Oświetlenie drzwi zewnętrznych do domu | Drzwi-Cal.pl
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Oświetlenie drzwi zewnętrznych do domu

5 maja 2022
Udostępnij wpis

Światło naturalne pełni ważną rolę w naszym życiu. Gdy zaczyna go brakować, a słońce chowa się za horyzontem do gry wchodzi oświetlenie sztuczne. Odpowiednio dobrane rozprasza tajemnicze cienie, wprowadza ciepły klimat i zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa. Jak dobrać oświetlenie drzwi wejściowych, aby było funkcjonalne i klimatyczne?

Dobór lamp i kinkietów do drzwi zewnętrznych

Czy zdarzyło Ci się wracać nocą do domu i po omacku trafiać kluczem do zamka? A jeszcze wcześniej po omacku szukać ich w kieszeniach/torebce? Albo potknąć się o schody, których nie zauważyłeś/aś? Pierwsze dwie z przedstawionych sytuacji to strata czasu i pewna irytacja, ostatnia z nich może być niebezpieczna i skutkować co najmniej stłuczeniem. Zapobiec im może dobrze dobrane oświetlenie drzwi zewnętrznych domu. Aby takie było, należy kierować się kilkoma zasadami.

Efektywne oświetlenie zewnętrzne nad drzwiami powinno znajdować się nie na wprost drzwi, ale najlepiej nad nimi. Warto poszukać pasującej, wiszącej lampy, która będzie rzucała miękkie światło równomiernie na cały ganek. Drugim sposobem na doświetlenie strefy wejścia do domu są boczne kinkiety na ścianach po obu stronach drzwi. Wybór konkretnego rozwiązania podyktowany będzie oczywiście ilością posiadanego miejsca i możliwością montażu oraz podłączenia elektrycznego.

 

jakie drzwi wejściowe wybrać

Oświetlenie drzwi zewnętrznych, a źródło światła

Oprawa oświetleniowa spełnia w znaczącej mierze funkcję dekoracyjną. Ma pasować stylem do stylu domu, podkreślać go lub być po prostu nienachalna. Chcąc, aby iluminacja była nie tylko designerska, ale także funkcjonalna szczególną uwagę należy poświęcić wyborowi żarówki.

Jednym z jej podstawowym parametrów jest temperatura barwowa. W uproszczeniu dzieli się ją na trzy grupy: światło zimne, neutralne i ciepłe. Barwa zimna jest energetyczna i pobudza nasz organizm do pracy, barwa naturalna jest najbardziej zbliżona do światła słonecznego, natomiast ciepła odpowiada za przytulny klimat wnętrz i jest najczęściej wybierana, również jako oświetlenie drzwi wejściowych do domu.

Temperaturę światła określa się w Kelvinach. Światło białe ciepłe charakteryzuje się temperaturą barwową poniżej 3900 K. Im mniej Kelvinów tym cieplejszy i bardziej żółty odcień światła.

 

 

Ekologiczne oświetlenie zewnętrzne domu

Żarówki tradycyjne, tak zwane żarowe, powoli przechodzą do historii. Ich miejsce zajmują produkty bardziej ekologiczne i często bardziej żywotne. Najpopularniejszym obecnie rodzajem oświetlenia drzwi wejściowych do domu, ale także ogrodu i wnętrz, są żarówki i taśmy LED. Zużywają one o wiele mniej energii niż tradycyjne żarówki, a są dużo bardziej trwałe, dzięki czemu nawet kilkanaście lat nie musimy martwić się wymianą oświetlenia. Ich dodatkową zaletą jest szeroki wybór kolorów światła oraz możliwość sterowania ich natężeniem. Możemy wybrać wszystkie odcienie światła białego oraz kolory RGB. Oświetlenie zewnętrzne domu LED można również w prosty i tani sposób zautomatyzować, np. przy pomocy czujnika ruchu.

Drugim rodzajem ekologicznego oświetlenia ogrodowego są lampy solarne zasilane energią ze słońca. Do ich efektywnego działania wystarczy nawet niewielka ilość światła dziennego. Są produkowane w każdej formie: od lamp wiszących, przez stojące (sprawdź ogrodowe lampiony solarne), naścienne, po gruntowe. Jednymi z najpopularniejszych i najłatwiejszych w montażu są modele po prostu wbijane w ziemię. Ich jedyną wadą jest konieczność umieszczenia ich w naświetlonym miejscu, by w trakcie dnia mogły się naładować energią słoneczną.

 

Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu - materiał wykonania

 

Zintegrowane oświetlenie drzwi wejściowych

Jeśli nie chcesz rozświetlać ogrodu i strefy wejścia do domu, a jednocześnie chcesz wyeliminować problem z nocnym otwieraniem drzwi zewnętrznych możesz zamontować punkty świetlne tylko w skrzydle drzwiowym. Możliwości takie dają nowoczesne antaby, w których za niewielką opłatą można zainstalować ekologiczne oświetlenie LED. Jest ono na tyle mocne by oświetlić okolice zamka i nienachalnie podkreślić strefę wejściową.

Możesz również w ogóle zrezygnować z otwierania drzwi wejściowych kluczem. Sprawdź jak to zrobić w oddzielnym wpisie: https://www.drzwi-cal.pl/blog/klucz-do-drzwi-standard-czy-relikt-przeszlosci/

Lampy zewnętrzne i oświetlenie drzwi wejściowych mogą w niedrogi i prosty sposób odmienić wygląd naszego domu i ułatwić nam codzienne życie. Dlatego aranżując zewnętrzne otoczenie domu warto poświęcić chwilę i przejść się w sklepie budowlanym alejką z oświetleniem zewnętrznym. A nuż w oko wpadnie Ci ciekawa lampa lub kinkiet ogrodowy, który odmieni Twój dom nocą.

 

Autorka: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE