Czarne jest czarne, a białe jest białe. A jeśli czarne jest luksusowe, a białe dobre i czyste? Czy słyszeliście kiedyś o tym, że kolory mają znaczenie i mogą wpływać na nasze wrażenia, postrzeganie i decyzje? Brzmi jak manipulacja? I czasami właśnie nią jest. Zapraszam Was dziś w podróż po krainie kolorów i ich znaczeń. Sprawdź co kolor Twoich drzwi mówi Twoim gościom o Tobie i Twoim domu oraz jaki kolor będzie najmodniejszy w 2023 roku według prestiżowego Instytutu Pantone!
Czy psychologia kolorów naprawdę działa?
Czy wybierając kolory ścian w domu stawialiście na mocne, intensywne barwy, czy może raczej ciepłe i stonowane? No właśnie! Ciemne i intensywne kolory to zazwyczaj dodatek do wystroju wnętrza. Malujemy nimi jedną ścianę, stawiamy na wzorzystą tapetę za wezgłowiem łóżka lub po prostu kupujemy w tych kolorach dekoracje, które będą przykuwały oko. Nikt z nas nie chce budzić się w ciemnej, ponurej sypialni pomalowanej na antracyt czy jeść we wściekle zielonej kuchni. Do sypialni wybieramy raczej przytulne beże, brązy i biele, a do kuchni biele lub ciepłe odcienie drewna i kamienia. Kolory po prostu wpływają na nasze samopoczucie. Zależność tę już dawno odkryli naukowcy i marketingowcy, stąd powstała cała dziedzina nauki: psychologia kolorów.
Symbolika kolorów w marketingu, a kolor drzwi
Kolor w marketingu to potężne narzędzie, służące do wywoływania w nas określonych uczuć i emocji, które potem przekładają się na nasze decyzje zakupowe. Z pewnością znasz kolory znajdujące się w logo McDonaldsa, Facebooka, Twittera czy Lego. A zapewne czytając to zdanie widzisz je w swojej głowie. Żółto – czerwone logo McDonalds’a czy Lego ma się kojarzyć z radością, zabawą i optymizmem. Dodatkowo żółty i czerwony pobudzają apetyt, dlatego często świadomie wykorzystywane są w gastronomii. Tajemnica niebieskiego w logo Facebooka i Twittera? Dla większości osób jest to neutralny kolor, dzięki czemu wzbudza zaufanie. Kojarzy się ze świeżością, mądrością i stabilizacją. Tak właśnie działają kolory w reklamie i marketingu – wywołują w nas określone uczucia, które przenosimy na konkretną markę.
A czy kolor Twoich drzwi wejściowych może wpływać na to czy nowy sąsiad zapuka do Ciebie po sól lub czy będziesz budził się w swojej sypialni wyspany? Jak widać tak! Dlatego dziś przedstawimy Ci symbolikę najpopularniejszych kolorów drzwi i podpowiemy, które kolory warto wybrać dla drzwi wejściowych, a które do pokoju dziecka.
Psychologia kolorów – jaki kolor dla drzwi zewnętrznych?
Wielu z nas, jako kolor dla drzwi wejściowych wybierze po prostu odcienie drewna, klasyczną biel lub pasujący do niemal wszystkiego (bram, dachówek, parapetów, rynien) popularny antracyt. Jednak na naszych elewacjach coraz częściej goszczą mniej uniwersalne kolory, takie jak soczyste czerwienie, słoneczne pomarańcze czy niebiańskie błękity i granaty. Co oznaczają te kolory i który z nich warto wybrać, by nasze drzwi od progu zapraszały do wnętrza?
Przeczytaj o uldze termomodernizacyjnej!
Czerwone drzwi zewnętrzne
Czerwone drzwi zewnętrzne to jeden z najczęściej wybieranych odważnych kolorów drzwi. Jest wielowymiarowy i kojarzy się zarówno pozytywnie (z miłością i radością), jak i negatywnie (z niebezpieczeństwem i krwią). To jaki odbiór będą miały czerwone drzwi na elewacji zależy od kolorów mu towarzyszących. Jeśli chcemy by dom sprawiał wrażenie przytulnego, wybierzmy go w otoczeniu stonowanych kolorów takich jak biel, brązy i jasne szarości. Unikajmy jaskrawych i ciemnych kolorów, przy których czerwień może wyglądać agresywnie.
Popularność czerwonej stolarki otworowej potwierdził właśnie Instytut Pantone, który jako kolor roku 2023 wybrał pełen wigoru Viva Magenta o różowo – czerwonej intensywnej barwie, kojarzący się z radością i humorem. Dlatego jeśli nie boisz się odważnych kolorów i chcesz by Twój dom kojarzył się radośnie i przyjacielsko, postaw na Viva Magenta. Możesz połączyć go w udany duet z pudrowym różem, piaskowym beżem, jasnym szarym czy pochodnymi khaki oraz głębokiego błękitu.
Żółte drzwi zewnętrzne
Żółty to dynamiczny i radosny kolor. Drzwi w tym kolorze z pewnością przykują wzrok gości i przechodniów. Idealnie wpasują się w nowoczesne budownictwo, a także w sielski klimat vintage. Pięknie zaprezentują się w pobliżu bieli, szarości, a także starej cegły i naturalnego drewna. Warto jednak pamiętać, że żółty to także kolor ostrzegawczy – nie łączmy go w ostre kontrasty, np. z kolorem czarnym.
Niebieskie drzwi zewnętrzne
Według psychologii kolorów niebieski to wzbudzający zaufanie kolor, kojarzący się z harmonią i wiernością. Ma ponad 100 różnych odcieni i w zależności od niego inaczej współgra z innymi kolorami. Intensywne odcienie niebieskiego świetnie wpisują się w szare, białe, a także drewniane lub kamienne elewacje. Wybierając bardziej stonowany, wręcz wypłowiały odcień niebieskiego możemy pokusić się o kontrast z np. czerwienią.
Zielone drzwi zewnętrzne
Zielony to kolor radości, natury, odnowy, uzdrowienia i świeżości. Stymuluje dobry nastrój i pomaga nam się zrelaksować. Jeśli natura i ekologia to bliskie Ci wartości i budujesz ekologiczny dom, zielone drzwi wejściowe mogą być jego pięknym zwieńczeniem i wyróżniającym akcentem na elewacji.
Zielone drzwi wewnętrzne
Sprawdź promocję na drzwi wewnętrzne!
Psychologia kolorów, a drzwi wewnętrzne
Wydawało by się, że najczęściej wybieranymi drzwiami pokojowymi są białe drzwi wewnętrzne lub w odcieniach naturalnego drewna. To klasyczne rozwiązania, które pasują do większości styli wnętrzarskich. Jednak coraz więcej osób eksperymentuje z kolorami wnętrz, posiłkując się pełną paletą RAL i NCS, stąd coraz częściej drzwi wewnętrzne wcale nie są białe. Przykładowo jakie znaczenie może mieć psychologia koloru w pokoju dziecka? Jasny niebieski i błękitny uspokaja i wprowadza harmonię. Zielony wspomaga koncentrację. Żółty i pomarańczowy dodaje energii i poprawia nastrój. Fiolet i róż wspierają kreatywność.
Dlatego, jeśli chcesz wprowadzić trochę harmonii do codzienności ruchliwego kilkulatka wprowadź do jego pokoju kolor niebieski (jeśli nie chcesz malować na ten kolor całego pokoju, ponieważ może wydawać się zimny, postaw na niebieskie akcenty, w tym drzwi pokojowe), a wystrzegaj się pobudzającej żółci i czerwieni. Te same zasady z psychologii kolorów można zastosować w każdym pomieszczeniu. Ale zaraz. Przecież nie pomalujesz każdych drzwi na inny kolor… A może? Sprawdź jak w dobraniu kolorów stolarki do poszczególnych pomieszczeń pomoże Ci dwukolor drzwi i pozwól się ponieść fantazji (https://www.drzwi-cal.pl/blog/jak-dobrac-kolor-drzwi-wewnetrznych-do-pokoju/)!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.