drzwi cal Drzwi przesuwne naścienne - rozwiązanie nie tylko dla małych mieszkań 
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Drzwi przesuwne naścienne – rozwiązanie nie tylko dla małych mieszkań 

8 września 2021
Udostępnij wpis

Jedno czy dwuskrzydłowe? Prawe czy lewe? Rozwierne, przesuwne, łamane, a może wahadłowe? Wybór konstrukcji drzwi wewnętrznych może przyprawić o zawrót głowy nawet największych twardzieli. Dowiedz się jak dokonać właściwego wyboru i kiedy postawić na drzwi wewnętrzne przesuwne.

Skrzydło drzwiowe, a funkcjonalność pomieszczeń

W znaczącej części projektów budowlanych przewidziane są tylko klasyczne drzwi rozwierne. Jednak chcąc, aby nasze mieszkanie było funkcjonalne musimy dokładnie przemyśleć czy najprostsze rozwiązanie, aby na pewno będzie tym najlepszym. Dlaczego standardowy schemat, stosowany od lat w domach i mieszkaniach może nie być dobrym pomysłem? Zwykłe drzwi jednoskrzydłowe mogą powodować m.in. problemy aranżacyjne, a otwierające się skrzydło zabiera cenną powierzchnię pomieszczenia – jest to szczególnie uciążliwe zwłaszcza w małych mieszkaniach. O jakich problemach aranżacyjnych mowa? Wszystkie meble czy urządzenia, które postawimy za drzwiami będą notorycznie obijane przez otwierające się skrzydło, co zazwyczaj skutkuje uszkodzeniem zarówno mebla, jak i skrzydła drzwiowego. Dodatkowo drzwi znajdujące się w swoim bezpośrednim sąsiedztwie mogą powodować kolizje i obijać się o siebie przy jednoczesnym otwarciu. Dlatego, aby zapobiec tym sytuacjom, warto sprawdzić czy w newralgicznych miejscach da się zastosować, np. drzwi przesuwne.

Wewnętrzne drzwi przesuwne i ich możliwości

Rynek oferuje nam dwa podstawowe warianty drzwi suwanych: naścienne oraz w kasecie, czyli wewnątrz ścienne. Każdy z tych wariantów daje nam wiele możliwości aranżacyjnych. Możemy wybrać konstrukcję jedno lub dwuskrzydłową, wersję klasyczną z zabudową muru ościeżnicą lub minimalistyczną z samym skrzydłem i gładką ścianą. Możemy również wybrać materiał z jakiego wykonane ma być skrzydło – laminowana płyta, naturalne drewno lub subtelna tafla szkła. Na końcu oczywiście wisienka na torcie, czyli dodatki – zdobione listwy ościeżnicy, korony, cokoły, pochwyty lub nawet odrobina nowoczesności w postaci automatyzacji (cichy domyk, synchronizacja zamykania skrzydeł czy elektryczne otwieranie przy pomocy pilota lub fotokomórki). Przyznajcie, że można poszaleć, a to tylko pigułka wiedzy o konstrukcjach drzwi przesuwnych – więcej dowiecie się z podcastu budującego CAL.

Drzwi przesuwne – naścienne czy w kasecie?

Drzwi wewnętrzne przesuwne naścienne i w kasecie różnią się od siebie zasadniczo. Te pierwsze mają skrzydła widoczne niezależnie od ich położenia (otwarte/zamknięte), ponieważ suwają się one po powierzchni ściany. Wersja w kasecie ma widoczne skrzydła tylko gdy są zamknięte. Gdy je otwieramy chowają się w konstrukcji nośnej ukrytej w ścianie.

Wersję naścienną możemy zamontować w każdej chwili, jeśli tylko mamy na ścianie wystarczającą ilość miejsca. Drzwi przesuwne w kasecie są przystosowane do ścian g-k lub do mokrego tynku, jednak oba te rozwiązania wymagają postawienia ściany razem z planowanymi drzwiami wewnętrznymi lub dobudowania ściany do już istniejącej (czyli jej pogrubienia), ponieważ kaseta w której suwają się skrzydła jest montowana wewnątrz ściany.

Kiedy postawić na przesuwne drzwi naścienne? Wtedy gdy na ścianie mamy dużo miejsca i nie planujemy na niej żadnych ozdób ani mebli. Również wtedy, gdy potrzebujemy doświetlić pomieszczenie lub po prostu marzy nam się modna konstrukcja z naświetlami – tutaj zastosowanie ma tylko system przesuwny naścienny, w którym skrzydło po otwarciu będzie zachodziło na ścianę, bądź na naświetle.

Kiedy zdecydować się na wersję chowaną w kasecie? Jest idealna do domów i mieszkań urządzanych w stylu minimalistycznym oraz dla osób chcących wykorzystać każdy kawałek dostępnej przestrzeni. Jej główną zaletą jest to, że otwarte skrzydła nie zabierają miejsca na ścianie, dzięki czemu możemy lepiej wykorzystać przestrzeń w pomieszczeniu.

drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne dopasowane do klasycznie otwieranych

Każdy system przesuwny ma swoje określone wymiary i niestety, ale zazwyczaj są one inne niż standardowe wymiary drzwi rozwiernych oferowane przez producentów. Niesie to za sobą pewne niedogodności. Różnice w budowie poszczególnych konstrukcji oraz ich wysokościach są szczególnie ważne w przypadku drzwi znajdujących się obok siebie na jednej ścianie oraz gdy skrzydła posiadają zdobienia w postaci szyb, ozdobnych ramek czy kasetonów. W tym drugim przypadku różne wysokości powodują nierównomierne rozłożenie aplikacji, co jest najbardziej widoczne gdy drzwi są zamontowane obok siebie. Na wysokości poszczególnych konstrukcji trzeba szczególnie zwrócić uwagę, gdy zamawiamy je u dwóch różnych producentów. Więcej o dopasowaniu drzwi wewnętrznych dowiesz się z naszego bloga: https://www.drzwi-cal.pl/blog/drzwi-wewnetrzne-z-oscieznica/.

Drzwi przesuwne loftowe

Planując wnętrze w stylu industrialnym nie można pominąć modnych drzwi przesuwnych loftowych. Szklane lub drewniane skrzydła suwające się po czarnej, metalowej szynie, idealnie wpisują się w surowy styl wnętrz industrialnych. Sprawdź koniecznie dedykowaną kolekcję drewnianych drzwi wewnętrznych Loft od Drzwi CAL.

A jeśli marzy ci się we wnętrzu odrobina prawdziwej natury, koniecznie sprawdź nasz system przesuwny Laguna ze stuprocentowo dębowym skrzydłem Savage Oak. Rozwiązanie dla prawdziwych koneserów i wielbicieli naturalnego piękna w domu.

A może system przesuwny nietypowy?

Konstrukcje suwane nie kończą się tylko na naściennych i przesuwnych w kasecie. Do wyboru są jeszcze rozwiązania nietypowe takie jak system drzwi przesuwno-obrotowych Ergon czy drzwi łamane. Oba rozwiązania dostępne w CAL w nowoczesnym lub klasycznym designie. Fachowe doradztwo odnośnie oferty przesuwnych drzwi wewnętrznych znajdziesz w naszych punktach sprzedaży.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE