drzwi cal Jak zadbać o wykończenie drzwi wejściowych? | Drzwi-Cal
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Jak zadbać o wykończenie drzwi wejściowych?

22 marca 2022
Udostępnij wpis

Zdarza się jeszcze słyszeć, że drewno to materiał nietrwały i nieodporny na działanie warunków atmosferycznych. Mit ten obalaliśmy już nie raz, powołując się na budowę drewna, a także podając przykłady dobrze zachowanych, kilkunastowiecznych drewnianych budowli. Dziś chcę Wam powiedzieć, jakie wykończenie drzwi zewnętrznych wybrać i jak je pielęgnować, aby były tak długowieczne jak słynne kościoły Stavkirke Norwegów.

Ekologiczne wykończenie drzwi zewnętrznych

Farby i lakiery przemysłowe raczej nie kojarzą nam się z niczym naturalnym, ani przyjaznym środowisku. Jednak rynek lakierów do drewna oferuje szeroki wachlarz powłok stanowiących wykończenie drzwi wejściowych. Różnią się one między sobą składem, systemem nakładania i właściwościami końcowymi. Dlatego kupując stolarkę otworową warto zwrócić uwagę czym dokładnie jest wykończona.

Podstawowym podziałem jest podział na lakiery wodne (wodorozcieńczalne) i rozpuszczalnikowe. Te pierwsze są zdecydowanie częściej wybierane przez producentów stolarki, zwłaszcza drewnianej i uważane za najzdrowsze i najekologiczniejsze. Podczas procesu malowania, jak i podczas późniejszego użytkowania, nie wydzielają chemicznych oparów i zapachów, czego nie można powiedzieć o farbach rozpuszczalnikowych. Absolutnie nie należy kupować produktów wykończonych zwłaszcza lakierami rozpuszczalnikowymi chemoutwardzalnymi ze względu na zawartość w nich szkodliwego formaldehydu, który ulatnia się przez długie lata użytkowania produktu i może powodować m.in. ciężkie uczulenia.

Jak stwierdził Krzysztof Szubzda w Podcaście Budującym CAL „formaldehydu i poliuretanów matka natura raczej nie wymyśliła” (drzwi-cal.pl/podcast/4-drzwi-ekologiczne/).

 

drzwi zewnętrzne drewniane kolekcja ARBO Drzwi CAL

Kverko | 1901603-1

 

Widoczne słoje drewna czy zakryte kolorem?

Wykończenie drzwi zewnętrznych możemy także podzielić na transparentne i kryjące. Najbardziej naturę drewna podkreślą olejowoski, które nadają mu kolor, pozostawiając jednocześnie widoczny rysunek usłojenia. Wnikają w jego strukturę, dzięki czemu na powierzchni drzwi nie tworzy się efekt tzw. hermetycznego filmu. Ich ewentualną wadą dla niektórych będzie konieczność odnawiania powłoki co kilka lat (co około 2 lata).

Transparentnym wykończeniem są także lazury, które w przeciwieństwie do olejowosków powodują powstanie na powierzchni wykańczanego przedmiotu śliskiej, elastycznej w dotyku powłoki. Przy regularnie przeprowadzanej pielęgnacji wykończenie lazurowe jest bardzo trwałe i nie wymaga odnawiania przez długie lata. Warto wiedzieć, że jasne kolory nie maskują różnic kolorystycznych między elementami konstrukcyjnymi drzwi i mogą zmieniać wybarwienie podczas eksploatacji.

Trzecim rodzajem wykończenia są wykończenia kryjące. Jak sama nazwa sugeruje zakrywają całkowicie rysunek drewna, pozostawiając na powierzchni drzwi jedynie widoczne i wyczuwalne dłonią pory. Kolorystykę wybiera się posługując się paletami RAL i NCS. To przy ich pomocy uzyskuje się wszystkie piękne, unikatowe drzwi w kolorach butelkowej zieleni czy soczystej czerwieni.


 

Wykończenie drzwi wejściowych – technologia 

Jak wiele rodzajów lakierów tak wiele jest technologii ich nakładania, a różnią się one między sobą również w zależności od producenta lakieru i jego zaleceń. W CAL stosujemy czteropowłokowy system wykańczania drzwi lakierami wodnymi. Pierwszym etapem jest oczywiście impregnacja powierzchni, następnie jest warstwa podkładowa, barwiąca i ostatnia, ochronna warstwa nawierzchniowa. Sprawdzony system lakierowania w połączeniu z doświadczeniem naszych pracowników pozwala na uzyskanie jednolitej i trwałej powłoki kolorystycznej na drzwiach.

Drzwi zewnętrzne piękne na lata

Aby stolarka dobrze prezentowała się przez długie lata nie wystarczy postawić na renomowanego producenta z wieloletnim doświadczeniem w fachu. Drewniane drzwi zewnętrzne, podobniej jak metalowe czy PVC, wymagają okresowej pielęgnacji i konserwacji. Wykończenie drzwi wejściowych wymaga drobnych zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku drzwi drewnianych jest to tak łatwe jak wycieranie kurzu z drewnianych mebli.

Najprostszym sposobem pielęgnacji powłoki lakierowanej jest umycie powierzchni drzwi ciepłą wodą z mydłem z wykorzystaniem bawełnianej ściereczki. Można również użyć specjalistycznych środków do pielęgnacji drewna dostępnych w Internecie i w sklepach budowlanych.

Należy również pamiętać, aby co najmniej raz do roku wyregulować zawiasy, co zapobiegnie nieszczelnościom (a więc ucieczce ciepła z naszego domu) oraz ułatwi otwieranie i zamykanie skrzydła. Więcej o regulacji zawiasów drzwiowych przeczytasz tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/blog/jak-wyregulowac-zawiasy-drzwi-zewnetrznych/.

 

Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu - materiał wykonania wykończenie drzwi wejściowych

 

Powłoka lakiernicza uległa zniszczeniu. I co teraz?

Renowację drzwi wykończonych olejowoskami należy przeprowadzać regularnie co około 2 lata i jest to na tyle proste, że możemy zrobić to samodzielnie zgodnie z instrukcją producenta drzwi.

O wiele trudniej sprawa wygląda w przypadku wykończeń lakierowanych. Tutaj proces jest kilku powłokowy i każdą powłokę należy w odpowiedniej ilości i jakości nanieść na powierzchnię drzwi. Dodatkowo o wiele trudniej jest dokładnie pozbyć się starej powłoki, a tylko to gwarantuje odpowiednią przyczepność lakieru i jakość wykończenia. W tym przypadku zalecamy zostawienie sprawy profesjonalistom znającym się na malowaniu drewna (można zwrócić się o pomoc  do producenta drzwi lub doświadczonego stolarza). Pamiętaj – nieprawidłowo wykończone drzwi zewnętrzne mogą nie tylko nieestetycznie wyglądać, ale także ulec zniszczeniu w wyniku działania warunków atmosferycznych, na które odporność daje im właśnie między innymi wysokiej jakości, dokładne wykończenie.

 

Autor: Natalia Kiler, technolożka CAL prawdziwe drzwi

Dodaj komentarz

UE