drzwi cal Jak wyregulować zawiasy drzwi zewnętrznych? Dowiedz się!
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jak wyregulować zawiasy drzwi zewnętrznych?

16 listopada 2021
Udostępnij wpis

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że nawet najlepsze auto wymaga corocznego przeglądu. A czy każdy posiadacz domu zdaje sobie sprawę z konieczności robienia okresowych przeglądów instalacji i urządzeń domowych, w tym regulacji drzwi wejściowych? Skąd wiedzieć, że zawiasy wymagają regulacji i czy można jej dokonać samodzielnie?

Skrzypi, a może wieje? Kiedy dokonać rewizji drzwi zewnętrznych

Zimny przedsionek? Nieznośne skrzypienie podczas zamykania i otwierania, które obudziło by umarłego? A może żeby otworzyć Twoje drzwi trzeba być Pudzianem? To tylko jedne z kilku przykładowych problemów, które sugerują, że wymagana może być regulacja zawiasów (oczywiście zakładamy, że masz prawidłowo osadzone drzwi zewnętrzne). Kolejne to między innymi szuranie skrzydła o podłogę czy nawet wiązki światła przedostające się przez szparę między ościeżnicą, a skrzydłem. Wszystkie wymienione sytuacje powinny skutkować natychmiastowym przeglądem drzwi wejściowych oraz regulacją i ewentualnym smarowaniem okuć tj. zawiasy i zamki. Źle osadzone skrzydło drzwiowe jest nie tylko uciążliwe w użytkowaniu, ale także powoduje straty cennego ciepła, wpuszcza hałas do naszego domu oraz może powodować nieestetyczne otarcia powłoki lakierniczej.

Kiedy czujesz, że wchodzenie i wychodzenie z domu przestało być niezauważalną czynnością, a zaczyna być kłopotem – wiesz, że potrzebna jest regulacja drzwi wejściowych.

 

 

Jak wyregulować drzwi wejściowe – czy mogę zrobić to samodzielnie?

Są remonty, które warto lub wręcz należy powierzyć fachowcom. Zaliczymy do nich np. rozprowadzanie elektryki, hydraulikę, a w przypadku stolarki zewnętrznej jej montaż. Sama regulacja zawiasów się do takich zadań nie zalicza. Czynność ta nie jest procesem skomplikowanym i nie wymaga użycia drogich czy specjalistycznych narzędzi. Instrukcję regulacji zawiasów znajdziesz z łatwością w Internecie lub w materiałach producenta (w przypadku marki CAL instrukcja krok po kroku dostępna jest na naszej stronie), a do całego zabiegu potrzeba narzędzi dostępnych zazwyczaj w każdym domu, tj. klucz imbusowy.

Celem jest oczywiście prawidłowa regulacja docisku skrzydła do ościeżnicy drzwi zewnętrznych.

Jakie zawiasy są zastosowane w moich drzwiach?

Chcąc wyregulować drzwi zewnętrzne musimy najpierw określić, jaki rodzaj zawiasów jest w nich zastosowany. W standardowej, przylgowej konstrukcji z całą pewnością będziemy mieli zawiasy widoczne wkręcane. W wersji zlicowanej możemy mieć zawiasy wpuszczane – ukryte lub widoczne. Pierwsza wersja jest zdecydowanie częściej spotykana – decydując się na minimalistyczną stolarkę bezprzylgową raczej nie chcemy by wystawały z niej niepotrzebne okucia tj. widoczne zawiasy. Ze względu na odmienną budowę okuć regulacja drzwi zewnętrznych przylgowych i bezprzylgowych będzie się od siebie różniła.

 

 

Nachodzenie i docisk skrzydła drzwiowego

Zawiasy do drzwi wejściowych możemy podzielić na regulowane w dwóch i trzech płaszczyznach. Te pierwsze pozwalają jedynie na korektę nachodzenia skrzydła na ościeżnicę (geometria skrzydła w pionie i poziomie) i stosowane są zazwyczaj w tańszych, często metalowych drzwiach. Regulując pozycję skrzydła względem futryny możemy wyeliminować problem z jego szuraniem o podłogę czy trudnością z jego otwieraniem i zamykaniem.

Nowoczesne zawiasy, zarówno wkręcane, jak i wpuszczane, są produkowane jako regulowane w trzech płaszczyznach. Oznacza to, ze oprócz poprawy położenia skrzydła względem ościeżnicy (pion, poziom) możemy regulować także siłę docisku skrzydła do ościeżnicy. Jest to szczególnie istotne teraz, kiedy każdy dżul ciepła w naszym domu jest na wagę złota. Nikt przecież nie chce, aby z dobrze ocieplonego, energooszczędnego domu ciepło uciekało przez nieszczelne drzwi.

Prawidłowo wyregulowane drzwi wejściowe

Skąd wiedzieć co dokładnie musimy poprawić gdy czeka nas regulacja drzwi zewnętrznych? Którą z trzech śrub podkręcić i o ile? Przesada też nie jest wskazana. Zbyt mocne doszczelnienie drzwi (dociśnięcie skrzydła do ościeżnicy) spowoduje trudności w ich zamykaniu, a w skrajnym przypadku je uniemożliwi.

Nachodzenie skrzydła na ościeżnicę regulujemy nie tylko wtedy, kiedy drzwi ocierają już o podłogę czy ciężko chodzą, ale także wtedy kiedy po prostu wizualnie zauważymy, że skrzydło drzwiowe krzywo wisi na zawiasach lub warstwa wierzchnia farby jest w którymś miejscu przetarta w wyniku nadmiernego ocierania.

W przypadku docisku skrzydła sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Przez drzwi nie musi przechodzić światło czy hulać wiatr, aby były nieszczelne. Sam zbyt słaby docisk, nawet bez widocznej szpary między ościeżnicą a futryną, zwiększa dzienne straty ciepła, finalnie powodując zmniejszony komfort domowników i zwiększone rachunki za ogrzewanie. Naszym celem jest zatem zwiększenie docisku skrzydła do ościeżnicy, aby zachować komfort użytkowania i zatrzymać ciepło wewnątrz domu.

Aby sprawdzić czy skrzydło dobrze przylega do framugi wystarczy zwykła kartka papieru. Umieszczamy ją między skrzydłem a ościeżnicą, zwracając uwagę na to, aby nie umiejscowić jej na ryglu. Jeśli po zamknięciu da się ją łatwo wyjąć to znaczy, że siła docisku jest zbyt słaba, a drzwi należy wyregulować.

 

 

Co zrobić kiedy na regulację zawiasów jest już za późno?

Czasami może zdarzyć się tak, że w wyniku działania czasu, nieprawidłowego montażu czy naszego zaniedbania drzwi mogą ulec zniszczeniu lub trwałemu odkształceniu i ich regulacja nie przyniesie zadowalających efektów. W takiej sytuacji warto przemyśleć zakup nowych, ciepłych, szczelnych i bezpiecznych drzwi zewnętrznych. O tym jak je wybrać posłuchasz w naszym Podcaście Budującym.

Podsumowując, konserwacja drzwi wejściowych polegająca na ich regulacji, ma ogromne znaczenie dla termiki naszego domu (i naszych wydatków!) i jest czynnością prostą, którą każdy może wykonać samodzielnie. Warto co najmniej raz do roku, tak samo jak przeglądu auta, dokonywać kontroli domowych drzwi. Z całą pewnością będą wtedy bezpieczne jak Volvo i sprawne jak Mercedes.

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE