Daszek nad drzwi wejściowe – jaki kupić? | Drzwi-Cal.pl
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Daszek nad drzwi wejściowe – jaki kupić?

26 kwietnia 2022
Udostępnij wpis

Daszek nad drzwiami zewnętrznymi pełni w głównej mierze praktyczną funkcję ochrony strefy wejścia przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Dodatkowo może być także nadającym jej charakteru elementem ozdobnym. Jaki daszek będzie odpowiedni dla domu nowoczesnego, a jaki dla domu klasycznego?

Kiedy wymagany jest daszek nad drzwi zewnętrzne?

Każda stolarka zewnętrzna narażona jest na oddziaływanie zmiennych warunków pogodowych. Te występujące w Polsce nie są dla niej w ostatnich latach łaskawe. Mroźne zimy na zmianę z bardzo upalnymi latami, gwałtowne burze, ulewne deszcze i sezonowe powodzie. Z tym wszystkim zmierzyć muszą się nasze okna i drzwi wejściowe.

Chcąc zachować atrakcyjny wygląd drzwi warto umieścić nad nimi, a nawet wokół nich ochronny daszek, który przynajmniej częściowo je zacieni i osłoni przed zacinającym deszczem. Szczególnej ochrony przed słońcem wymagają drzwi stalowe, które zamontowane zwłaszcza od strony południowej i zachodniej potrafią się znacząco nagrzewać. Warto zapytać sprzedawcę, czy producent drzwi nie wymaga w takim przypadku obligatoryjnie zadaszenia i czy jego brak nie wpływa na warunki gwarancji.

Z całą pewnością zadaszenia wymagają drzwi zewnętrzne drewniane. Drewno jest materiałem trwałym i odpornym na warunki atmosferyczne, ale tylko pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, w tym zabezpieczenia przed gwałtownymi zmianami wilgotności.

 

wymiana drzwi zewnętrznych

 

Materiał na nowoczesny daszek nad drzwi

Ogromną popularnością cieszą się szklane, przezroczyste daszki nad drzwi wejściowe. Są eleganckie, minimalistyczne i nie rzucają się w oczy. Są również trudne w utrzymaniu czystości – widać na nich zacieki od deszczu i śniegu, co jednak nie powstrzymuje inwestorów przed ich zakupem. Zamiennikiem szklanych osłon, łatwiejszym w pielęgnacji (większość zabrudzeń spływa z deszczem i nie zostawia zacieków) jest daszek nad drzwi zewnętrzne z pleksy, którego dodatkowym atutem jest szeroka gama kolorystyczna. Dodatkową zaletą przezroczystych okapów jest przepuszczalność światła, dzięki czemu naturalnie doświetlą strefę wejścia do domu.

 

 

Daszki nad drzwi wejściowe – wygląd

Przyglądając się domom z zewnątrz oceniamy je jako całość. Jednak to nie okna, nie dach i nie brama garażowa są w jego centrum, a właśnie drzwi i opcjonalnie daszek, i prowadzące do nich schody. Dlatego wybór osłony nad drzwi jest tak bardzo ważny. Może się wydawać, że nie mamy jakiegoś wielkiego wyboru daszków nad drzwi wejściowe, jednak nie jest to prawdą. Wybór jest całkiem spory – wystarczy spojrzeć, ile samych materiałów na nie jest do wyboru, a te które wymieniłam powyżej i poniżej, to tylko te najczęściej wybierane.

Oprócz materiału możemy również wybrać kształt daszku. Od najzwyklejszego, nieskomplikowanego prostego, przez daszki dwuspadowe w różnych formach, po pełne osłony z boczną ścianką lub ściankami, które chronią nas także od wiatru i zacinającego deszczu tworząc wokół nas zabudowany ganek.

Do tego okapy nad drzwi mogą być minimalistyczne w formie lub z mocno ozdobnymi, rzeźbionymi elementami, które idealnie dopasują się do klasycznych, angielskich lub retro drzwi z kołatką. Sprawdź jak pięknie komponowałyby się z naszą kolekcją Vintage: https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-zewnetrzne-kolekcje/vintage/.

Poszukując daszku nad drzwi warto zrobić dokładny rekonesans rynku, bo odpowiednio dobrane zadaszenie potrafi kompletnie odmienić  – na plus – wygląd strefy wejścia do domu.

 

Daszek nad wejściem – wmurowany czy dostawny?

Zdarza się, że zadaszenie jest przewidziane już na etapie projektu domu. Wtedy możliwe jest wykonanie betonowej osłony wbudowanej konstrukcyjnie w bryłę domu. Płyta taka jest zbrojona i na stałe połączona ze ścianą domu stalowymi prętami. Projekt musi wykonać profesjonalny konstruktor, zgodnie ze sztuką budowlaną i wymogami norm. Jego późniejsze dorobienie może okazać się kłopotliwe i kosztowne.

Jeśli zadaszenie nie było przewidziane na etapie projektu, a zdecydowaliśmy się na zakup drzwi wymagających zacienienia lub po prostu chcemy chronić ganek przed deszczem i wiatrem, możemy w każdej chwili zdecydować się na dokupienie okapu i jego montaż, często nawet samodzielny.

 

 

Daszek nad drzwi drewniane

Wybierając zadaszenie drzwi zewnętrznych drewnianych musimy w pierwszej kolejności postawić na jego funkcję praktyczną. Musi ono skutecznie chronić skrzydło i ościeżnicę przed deszczem i zaciekającą wodą, ale także zbytnim nasłonecznieniem. Zazwyczaj każdy producent stolarki określa jakich wymiarów powinna być osłona nad drzwiami – jej szerokość oraz długość w zależności od wymiarów drzwi.

Z czego powinien być wykonany daszek nad drzwiami drewnianymi? Oczywistą odpowiedzią wydaje się być daszek drewniany, jednak nie jest to wcale najczęściej wybierane rozwiązanie. Ganek jako całość powinien stylistycznie pasować do designu całego domu i elewacji. Stąd okap wykonany z drewna będzie pasował idealnie do domu w stylu vintage lub górskiej chaty, ale już nie koniecznie do modernistycznego budynku o minimalistycznej bryle, do którego lepiej postawić na prosty, przezroczysty daszek ze szkła.

 

 

Kiedy drzwi nie potrzebują zadaszenia?

Nie zawsze drzwi, nawet te drewniane czy stalowe wymagały będą dodatkowego zadaszenia. Można z niego zrezygnować, jeśli mamy tzw. dom z wnęką, czyli z wymurowanym gankiem lub bardzo modnym obecnie dobudowanym od razu zadaszonym tarasem. Wtedy taka wnęka, jeśli jest odpowiednio głęboka może z powodzeniem zastąpić daszek nad wejściem. Bardzo często jest to nawet lepsza ochrona niż zwykły, płaski czy dwuspadowy daszek na drzwiami, ponieważ ochrania drzwi nie tylko od góry, ale także w całości od boków. Wnęki tego typu chronią nie tylko stolarkę, ale także nas samych, gdy stojąc pod drzwiami szukamy kluczy w kieszeni czy torebce – nie groźny nam wtedy wiatr, śnieg czy padający deszcz.

Zadaszenia nie wymagają również hybrydowe drzwi alu-drewniane, które od zewnątrz posiadają okładzinę z modnego i trwałego aluminium. Więcej o nich przeczytasz tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/blog/drzwi-zewnetrzne-alu-drewniane/.

Podsumowując zadaszenie drzwi zewnętrznych jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym domu, zwłaszcza gdy myślimy o zakupie drzwi drewnianych lub w niektórych przypadkach stalowych. Wybierając je musimy myśleć przede wszystkim o jego funkcjonalności, aby chroniło przed warunkami pogodowymi nie tylko drzwi wejściowe, ale także nas samych i naszych gości. Wybór na rynku jest spory, dzięki czemu funkcjonalność z łatwością połączymy z dobrym designem.

Więcej ciekawostek o budowie domu dowiesz się z naszego Podcastu Budującego: https://www.drzwi-cal.pl/podcast/1-12-jak-wybudowac-dom/.

 

Autor: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

 

 

 

Dodaj komentarz

UE