wiele twarzy. Z jednej strony są to jasne, kameralne wnętrza w wiejskim klimacie. Z drugiej strony są pomieszczenia w kolonialnym stylu z masywnymi, drewnianymi, bogato zdobionymi meblami i ciemne, stonowane kolory. Jakie są cechy wspólne dla obu tych odmian stylu angielskiego? Wnętrza muszą być przede wszystkim gustowne i eleganckie, a jednocześnie przytulne, ciepłe i klimatyczne. Efekt ten uzyskać można dzięki wygodnym, stylizowanym meblom (główną rolę odgrywa tu kanapa, która jest must have w salonie), a także bibelotom tj. lampy, wazony czy figurki, których nie może zabraknąć w salonie w angielskim stylu.

Jak urządzić salon w stylu angielskim?

Styl angielski oprócz elegancji charakteryzuje się również wykończeniem materiałami wysokiej jakości i przedmiotami wykonanymi ze szlachetnych materiałów tj. drewno egzotyczne. Tutaj nie ma miejsca na tanie meble z cienkiej płyty wiórowej czy dodatki z chińskiego sklepu. Wszystko musi być wykonane w dobrym guście i z dobrych jakościowo, solidnych materiałów. W salonie prym wiedzie kominek – może być ten klasyczny, w którym palimy drewnem lub nowoczesny elektryczny. Przy nim powinien stać wygodny, tapicerowany fotel z puszystą poduchą pod plecy. Mile widziany będzie również dopasowany podnóżek. Cechą charakterystyczną dla wnętrz w stylu angielskim są kasetony naścienne. Nie mają one jednak nic wspólnego z popularną kiedyś w Polsce drewnianą boazerią. Kasetony w angielskim wnętrzu to najczęściej jednokolorowe, białe lub wykonane z ciemnego drewna panele z subtelnymi, rzeźbionymi ramkami. Powyżej ścianę można pomalować lub też obłożyć wzorzystą tapetą, najlepiej w delikatny kwiatowy wzór. Wersje kolorystyczne dla salonu w stylu angielskim są dwie: połączenie bieli i jasnych pasteli tj. róż, zieleń, odcienie niebieskiego lub brązy z dodatkiem ciemnej zieleni i bordo. Nie powinno się łączyć ze sobą tych dwóch zestawień kolorystycznych.

Meble do salonu w stylu angielskim

Styl angielski charakteryzuje się przede wszystkim wygodnymi, stylizowanymi meblami. Są one wykonane z drewna, często egzotycznego, i zazwyczaj posiadają rzeźbione elementy tj. podłokietniki czy nóżki. Najważniejszym meblem w salonie w stylu angielskim jest kanapa. Musi być wygodna, tapicerowana i stać w widocznym miejscu. Może być w jednolitym kolorze lub w przytulnej wersji w kwiatowe wzory lub delikatną kratkę. Na kanapie koniecznie muszą znaleźć się poduchy w dużej ilości, a obok niej stolik kawowy, najlepiej również drewniany lub z detalami wykonanymi z drewna. Elementem który może się znaleźć w salonie w stylu angielskim, ale nie musi, jest biblioteczka. Regały powinny pasować kolorem do innych mebli w pomieszczeniu i sięgać od podłogi, aż do sufitu. Meble w angielskim stylu najczęściej są wykonane z ciemnego drewna lub są pomalowane na biało.

Styl angielski – niezbędne bibeloty!

W angielskim stylu wnętrza nie może zabraknąć ozdób i dodatków. To one w dużej mierze odpowiadają za przytulny i emanujący ciepłem klimat salonu. Co więc powinno się znaleźć w angielskim wnętrzu? Przede wszystkim poduszki i pledy na kanapach, żywe kwiaty w wazonach, wzorzyste, grube dywany i długie, sięgające podłogi zasłony w oknach. Można pokusić się również o porcelanowe figurki, ważne jednak by nie przesadzić z ich ilością. Obowiązkowe są lampy – stojące lub wiszące, z ozdobnymi abażurami, które wieczorami subtelnie doświetlą ocieplony kominkiem salon, wprowadzając klimat spokoju i relaksu. Żyrandol z kolei powinien być duży i zdobiony kryształkami. Na suficie wokół niego można pokusić się o rozpoznawalny element stylu angielskiego jakim jest wypukła sztukateria. Warto również zadbać o element wystroju jakim są drzwi. Drzwi w stylu angielskim powinny być drewniane, dopasowane kolorem i zdobione np. delikatnymi, profilowanymi ramkami.

Urządzenie salonu lub domu w stylu angielskim nie jest wymagające. Znalezienie na rynku mebli i dodatków nie powinno stanowić problemu. Trzeba pamiętać, że nie powinny być to tanie, jednoroczne meble marketowe. Jeśli nie mamy funduszy na meble z drewna, warto pokusić się o ich tańszą, ale równie dobrze wyglądającą wersję fornirowaną. Ze względu na różnorodność stylu angielskiego podczas aranżacji ważny jest umiar – postawmy na jedną jego wersję: jasną lub ciemną i nie przesadźmy z ilością faktur, ozdób i dodatków. Dobrej jakości materiały i umiar są gwarantem sukcesu przy urządzaniu wnętrza rodem z Anglii.  

Zdecyduj się na salon w stylu angielskim i dobierz do niego drzwi marki CAL!

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE