Aranżacja drzwi zewnętrznych do stylu elewacji - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Aranżacja drzwi zewnętrznych do stylu elewacji

29 czerwca 2020
Udostępnij wpis

Zobacz najlepsze aranżacje z drzwiami zewnętrznymi. Dowiedz się, jaki kolor drzwi wejściowych sprawdzi się w Twoim domu. Sprawdź, jakie możliwości daje paleta RAL oraz piękne okleiny. Poznaj korzyści szlachetnego materiału, jakim jest drewno i zalety, jakie daje drewniana stolarka drzwiowa.

Zanim wybierzesz wygląd drzwi

Drzwi zewnętrzne do domu mają kilka zadań do spełnienia. Po pierwsze mają zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Jest to możliwe dzięki mocnej konstrukcji, solidnym zamkom oraz innym rozwiązaniom takim jak wręg francuski (antywyważeniowy). Dzięki temu drzwi zewnętrzne stają się antywłamaniowe.

Druga kwestia to ciepło, czyli parametry termoizolacyjne. Ciepłe drzwi zewnętrze muszą mieć odpowiednio niski współczynnik przenikania ciepła, być dobrze zamontowane i zapobiegać stratom energii cieplnej na całym swoim obwodzie, a zwłaszcza pod progiem. Osiągnięcie dobrych parametrów termoizolacyjnych jest możliwe dzięki solidnej warstwie ocieplenia, które umieszcza się w skrzydle, jak i ciepłej ościeżnicy. Również sam materiał, z którego wyprodukowano drzwi, ma kolosalne znaczenie dla ich możliwości trzymania ciepła. Tu zdecydowanie królują drzwi drewniane zewnętrzne, jako ciepłe same w sobie.

Drewniana stolarka drzwiowa – najlepsze parametry cieplne

Drzwi drewniane wejściowe produkuje się najczęściej z drewna dębowego lub sosnowego. Oba te gatunki spełniają się jako ciepły materiał, a różni je głównie wykończenie (drzwi sosnowe są bardziej gładkie). Jeśli do tego wybierzemy je w odpowiednim standardzie, zyskamy drzwi spełniające normy dla domów energooszczędnych (standardy Termo i Presenta), a nawet pasywnych (standardy Arctic oraz CPH Component). Istotne jest zainwestowanie w drzwi przebadane także pod względem sposobów montażu i zastosowanie szczelnego, suchego montażu z odpowiednim przecięciem największych mostków termicznych powstających pod progiem – używając opatentowanej w UE Termicznej Osłony Podproża TOP®.

Po trzecie wreszcie stolarka drzwiowa powinna być dopasowana do stylu i koloru elewacji. Kolor drzwi wejściowych stanowi bowiem uzupełnienie estetyki całego budynku, a drzwi same w sobie pełnią też funkcję dekoracyjną. To w końcu na nie kieruje się uwaga osób, które pierwszy raz patrzą na dom i do niego wchodzą. Dlatego w przypadku domów tradycyjnych najlepiej sprawdzą się drzwi klasyczne, a w przypadku domów nowoczesnych – stolarka drzwiowa o modernistycznej linii. Drzwi zewnętrzne mogą być prawdziwym dziełem sztuki, a to dzięki ogromnej liczbie możliwości, które daje nam współczesna technologia.

Drzwi zewnętrzne aranżacje, kolor drzwi wejściowych

Weźmy choćby kolor drzwi zewnętrznych. Drzwi zewnętrzne drewniane CAL można w większości przypadków zamówić w dowolnym kolorze z palety RAL. Owa paleta liczy niemal 300 odcieni. Bez problemu można więc zamówić drzwi żółte czy czerwone i ich konkretne odcienie. Ponadto drzwi zewnętrzne drewniane oferowane są w wielu pięknych kolorach podkreślających fakturę drewna. Najbardziej designerska stolarka drzwiowa (model „Jagienka”) posiadać zaś może okładzinę ze stali kontenerowej, łupka kwarcytowego lub spieków kwarcowych. Takie drzwi fantastycznie podkreślą nieszablonową architekturę domu lub wykończenie fasady.

drzwi zewnętrzne cena

Kupujący często zadają sobie pytanie: czy kolor drzwi zewnętrznych musi być taki sam jak okien? Jeszcze do niedawna taka była niepisana zasada, lecz obecnie się to mocno zmieniło. Na pewno wybierając kolor drzwi zewnętrznych dobrze jest go dopasować temperaturą barw do koloru elewacji, a także stolarki okiennej. Czyli jeśli architektura i elementy kolorystyczne, takie jak dach są w tonacji zimnej, właśnie w takiej dobierzmy drzwi. W domach nowoczesnych i minimalistycznych idealnie sprawdzą się drzwi pomalowane na kolor antracytowy czy szary. Coraz częściej łączy się też kontrastowe zimne barwy z elementami drewnianej okładziny np. na elewacji. Do takiej architektury idealnie pasują drewniane drzwi zewnętrzne z Kolekcji Arbo.

Można także zagrać odważniej i postawić na czarny lub czerwony kolor drzwi wejściowych, co się coraz częściej zdarza w Polsce, a za granicą jest niemal normą, np. drzwi w stylu angielskim są zwykle kolorowe. Natomiast sam kolor drzwi zewnętrznych nie musi idealnie odwzorowywać koloru ram okiennych. Dobrze, aby nawiązywał np. do barwy dachu, koloru tynku, cegły klinkierowej, a nawet koloru kostki na podjeździe.

Stolarka drzwiowa i przeszklenia – małe cuda, które odmienią wygląd fasady

Ogromną rolę dekoracyjną, podobnie jak kolor drzwi wejściowych, odgrywają przeszklenia w drzwiach zewnętrznych. W przypadku drzwi CAL możliwości są niemal nieograniczone. Sam rodzaj szkła występuje w kilku rodzajach. Przykładowo szkło w drzwiach z Kolekcji Filmowej może być w różnych odmianach: szkło malowane ceramicznie lub lustro weneckie. Do tego stolarka drzwiowa z przeszkleniami zamówiona w standardzie CPH Component  spełnia normy dla domów pasywnych. Drzwi w standardzie CPH Component  to są pierwsze polskie drzwi drewniane z certyfikatem z Darmstadt. Standard cieplny (i bezpieczeństwa – RC2!) zachowują także w pakiecie z naświetlami bocznymi. Naświetla są dodatkowymi przeszklonymi skrzydłami pasującymi stylem i wykończeniem do stylu drzwi. Pięknie prezentują się na fasadzie, a do tego sprawiają, że do domu wpada jeszcze więcej światła.

Jak więc widzimy aranżacja drzwi zewnętrznych jest wypadkową tego, co dyktuje nam kolor i styl samej elewacji, a także naszego własnego gustu i fantazji. Warto kupić drzwi na zamówienie i cieszyć się czymś, co sami po części zaprojektowaliśmy.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE