drzwi cal #1.12 Jak wybudować dom? Którą z metod wybrać?
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

#1.12 Jak wybudować dom?

19 października 2020
Udostępnij wpis

Każdy chciałby mieć dom szybko, tanio i porządnie. Niestety tych trzech warunków jednocześnie spełnić nie potrafi nikt. Nawet Pan Bóg, który stworzył świat niedużym kosztem i całkiem porządnie nie robił tego szybko. Gdyby miał stwarzać szybciej, nie obniżając jakości, kosztowałoby go to dużo więcej, a gdyby stworzył świat w jeden dzień małym kosztem, byłby on dużo, dużo gorszy. Podobnie jest z budową domu. Jak wybudować dom?

Podcast Budujący 🏠 CAL prawdziwe drzwi. Odcinek 12 – Jak wybudować dom?

❗️ Przed rozpoczęciem słuchania pamiętaj ❗️

👍 SUBSKRYBUJ kanał YouTube 👍

 

Odkryj nas na >> Spotify <<

Odkryj nas na >> Google Podcasts <<

Odkryj nas na >> Apple Podcasts <<

 

Z dwunastego odcinka podcastu dowiesz się:

Czy można mieć dom szybko, tanio i porządnie?

Jak Pan Bóg stwarzał świat?

Czy warto wybudować dom metodą gospodarczą?

Czy warto zdecydować się na dom od developera?

Dom modułowy – czyli jaki?

Jakie mamy rodzaje kompromisów i kiedy warto na niego pójść?

Jaką zmianę przewiduje prawo budowlane w 2021 roku?

Czy drzwi i okna powinny posiadać certyfikat antywłamaniowy?

Kiedy warto być bohaterem we własnym domu?

 

 

Marka CAL prawdziwe drzwi zaprasza na kolejne odcinki. Czekając na nie możesz zajrzeć na >> blog <<

Razem z CAL zaprasza Krzysztof Szubzda

 

Transkrypcja podcastu o tym jak wybudować dom

 

Każdy chciałby mieć dom szybko, tanio i porządnie. Niestety tych trzech warunków jednocześnie spełnić nie potrafi nikt. Nawet Pan Bóg, który stworzył świat niedużym kosztem i całkiem porządnie nie robił tego szybko. Gdyby miał stwarzać szybciej nie obniżając jakości kosztowałoby go to dużo więcej, a gdyby stworzył świat w jeden dzień małym kosztem, byłby don dużo, dużo gorszy. Podobnie jest z budową domu.

Najtaniej zabrać się za to samemu, metodą gospodarczą. Ale żeby osiągnąć dobry skutek trzeba się pogodzić z tym, że to będzie trwało. I to więcej niż sześć dni, jeśli nie potrafisz stwarzać rzeczy jednym słowem. Możesz też zaangażować do budowy szybką i tanią brygadę fachowców relaksujących się na parkingu, ale to raczej odbije się na jakości. A szybko i dobrze zbuduje ci dom developer. Właściwie to już zbudował. Ale pewnie nieidealnie po Twojej myśli i na pewno nie będzie tanio. No dobra, a może są jakieś rozwiązania pośrednie: trochę taniej niż u dewelopera, nieco szybciej niż samemu i nie aż tak źle jak z fachurami z parkingu. Takim rozwiązaniem może być dom modułowy. Własne cztery ściany mamy już po trzech-czterech miesiącach. No, ale nie będzie to wielki dom, raczej domek, nie będzie super tanio, ale jakieś różnice w porównaniu z ofertą developera będą zauważalne, nie wszystko będzie, takie jak sobie wymarzyłeś, ale zawsze będziesz mógł wytłumaczyć gościom, że to najlepsza opcja w swojej cenie, najtańsza w swojej klasie, a do tego najszybsza w swojej klaso-cenie. Każde rozwiązanie: deweloper, system gospodarczy i dom modułowy ma swoje plusy i minusy. Każde rozwiązanie łączy się z jakimś kompromisem. Dlatego ostateczny wybór należy do Ciebie, pamiętaj tylko, że kompromisy dzielą się rozsądne, trudne i zgniłe. Na pierwsze warto pójść, drugie warto rozważyć, trzecich trzeba unikać jak ognia, węglowodanów i rozmów z szefem o polityce.

Tylko, jak rozpoznać, które kompromisy budowlane są złe, a które dobre. Generalnie warto się trzymać zasady: im rzecz trudniej wymienna tym mniejsza zgoda na kompromis. Kolor ściany, piekarnik, kafelki a nawet wannę da się wymienić dość łatwo, więc można zaryzykować coś tańszego, a nóż udasię trafić na tę mityczną dobrą jakość w niskiej cenie. Generalnie jednak takie rzeczy występują tylko w reklamach, więc jest spora szansa, że piekarnik, kafelki lub wanna pójdą do wymiany. Ale dwa dni bez piekarnika, lub tydzień bez wanny to nie jest jeszcze straszny Armagedon. Są przecież pizzerie i baseny. Z wymianą ścian, dachu czy stolarką zewnętrzną już tak bezboleśnie nie będzie. Warto więc zainwestować w dach, który nie przecieknie i w ściany, które zatrzymają ciepło. Tu oszczędzać nie warto, a nawet nie za bardzo już można. Od roku 2021 maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych spada z 0,23 do 0,21 i to bez względu na zastosowaną technologię. Obowiązuje ona i dewelopera i ciebie, i producentów modułów, a nawet parkingowe złote rączki.

Normy dla drzwi i okien też stają się coraz bardziej restrykcyjne. Nic dziwnego, to właśnie przez ucieka ci 35% ciepła: czytaj 35% Twoich pieniędzy na ogrzewanie. Więc jeśli nie masz ochoty wyrzucać kasy za nieszczelne okno lub tanie drzwi z promocji, zwróć przy zakupie uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Oznacza się go dużą literą U. Współczynnik dla drzwi ma jeszcze małe d, d jak drzwi, a współczynnik dla okien ma małe w, w jak window.

Jeśli chodzi o materiał stolarki wybór jest przeogromny, chyba, że szukasz czegoś naturalnego, estetycznego, zdrowego i energooszczędnego zarazem, wtedy niestety nie masz wyboru – zostaje ci tylko drewno.

Nie ma też sensu oszczędzać na bezpieczeństwie. To chyba nie wymaga wyjaśnień. Budując dom w pojedynkę, z modułu, a nawet kupując go od dewelopera warto zadbać, albo zapytać, czy okna i drzwi zewnętrzne posiadają certyfikat antywłamaniowości. Nie sama szyba w oknie, nie sam zamek w drzwiach, ale całe drzwi i całe okna powinny mieć taki certyfikat, bo tylko wtedy możesz się cieszyć pełnym bezpieczeństwem lub pełną wypłatą odszkodowania w razie włamania.

I jeszcze jedna rzecz, na której lepiej nie oszczędzać, nie eksperymentować na własną rękę ani broń boże nie zlecać mistrzom budownictwa spod całodobowego: chodzi o montaż drzwi i okien. Jeśli chcesz być bohaterem w swoim domu zrób stolik, półkę, połóż panele, jeśli chcesz przeżyć ze szwagrem glazurniczą przygodę zakończoną zimnym piwkiem i wiesz, że żona zaakceptuje wasz pięciocentymetrowy skos, to też jest jeszcze bohaterstwo do rozważenia. Ale jeśli postanowicie ze szwagrem wstawiać drzwi lub okno, wiedz, że właśnie wybraliście się z szablą na czołgi. Oczywiście może wam się udać, może to nawet wyglądać całkiem nieźle, ale pamiętaj: bohaterem domu będziesz tylko przez jeden wieczór na parapetówie, a przecieki, grzyb, wyższe rachunki i to spojrzenie żony będzie cię prześladowało do końca życia.

 

 

 

 

PODOBAŁA CI SIĘ AUDYCJA?

Zapisz się na newsletter, a zawsze wyślę Ci e-mail, gdy ukaże się kolejny odcinek Podcastu Budującego.

Sylwia Ciszewska Szefowa CAL
Klauzula informacyjna
Z newsletteru będziesz mógł w każdej chwili zrezygnować. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Z.S.B. CAL Z. Cywiński i wspólnicy Sp. J., ul. Piaskowa 5, 16-400 Suwałki (ado@drzwi-cal.pl). Twoje dane będą mogły zostać przekazane podmiotom pomagającym Nam w działaniach związanych z marketingiem Naszych produktów oraz innym podmiotom uprawnionym na podstawie obowiązującego prawa. Więcej informacji o newsletterze i przetwarzanych w ramach niego danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Dodaj komentarz

UE