drzwi cal Ciekawostki o drewnie - Blog - Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne premium
fundusze europejskie
PRAWDZIWE DRZWI
Powrót do listy wpisów

Ciekawostki o drewnie

11 marca 2019
Udostępnij wpis

Ile zastosowań ma drewno? Dlaczego drzewa mogą rosnąć tylko do wysokości 140 m? Jakie jest najdroższe drewno na świecie? A jakie drewniane drzwi najstarsze? Poznajcie zaskakujące ciekawostki o drewnie.

ciekawostki o drewnie

1. Drzwi z drewna z III tysiąclecia przed Chrystusem

Interesują Was ciekawostki o drewnie? Nic dziwnego – to materiał długowieczny. Drewno i drewniane przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach o stałej temperaturze i wilgotności mogą przetrwać nawet do 2000 lat. W 2010 archeolodzy odkopali na terenie Zurichu najstarsze drewniane drzwi, jakie zna nauka. Badania wykazały, że mogą mieć nawet…5 tysięcy lat! Są wykonane z drewna topoli i dość niewielkie – mierzą 153 x 88 cm.

Pięknie zachowane drzwi sprzed ponad 2 tysięcy lat można obejrzeć w Herkulanum pod Neapolem – tu w zachowaniu ich trwałości pomógł wybuch Wezuwiusza i jego błoto wulkaniczne, ale i tak robią wrażenie majestatycznie stojąc w letniskowej wilii patrycjusza.

Innymi starymi drzwiami w Europie są drzwi do Bazyliki Santa Sabina w Rzymie. Badacze ustalili, że drewniane panele, z których są wykonane, pochodzą z początku V wieku n.e. W Opactwie Westminsterskim znajdują się z kolei najstarsze drzwi w Wielkiej Brytanii – są wykonane z drewna dębowego i mają ok. 1000 lat.

2. Najdłuższa deska na świecie znajduje się w Polsce

Najbardziej niezwykłe ciekawostki o drewnie mają także polski akcent. W miejscowości Szymbark na Kaszubach znajduje się najdłuższa deska świata, wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Mierzy dokładnie 36,83 m i jest szeroka na 87 cm. W najszerszym miejscu ma 8 cm grubości, a cała waży 1,1 tony. Drewno na najdłuższą deskę uzyskano z daglezji o dł. 51,2 m rosnącej w kaszubskich lasach. Kłodę o masie 8 ton, z której pozyskano deskę, piłowało ponad 300 osób, a do cięcia zużyto 14 pił, kilkadziesiąt pilników i rękawic. Piłowanie deski trwało 9 dni, po 16 h pracy dziennie. Ostatnie, honorowe cięcie wykonała para prezydencka Danuta i Lech Wałęsowie.

ciekawostki o drewnie

3. Drzewa pomocnikami archeologów

Badanie drzew stanowi jedną z metod datowania znalezisk archeologicznych – nazywa się ona dendrochronologią. Polega na analizie rocznych przyrostów słojów drzew i umożliwia określenie wieku próbek drewna z dokładnością nawet do 1 roku. Dzięki temu jest bardzo przydatne w datowaniu budowli i artefaktów z drewna. Dendrochronologia pozwoliła na określenie wieku wczesnopiastowskich grodów w Wielkopolsce, dzięki czemu możliwe było precyzyjne zbadanie mechanizmu powstawania państwa polskiego.

4. Najwyższe drzewa na świecie rosną w USA

Wymieniając najbardziej niezwykłe ciekawostki o drewnie nie można nie wspomnieć o drzewnych rekordzistach. Sekwoje wieczniezielone do najwyższe żyjące obecnie drzewa na świecie. Osiągają rozmiary dochodzące do 115 metrów, a najwyższe osobniki tego gatunku dochodziły nawet do 140 m. Sekwoja wieczniezielona rośnie w nabrzeżnych górach amerykańskich stanów Oregon i Kalifornia. Pewnie rosłyby wyższe, gdyby nie…prawa fizyki. Powyżej wysokości 140 m naczynia włosowate nie są w stanie przetransportować wody do korony drzewa słup wody urywa się wówczas pod własnym ciężarem.

Z kolei najwyższe zarejestrowane w historii drzewo to ścięty w Australii w 1885 r. eukaliptus królewski, którego wysokość wynosiła 143 m. Najwyższa obecnie rosnąca sekwoja znajduje się Parku Narodowym Sekwoi w Kalifornii (USA) – mierzy dokładnie 115,61 m. Po sekwojach najwyższymi drzewami świata są osiągające 100-110 m daglezje zielone oraz eukaliptusy królewskie.

ciekawostki o drewnie

5. Świerki zdetronizowane. To daglezja jest najwyższym drzewem w Polsce

Najwyższym drzewem w Polsce jest (prawdopodobnie) daglezja zielona z rodziny sosnowatych, rosnąca w paśmie góry Klimczok w Beskidzie Śląskim. Mierzy 57 m i wyprzedziła dotychczasowych rekordzistów (dwa świerki) o 5,5 m. Jej wiek szacowany jest na 115 lat i może jeszcze urosnąć. Daglezje nie są rodzimy gatunkami drzew w Polsce – pochodzą z Ameryki Północnej i zostały na nasze tereny sprowadzone ręką człowieka.

6. Ciekawostki o drewnie – drewno ma tysiące zastosowań

Przytaczając ciekawostki o drewnie nie można zapomnieć o jego niesamowitych możliwościach użytkowych. Szacuje się, że drewno jako materiał przemysłowy ma ponad 30 tys. zastosowań – można się przy nim ogrzać, ugotować na nim posiłek, budować domy, tworzyć meble oraz oczywiście drzwi. Drewno służyło także artystom i było jednym z pierwszych materiałów wykorzystywanych do tworzenia sztuki, a także instrumentów muzycznych. Od kilku wieków służy także człowiekowi do produkcji masy celulozowej, z których następnie produkuje się papier.

ciekawostki o drewnie 4

7. Najdroższe drewno na świecie – kilogram za setki tysięcy dolarów

Opinią najdroższego drewna na świecie cieszy się drewno agarowe (inaczej drewno oud), pozyskiwane z drzew z rodziny Aquilaria. Naturalnie występuje na terenie południowo-wschodniej Azji (subkontynent indyjski), ale obecnie uprawiany jest także w innych częściach tego rejonu świata: w Bangladeszu, Bhutanie, Indiach, Laosie, Myanmarze, Papui Nowej Gwinei, Tajlandii i Wietnamie.

Z żywicy drewna agarowego pozyskuje się niezwykle cenny olej zapachowy – jeden z najdroższych składników perfum. Drzewa gatunków Aquilara produkują tę aromatyczną żywicę tylko w przypadku zakażenia grzybem, co zdarza się bardzo rzadko, dlatego składnik ten jest tak cenny. Najdroższy olej wytwarza się z drzew przynajmniej 100-letnich. Cena za kilogram olejku dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

Przy artykule  „Ciekawostki o drewnie” korzystałam ze źródeł Wikipedii oraz serwisów Lasów Państwowych.

Źródła zdjęć: Drzwi CAL, Wikipedia, Free Range Stock, Unsplashed

Dodaj komentarz

UE