Prawe, lewe, a może przesuwne? Jaki system drzwi wybrać? - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Prawe, lewe, a może przesuwne? Jaki system drzwi wybrać?

22 stycznia 2019
Udostępnij wpis

Kierunek otwierania drzwi jest istotny ze względu na funkcjonalność ciągu komunikacyjnego w domu, dlatego warto wiedzieć jak sprawdzić czy skrzydło jest lewe czy prawe. Z drugiej strony istnieją fantastyczne systemy drzwi przesuwnych lub przesuwno-obrotowych, które pozwalają na zupełne wyeliminowanie tego problemu.

Drzwi wewnętrzne CAL z kolekcji Nova wykonane w system naściennym pojedynczy

Dlaczego kwestia tego, czy drzwi są lewe czy prawe jest istotna? Ponieważ wpływa na funkcjonalność całego pomieszczenia oraz na wygodę poruszania się po mieszkaniu. Nieodpowiednie ustawienie kierunku otwierania drzwi może utrudniać przechodzenie z pokoju na korytarz lub z pokoju do pokoju oraz popsuć wygląd naszego wnętrza. Aby tego uniknąć doradzamy dokładną analizę planu mieszkania lub domu (wraz z planowanym wyposażeniem), co pozwoli nam wyobrazić sobie, w którą stronę powinny otwierać się drzwi w danym pomieszczeniu.

Drzwi lewe i drzwi prawe – jak sprawdzić?

Drzwi prawe oraz drzwi lewe to określenie odnoszące się do kierunku otwierania drzwi, czyli inaczej czy są prawo- czy lewostronne. Aby określić czy drzwi są prawe lub lewe najlepiej stanąć przed nimi w taki sposób, aby zawiasy były widoczne od naszej strony (w drzwiach z ukrytymi zawiasami trzeba się dobrze przyjrzeć stając od strony gdzie skrzydło licuje się z ościeżnicą). To właśnie strona, po której znajdują się zawiasy określa nam kierunek otwierania drzwi. Ta zasada ma zastosowanie zarówno do drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych oraz niezależnie od tego czy skrzydło otwiera się do środka czy na zewnątrz. Odwrotnie jest tylko w drzwiach rewersyjnych (zwanych też drzwiami z odwrotną przylgą).

Jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne, przez które wchodzimy do pomieszczeń z korytarza, tu najlepiej, aby wszystkie otwierały się do wewnątrz i najlepiej, aby skrzydło nachodziło na ścianę. Drzwi nie powinny zachodzić jedne na drugie, aby o siebie na zahaczały. Ponadto kierunek otwierania skrzydła powinien być odwrotny do strony, na której znajduje się włącznik światła w taki sposób, aby podczas otwierania drzwi go nie zasłaniać. Nieco inna zasada obowiązuje w przypadku drzwi do łazienki – te muszą otwierać się na zewnątrz, co jest związane z bezpieczeństwem.

Przy wyborze kierunku otwierania drzwi należy zwrócić uwagę, czy skrzydło nie będzie o nic zahaczać ani obijać.

Systemy drzwi przesuwnych eliminują problem kierunku otwierania

Jeśli chcecie, aby Wasze wnętrze było maksymalnie przestronne i funkcjonalnie wykorzystane rozważcie montaż drzwi przesuwnych. Są to systemy, w których drzwi wewnętrzne montowane są na prowadnicach. W firmie CAL oferujemy kilka systemów drzwi przesuwnych: system naścienny podwójny i  pojedynczy oraz system wewnętrzścienny podwójny i pojedynczy.

Systemy naścienne podwójne odnoszą się do drzwi podwójnych, które otwieramy rozsuwając skrzydła na boki. To wspaniałe rozwiązanie, które dodaje wnętrzu eleganckiego wyglądu, do tego bardzo praktyczne. Idealnie sprawdzi się w domach. System pojedynczy to układ z jednym skrzydłem, znakomity do mniejszych domów i mieszkań. Prezentuje się bardzo elegancko dzięki zabudowie, która jest widoczna, ale nie zajmuje przestrzeni użytkowej.

Alternatywnym rozwiązaniem jest nowoczesny system wewnętrzścienny, w którym drzwi chowają się do środka ściany podczas otwierania. Daje to realną oszczędność przestrzeni użytkowej, którą można dowolnie aranżować (np. ściana, którą normalnie zajęłoby skrzydło drzwiowe). Ten system sprawdza się idealnie w nowoczesnych wnętrzach.

System przesuwno-obrotowy ERGON.

Innowacyjny system obrotowo-przesuwny Ergon w drzwiach CAL

Jest jeszcze inne innowacyjne rozwiązanie, które pozwala nie przejmować się kwestią tego, czy drzwi są lewe czy prawe. To ergonomiczny system przesuwno-obrotowy Ergon, na który możecie się zdecydować zamawiając drzwi wewnętrzne CAL.

System Ergon jest wygodny do zastosowania w pomieszczeniach, w których ścianki działowe ustawione są względem siebie pod kątem innym niż 90 stopni (nie są prostopadłe) czy też przy wąskich przejściach. Zapewnia układ, w którym zyskujemy miejsce i przestrzeń zarówno na korytarzu, jak i w pomieszczeniu.

To, jak wygląda profesjonalny montaż systemu Ergon w drzwiach CAL, obejrzycie na tym filmie:

 

Dodaj komentarz

UE